Ստեփան Գրիգորյան. «Սասնա Ծռերը» փակել են զինված պայքարի էջը
Մեդիամաքսի հարցազրույցը քաղաքագետ, «Սասնա Ծռեր» կուսակցության համամասնական ցուցակով պատգամավոր առաջադրված Ստեփան Գրիգորյանի հետ
- Օրերս զրուցում էի ընկերներիցս մեկի հետ եւ նա ասաց, որ այս ընտրություններում իրեն ամենից շատ երկու բան է զարմացրել. Դավիթ Շահնազարյանի ընդգրկումը ՀՀԿ ցուցակի առաջին եռյակում եւ Ձեր ներկայությունը «Սասնա Ծռերի» ցուցակի երկրորդ հորիզոնականում։ Արդյո՞ք հեղափոխության օրերին, որի մասին, ի դեպ, գիրք եք գրել, կարող էիք ենթադրել, որ առաջադրվելու եք Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու, ընդորում՝ «Սասնա Ծռերի» ցուցակով։
- Չեմ թաքցնի, մտածում էի առաջադրվելու մասին եւ ինձ տեսնում էի այնպիսի ուժի կազմում, որն ունակ կլինի Ազգային ժողովում հակակշիռ ստեղծել նոր իշխանություններին։ Մենք, երբեմն, մոռանում ենք, որ խորհրդարանական հանրապետություն ենք եւ Ազգային ժողով ենք ընտրում, այլ ոչ թե վարչապետ։
Ակնհայտ է, որ «Իմ քայլը» դաշինքը մեծամասնություն է կազմելու նոր Ազգային ժողովում, իսկ որպես հակակշիռ կարող են հանդես գալ մեկ-երկու քաղաքական ուժեր։ Կան նաեւ նոր, հետաքրքիր ուժեր, սակայն նրանք ռեսուրս չունեն այս կարճ ժամանակահատվածում ընտրողներին ներկայանալու համար։
Ստեփան Գրիգորյանը Ստեփան Գրիգորյանը
«Սասնա Ծռերն» այսօր այն ուժն է, որն իրապես կարող է հակակշիռ լինել։ Շատերը խոսում են միայն «Սասնա Ծռեր» խմբավորման մասին, բայց չմոռանանք, որ եղել է «Հիմնադիր խորհրդարանը», «Նախախորհրդարանը»։ Ինչո՞ւ ես համաձայնեցի «Սասնա Ծռեր»-ի առաջարկին։ Նախեւառաջ, որովհետեւ սիրում եմ մասնակցել իրական քաղաքական պայքարին։ Սակայն մինչ համաձայնությունը տալը ես հանդիպում նախաձեռնեցի Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ այլ տղաների հետ, որպեսզի ստանամ ինձ հուզող կարեւոր հարցի պատասխանը։ Ինձ բավարարեց իրենց հայտարարությունն այն մասին, որ քանի որ Հայաստանում հեղափոխություն է տեղի  ունեցել, իրենք զինված պայքարի էջը փակված են համարում։ Անկեղծ ասած, ինձ զարմացրեց իրենց որոշումը ցուցակում ինձ երկրորդ տեղը հատկացնելու մասին։ Սա վկայում է, որ «Սասնա Ծռեր»-ն, իսկապես, նպատակ ունեն կառուցել մի ուժ, որը կհամախմբի տարբեր խավերի եւ հայացքների մարդկանց։
- Պարոն Գրիգորյան, Դուք ասացիք, որ «Սասնա Ծռեր»-ը զինված պայքարի էջը փակված են համարում։ Մի քանի օր առաջ հեռուստաընկերություններից մեկի եթերում լսեցի Գեւորգ Սաֆարյանի խոսքերն այն մասին, որ ժողովուրդն, այնուամենայնիվ, ունի զինված ապստամբության իրավունք, որը կարող է իրագործել որոշակի հանգամանքներում։ Եկեք համաձայնենք, որ «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը շարունակում է շահագործել «Սասնա Ծռեր» խմբավորման բրենդը։ Ձեր պոտենցիալ ընտրողներից շատերը, լսելով «Սասնա Ծռեր» անունը, հիշում են ՊՊԾ գնդի գրավման օրերը։ Ձեզ չի մտահոգո՞ւմ, որ քվեարկելով «Սասնա Ծռեր»-ի օգտին, մարդիկ փաստացի իրենց ձայնը տալու են ոչ թե քաղաքական ուժին, այլ 2016 թվականի հուլիսին ոստիկանության գունդը գրաված մարդկանց, որոնց հասարակության մի մասը ահաբեկիչ է համարում։
- Շատ ճիշտ եւ զգայուն հարց եք տալիս։ Իրոք, մեր հասարակության մի մասն ասում է՝ «տեսնում ենք, որ լավ տղաներ են, ազնիվ են, հայրենասեր են, բայց կարո՞ղ է նորից նման քայլերի դիմեն»։ Ես դա բացառում եմ, հակառակ դեպքում՝ այստեղ չէի լինի։
Ես խոսել եմ Գեւորգ Սաֆարյանի հետ եւ կուզեմ մեկնաբանել իր խոսքերը։ Մի պահ մոռանանք Հայաստանի մասին։ Ցանկացած երկրում եւ հասարակությունում, որում մեկ մարդ կամ մարդկանց խումբ բռնատիրություն են հաստատում՝ ոտնահարելով Սահմանադրությունը, ժողովուրդը կամ դրա մի մասը դիմադրելու իրավունք ունի։ Ապստամբության իրավունքը նշվում է նաեւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նախաբանում։ Բնականաբար, դա չի նշանակում, որ այդ իրավունքը պետք է մշտապես օգտագործվի։
Հիմա, երբ հնարավորություն կա երկրում ժողովրդավարությունը զարգացնելու, մենք պետք է կենտրոնանանք հենց դրա վրա։ Մարզեր կատարած այցերի ժամանակ ես տեսա, որ մեծ սեր կա «Սասնա Ծռերի» նկատմամբ։ Շիրակի մարզում կայացած հանդիպումներից մեկի ժամանակ մարդիկ այնքան խիտ էին խմբվել Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ իմ շուրջը, որ ստիպված էինք խնդրել նրանց մի փոքր ետ քաշվել։ Ուրախությամբ արձանագրում եմ, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ պատերազմի հերոս լինելով, անչափ համեստ մարդ է։ Մեր առաջին տասնյակում շատ հետաքրքիր ու պատրաստված մարդիկ կան՝ Վարուժան Ներսիսյանը, Գարեգին Չուգասզյանը, Կառա Չոբանյանը, որը համարվում է իսպաներենից լավագույն թարգմանիչներից մեկը: Լավ է, որ կուսակցությունը ներգրավում է նման տաղանդավոր մարդկանց։ Ես վստահ եմ, որ պայքարող մարդկանց, ինտելեկտուալների եւ քաղաքական փորձառություն ունեցողների այս համադրությունը չափազանց օգտակար կլինի Ազգային ժողովի համար։
Մենք ընտրարշավի ժամանակ բազմիցս ասել ենք, որ այսօրվա կառավարությանը պետք է աջակցել։ Ինչ էլ ասեն մեր հասցեին, մենք հայտարարում ենք, որ գալիս ենք Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու։ Մենք ցանկանում ենք ընդդիմախոս, ուրիշ բեւեռ լինել, այլ ոչ թե կոշտ ընդդիմադիր։ Մի օրինակ բերեմ։ Նիկոլ Փաշինյանը փայլուն քայլ կատարեց եւ ետ կանչելով ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարին՝ ապացուցեց, որ Հայաստանն ինքնիշխանություն ունի։ Եվ մենք աջակցեցինք այդ քայլին։ Սակայն հետո իր շրջապատը չկարողացավ հուշել Փաշինյանին, որ պետք չէ սրել իրավիճակը եւ պնդել, որ առաջիկա մեկ ու կես սարին ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը պետք է լինի Հայաստանի ներկայացուցիչը։ Եթե մենք ներկայացված լինեինք Ազգային ժողովում, հանդես կգայինք մեր առաջարկներով ու վստահ եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կօգտվեր դրանցից։
- Ի՞նչ առաջարկներ կանեիք։
- Պայքարել ոչ թե ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պահպանելու, այլ այդ պաշտոնի հետ կապված հարցերն ամրագրելու համար։ Այսինքն՝ ի՞նչ ենք անում, եթե մի օր մեկ այլ երկրի ներկայացուցիչ, օրինակ, առողջական պատճառներով, չի կարող շարունակել իր լիազորությունների կատարումը։ Ֆիքսել կանոնադրության մեջ, որ մնացած ժամանակահատվածում տվյալ երկիրը պետք է ներկայացնի այլ թեկնածու։
- Իսկ չե՞ք կարծում՝ եթե Յուրի Խաչատուրով նախ հետ կանչվեր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից՝ ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների հետ քննարկումից հետո եւ հետո միայն նրան Հայաստանում մեղադրանք առաջադրվեր, մենք կարող էինք առհասարակ խուսափել աղմուկից։
- Համաձայն եմ՝ այդ հարցը պետք էր լուծել կուլուարներում։ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը պետք է համապատասխան աշխատանք տաներ եւ ներկայացներ իրավիճակը, միգուցե կարելի էր նաեւ հատուկ բանագնաց ուղարկել ՀԱՊԿ անդամ-երկրների մայրաքաղաքներ։ Համոզված եմ, որ թեեւ Ռուսաստանի առաջին ռեակցիան կարող էր բացասական լինել, բայց հետո կհասկանային տրամաբանությունը, ինչպես նաեւ այն, որ նոր իշխանությունը ցանկանում է նոր ներկայացուցիչ ունենալ։
Ստեղծված վիճակի պատճառներից մեկն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի թիմում աշխատանքային համերաշխություն չկա։ Եվ կրկնում եմ՝ մենք ցանկանում ենք Ազգային ժողովում աջակցել Նիկոլ Փաշինյանին։
- «Սասնա Ծռերը» հասարակության մի մասի կողմից ընկալվում է որպես բացահայտ հակառուսական կուսակցություն, եւ կարծիքներ կան, որ վտանգավոր է նման ուժ ունենալ Ազգային ժողովում։
- Մենք խիստ վերաբերմունք ունենք Կրեմլի վարած քաղաքականության հանդեպ, բայց մենք հակառուսական ուժ չենք։ Եվ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է դա փայլուն կերպով օգտագործել: Բացատրեմ, թե ինչպես։ Ենթադրենք՝ ՀԱՊԿ-ում կամ ԵԱՏՄ-ում ինչ-որ հարց չի լուծվում հօգուտ Հայաստանի։ Մենք, բնականաբար, հանդես կգանք քննադատությամբ, ընդ որում՝ անկեղծ, առանց «խաղերի»։ Դա էլ Փաշինյանին հնարավորություն կտա ասել իր գործընկերներին, որ եթե մեզ հուզող խնդիրները պարբերաբար լուծում չստանան, Հայաստանում կարող է իշխանության գալ մի ուժ, որն ավելի արմատական մոտեցումներ ունի։
Պետք է արձանագրենք, որ ՀԱՊԿ-ը եւ ԵԱՏՄ-ն գործուն կառույցներ չեն։ Սակայն մենք դեմ ենք իմպուլսիվ որոշումներին եւ չենք ասում, որ հենց վաղը պետք է դուրս գանք այդ միավորումներից։ Մենք Ռուսաստանի հետ առճակատման գնալ չենք ցանկանում, բայց ուզում ենք մատնանշել Ռուսաստանին խաղի կանոնները փոխելու անհրաժեշտությունը։ Նորմալ չէ իրավիճակը, երբ հայկական կողմն է վճարում իր տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազայի ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի վարձերը։
Նախկինում ռազմաբազայի այդ ծախսերը Հայաստանն ու Ռուսաստանը հոգում էին 50/50 համամասնությամբ, իսկ այսօր գրեթե 100 տոկոսը վճարում է Հայաստանը։ Կամ էլ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբին վերաբերող փաստաթղթերում ասվում է, որ Հայաստանի դեմ պատերազմական գործողությունների դեպքում զորախմբի հրամանատարը կարող է ռուսաստանցի գեներալ լինել։ Մենք կարծում ենք, որ նման խնդիրները պետք է շտկվեն՝ Ռուսաստանի հետ հակադրության մեջ չմտնելով։ Ուստի պետք չէ վախենալ մեր կողմից գործածվող «ապագաղութացում» եզրույթից։
- Դուք բացառո՞ւմ եք, որ «Սասնա Ծռերը» կարող են չհայտնվել Ազգային ժողովում։
- Ընտրապայքարի ընթացքում եւ դրա մեկնարկից առաջ մարզերում ունեցած մեր հանդիպումները վկայում են, որ մենք մեծ թվով կողմնակիցներ ունենք։ Այնպես որ, շանսերը շատ մեծ են, բայց ես ենթադրություններ չեմ անի մեր հնարավոր արդյունքի մասին։ Ժողովուրդը պետք է իր խոսքը ասի։
- Վերջին օրերին Նիկոլ Փաշինյանը խստացրել է իր հռետորաբանությունը, կոշտ հայտարարություններ է անում, որոնք երբեմն վանում են նաեւ իր կողմնակիցներին։ Չե՞ք կարծում, որ այդպիսով նա ցանկանում է իր կողմը քաշել ընտրողների այն առավել ռադիկալ զանգվածը, որը համարվում է «Սասնա Ծռեր»-ինը։
- Ընտրարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին հղած մեր մեսիջները միայն դրական են եղել եւ դրական էլ կմնան՝ անկախ նրանից, թե մեր հասցեին ինչ են ասում։ Եթե հետեւել եք ընտրարշավին, նկատած կլինեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե կրկնում է այն, ինչ ասում է Ժիրայր Սեֆիլյանը։ Խոսքս, մասնավորապես, Սեֆիլյանի այն հայտարարության մասին է, որ ի վերջո Հայաստանն ու Արցախը պետք է միավորվեն։
- Արցախի հարցում «Սասնա Ծռերը» կարո՞ղ են որոշակի ճկունություն ցուցաբերել։
- 1988 թվականին, երբ սկսվում էր Շարժումը, Հայաստանի եւ Արցախի վերամիավորման խնդիր էր դրված։ 1991-ից հետո մենք գնացինք ինքնորոշման ճանապարհով, քանի որ այդ ժամանակ միջազգային հանրությունն «աստվածացնում» էր տարածքային ամբողջականության սկզբունքը եւ դրան կարելի էր հակադարձել միայն ինքնորոշման իրավունքով, որը եւս ՄԱԿ-ի հիմնարար սկզբունքներից է։ Կարող են վիճել՝ ճի՞շտ էր այդ ճանապարհը, թե ոչ, բայց այդ որոշումը կայացվել էր։
Այսօր շատերը մոռանում են, որ «Մադրիդյան սկզբուքներն», այլեւս, չկան։ Ընդ որում, հենց Ադրբեջանն է մերժել դրանք։ Ավելին, 2012 թվականից առ այսօր որեւէ իրական բանակցություններ տեղի չեն ունեցել։ Այսօր ունենք իրավիճակ, երբ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակավ ասում է, որ Զանգեզուրն ու Երեւանը ադրբեջանական հողեր են, որոնք պետք է վերադարձվեն։ Մենք պետք է արձագանքենք այս նոր իրողություններին եւ հասկանանք, որ պահանջատիրությունը կրկին արդիական է դառնում։ Մենք պետք է հստակ ասենք, որ Արցախը մեր հայրենիքի մասն է, եւ մենք պետք է վերամիավորվենք։ Ինչպես դա տեղի կունենա՝ արդեն պետք է բանակցել։ Ես որոշակի վտանգ եմ տեսնում այն բանում, որ «Իմ քայլը» եւ այլ քաղաքական ուժերն այս նոր իրողության մեջ չեն հասցրել խորանալ եւ իներցիայով շարունակում են ինքնորոշման հայեցակարգը։

I was recently talking to one of my friends, who said that he was mostly surprised by two things in these elections: Davit Shahnazaryan’s inclusion among first three candidates of RPA list and your presence in the second place of Sasna Tsrer list. Did you assume during the days of the revolution, about which you wrote a book by the way, that you will be nominated as Armenian MP in Sasna Tsrer list?
I will not hide that I was thinking about nomination from a political force that would be able to create a counterbalance to the new government in the National Assembly. We sometimes forget that we are a parliamentary republic now and we elect the National Assembly, not the Prime Minister.
Obviously, My Step bloc will form a majority in the new National Assembly, and one or two political forces can act as counterbalance. There are also new, interesting forces, but they have no resources to introduce themselves to the voters in this short period of time.
Stepan Grigoryan Stepan Grigoryan
Sasna Tsrer today is the force that can actually counterbalance. Why did I agree to Sasna Tsrer’s proposal? First of all, I am fond of participating in a real political struggle. But before giving my consent, I initiated a meeting with Zhirayr Sefilyan  and other guys to get answers to the questions I was worried about. I was satisfied with their statement, according to which they abandon the armed struggle, since Armenia experienced a revolution. To be honest, I was amazed at their decision to give me a second place on the list. This indicates that Sasna Tsrer really aims to build a force that will unite people of different backgrounds and views.
Mr. Grigoryan, you said that Sasna Tsrer considers the armed struggle over. I heard Gevorg Safaryan a few days ago stating on TV that people, however, have the right of armed uprising that can be exercised in certain circumstances. Let’s agree that Sasna Tsrer party continues using the brand of Sasna Tsrer armed group. Hearing the name of Sasna Tsrer, many of your potential voters still recall the days of the seizure of Police Station in Yerevan. Aren’t you worried that supporters of Sasna Tsrer will actually give their votes not to the political force, but to the group that seized a police station in July 2016, while certain members of Armenian society consider this group of people as terrorists?
You are asking a very sensitive question. Indeed, some people say: “We see that they are good guys, they are honest, patriotic, but can they take such steps again?” I exclude that outcome, otherwise I would not be here.
I spoke with Gevorg Safaryan and I would like to comment on his words. Let’s forget about Armenia for a moment. In any country and society where one person or group of people violate the Constitution by establishing dictatorship, people or at least some of them have the right to resist. That right is also mentioned in the Preamble to the UN Charter. Naturally, this does not mean that it should always be used.
Now, when we have the opportunity to develop democracy in the country, we must concentrate on that purpose. I saw great love for Sasna Tsrer during the visits to marzes. I am glad that Zhirayr Sefilyan, being a hero of war, is a very modest man. We have interesting and qualified people among our first 10 candidates, and I am convinced that this combination of fighters, intellectuals and those with political experience will be fruitful for the Armenian National Assembly.
We have repeatedly stated during the campaign that it is necessary to support today’s government. Whatever people say, we announce that we have come to support Nikol Pashinyan. We want to express other views, another pole without being a harsh opposition. Let me bring an example. Nikol Pashinyan made a brilliant move by dismissing the CSTO Secretary General and proving that Armenia is sovereign state. And we supported this step. However, Pashinyan’s team was unable to advise him not to escalate the situation by claiming that CSTO Secretary General should be a representative of Armenia in the next year and a half. If we were represented in the National Assembly, we would have come up with our proposals and I am sure that Nikol Pashinyan would use them.
What would be your proposals?
We would propose to fight not for keeping the position of CSTO Secretary General, but for fixing issues relating to that position. In other words, what do we do if one day a representative of another country cannot continue carrying out duties due to health reasons, for instance? It is necessary to fix in regulations that another candidate must represent given country in the remaining period.
Don’t you think that if Yuri Khachaturov was first dismissed as CSTO Secretary General after discussions with the leaders of CSTO member states, and then only charged  in Armenia, we could have avoided the noise at all?
I agree that this issue should have been solved on the margins. Permanent Representative of Armenia to CSTO should  have provided appropriate work and presented the situation, and maybe it was necessary to send special envoy to capitals of CSTO member states. I am convinced that although Russia’s first reaction could have been negative, they would understand eventually the logic and the intention of new government to have a new representative.
One of the reasons of this situation is the fact that Nikol Pashinyan’s team has no working solidarity. And I repeat, we want to support Nikol Pashinyan in the National Assembly.
Sasna Tsrer is perceived by some  as an open anti-Russian party and there are opinions that it is dangerous to have such a force in the National Assembly.
We have strict attitude towards the Kremlin’s policy, but we are not an anti-Russian force. Nikol Pashinyan can brilliantly use it, and I will explain how. Let’s assume that an issue within CSTO or EAEU isn’t settled in favor of Armenia. We, naturally, will come up with criticism but in an honest way without “games”. That will allow Pashinyan to tell his colleagues that if our problems aren’t solved, Armenia may as well give preference to a power with a more radical approach.
It should be noted that the CSTO and EAEU are not viable structures. However, we are against impulsive decisions and we don’t say that we should get out of those blocs right tomorrow. We do not want a confrontation with Russia, but we want to point out the need for Russia to change the rules of the game. It’s not normal when the Armenian side pays water and electricity bills for the Russian military base.
Previously, Armenia and Russia shared the expense 50/50, and today Armenia pays almost 100% of the bills. Another example are the documents relating to the Armenian-Russian joint military unit, which read  that in case of hostilities against Armenia, the commander of the unit may be a Russian general. We think that such problems should be corrected without entering into conflict with Russia. Therefore, people shouldn’t be afraid of our “decolonization” term.
Do you exclude the case of Sasna Tsrer’s failure to appear in the National Assembly?
Our meetings in marzes during and before the start of the pre-election campaign show that we have a large number of supporters. So, the chances are great for us, but I will not make assumptions about our possible results. The people will make their decision.
Recently, Nikol Pashinyan has toughened his rhetoric, making strong statements that sometimes even his supporters don’t like. Don’t you think that he wants to attract the most radical part of Armenian society, who are considered to be supporters of Sasna Tsrer?
Our messages sent to Nikol Pashinyan during the campaign were only positive and will remain so, no matter what is said to us. If you follow the pre-election campaign, you have noticed that Nikol Pashinyan almost repeats what Zhirayr Sefilyan says, in particular, his statement about the necessity to finally unite Armenia and Artsakh.
Can Sasna Tsrer show certain flexibility when it comes to Artsakh issue?
In 1988, when the Movement began, the topic of reunification of Armenia and Artsakh prevailed. After 1991, we chose self-determination, as the international community “deified” the principle of territorial integrity, which could only be opposed by the right of self-determination, one of the basic principles of UN. We can argue about correctness of that path, but that decision was made.
Many today forget that Madrid Principles no longer exist and Azerbaijan was the one to reject them. Moreover, no real negotiations have taken place since 2012. Today we have a situation when the Azerbaijani President publicly says that Zangezur and Yerevan are Azerbaijani lands that should be returned. We must respond to these new realities and say that Artsakh is part of our homeland and we have to reunite. We should negotiate about how it happens. I am afraid to certain extent that My Step and other political forces haven’t yet got acquainted with the new situation in depth and simply continue the concept of self-determination.