Անդամակցությունը Մաքսային միությանը նպաստելու է մրցակցության զարգացմանը Հայաստանում, պնդում է Արտակ Շաբոյանը - Mediamax.am
4125 դիտում
Անդամակցությունը Մաքսային միությանը նպաստելու է մրցակցության զարգացմանը Հայաստանում, պնդում է Արտակ Շաբոյանը
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը մեծ դեր կունենա մրցակցության զարգացման եւ շուկաների կենտրոնացվածության աստիճանի թուլացման վրա:
Այսօր այս մասին ասել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Հայաստանում մրցակցության հիմնական խնդիրն այն է, որ երկիրը փոքր է եւ մեր ներքին շուկաները սահմանափակ են: Տեղական արտադրությունը չի կարողանում հաջողությամբ մրցել ներմուծված ապրանքների հետ», - ասել է նա:
Արտակ Շաբոյանի կարծիքով, Մաքսային միության անդամ դառնալուց հետո, հայ տնտեսվարողները մեծ հնարավորություններ կստանան արտահանման եւ արտաքին շուկաների ձեռքբերման առումով:
«Անդամակցությունը կխթանի տնտեսվարողների թվի եւ արտադրության ծավալների ավելացումը, ինչը կբերի կենտրոնացվածության աստիճանի նվազեցմանը», - ասել է Արտակ Շաբոյանը:

Вступление в Таможенный союз будет способствовать развитию конкуренции в Армении, считает Артак Шабоян - Mediamax.am
Вступление в Таможенный союз будет способствовать развитию конкуренции в Армении, считает Артак Шабоян
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артак Шабоян
Ереван /Медиамакс/. Вступление Армении в Таможенный союз сыграет важную роль в развитии конкуренции и ослаблении степени централизации на рынках.
Об этом сказал сегодня председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артак Шабоян.
«В Армении главной проблемой в плане конкуренции является то, что страна маленькая, и внутренние рынки ограничены. Местное производство не в силах успешно конкурировать с импортными товарами», - сказал он.
По мнению Артака Шабояна, после вступления в Таможенный союз армянским предприятиям будут предоставлены большие возможности с точки зрения экспорта и выхода на внешние рынки.
«Вступление в ТС будет способствовать увеличению числа хозяйствующих субъектов и объемов производства, что приведет к снижению степени монополизации»,- сказал Артак Шабоян.