Ստեփան Գրիգորյան. «Սասնա Ծռերը» փակել են զինված պայքարի էջը
Մեդիամաքսի հարցազրույցը քաղաքագետ, «Սասնա Ծռեր» կուսակցության համամասնական ցուցակով պատգամավոր առաջադրված Ստեփան Գրիգորյանի հետ
- Օրերս զրուցում էի ընկերներիցս մեկի հետ եւ նա ասաց, որ այս ընտրություններում իրեն ամենից շատ երկու բան է զարմացրել. Դավիթ Շահնազարյանի ընդգրկումը ՀՀԿ ցուցակի առաջին եռյակում եւ Ձեր ներկայությունը «Սասնա Ծռերի» ցուցակի երկրորդ հորիզոնականում։ Արդյո՞ք հեղափոխության օրերին, որի մասին, ի դեպ, գիրք եք գրել, կարող էիք ենթադրել, որ առաջադրվելու եք Ազգային ժողովի պատգամավորի թեկնածու, ընդորում՝ «Սասնա Ծռերի» ցուցակով։
- Չեմ թաքցնի, մտածում էի առաջադրվելու մասին եւ ինձ տեսնում էի այնպիսի ուժի կազմում, որն ունակ կլինի Ազգային ժողովում հակակշիռ ստեղծել նոր իշխանություններին։ Մենք, երբեմն, մոռանում ենք, որ խորհրդարանական հանրապետություն ենք եւ Ազգային ժողով ենք ընտրում, այլ ոչ թե վարչապետ։
Ակնհայտ է, որ «Իմ քայլը» դաշինքը մեծամասնություն է կազմելու նոր Ազգային ժողովում, իսկ որպես հակակշիռ կարող են հանդես գալ մեկ-երկու քաղաքական ուժեր։ Կան նաեւ նոր, հետաքրքիր ուժեր, սակայն նրանք ռեսուրս չունեն այս կարճ ժամանակահատվածում ընտրողներին ներկայանալու համար։
Ստեփան Գրիգորյանը Ստեփան Գրիգորյանը
«Սասնա Ծռերն» այսօր այն ուժն է, որն իրապես կարող է հակակշիռ լինել։ Շատերը խոսում են միայն «Սասնա Ծռեր» խմբավորման մասին, բայց չմոռանանք, որ եղել է «Հիմնադիր խորհրդարանը», «Նախախորհրդարանը»։ Ինչո՞ւ ես համաձայնեցի «Սասնա Ծռեր»-ի առաջարկին։ Նախեւառաջ, որովհետեւ սիրում եմ մասնակցել իրական քաղաքական պայքարին։ Սակայն մինչ համաձայնությունը տալը ես հանդիպում նախաձեռնեցի Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ այլ տղաների հետ, որպեսզի ստանամ ինձ հուզող կարեւոր հարցի պատասխանը։ Ինձ բավարարեց իրենց հայտարարությունն այն մասին, որ քանի որ Հայաստանում հեղափոխություն է տեղի  ունեցել, իրենք զինված պայքարի էջը փակված են համարում։ Անկեղծ ասած, ինձ զարմացրեց իրենց որոշումը ցուցակում ինձ երկրորդ տեղը հատկացնելու մասին։ Սա վկայում է, որ «Սասնա Ծռեր»-ն, իսկապես, նպատակ ունեն կառուցել մի ուժ, որը կհամախմբի տարբեր խավերի եւ հայացքների մարդկանց։
- Պարոն Գրիգորյան, Դուք ասացիք, որ «Սասնա Ծռեր»-ը զինված պայքարի էջը փակված են համարում։ Մի քանի օր առաջ հեռուստաընկերություններից մեկի եթերում լսեցի Գեւորգ Սաֆարյանի խոսքերն այն մասին, որ ժողովուրդն, այնուամենայնիվ, ունի զինված ապստամբության իրավունք, որը կարող է իրագործել որոշակի հանգամանքներում։ Եկեք համաձայնենք, որ «Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը շարունակում է շահագործել «Սասնա Ծռեր» խմբավորման բրենդը։ Ձեր պոտենցիալ ընտրողներից շատերը, լսելով «Սասնա Ծռեր» անունը, հիշում են ՊՊԾ գնդի գրավման օրերը։ Ձեզ չի մտահոգո՞ւմ, որ քվեարկելով «Սասնա Ծռեր»-ի օգտին, մարդիկ փաստացի իրենց ձայնը տալու են ոչ թե քաղաքական ուժին, այլ 2016 թվականի հուլիսին ոստիկանության գունդը գրաված մարդկանց, որոնց հասարակության մի մասը ահաբեկիչ է համարում։
- Շատ ճիշտ եւ զգայուն հարց եք տալիս։ Իրոք, մեր հասարակության մի մասն ասում է՝ «տեսնում ենք, որ լավ տղաներ են, ազնիվ են, հայրենասեր են, բայց կարո՞ղ է նորից նման քայլերի դիմեն»։ Ես դա բացառում եմ, հակառակ դեպքում՝ այստեղ չէի լինի։
Ես խոսել եմ Գեւորգ Սաֆարյանի հետ եւ կուզեմ մեկնաբանել իր խոսքերը։ Մի պահ մոռանանք Հայաստանի մասին։ Ցանկացած երկրում եւ հասարակությունում, որում մեկ մարդ կամ մարդկանց խումբ բռնատիրություն են հաստատում՝ ոտնահարելով Սահմանադրությունը, ժողովուրդը կամ դրա մի մասը դիմադրելու իրավունք ունի։ Ապստամբության իրավունքը նշվում է նաեւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության նախաբանում։ Բնականաբար, դա չի նշանակում, որ այդ իրավունքը պետք է մշտապես օգտագործվի։
Հիմա, երբ հնարավորություն կա երկրում ժողովրդավարությունը զարգացնելու, մենք պետք է կենտրոնանանք հենց դրա վրա։ Մարզեր կատարած այցերի ժամանակ ես տեսա, որ մեծ սեր կա «Սասնա Ծռերի» նկատմամբ։ Շիրակի մարզում կայացած հանդիպումներից մեկի ժամանակ մարդիկ այնքան խիտ էին խմբվել Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ իմ շուրջը, որ ստիպված էինք խնդրել նրանց մի փոքր ետ քաշվել։ Ուրախությամբ արձանագրում եմ, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ պատերազմի հերոս լինելով, անչափ համեստ մարդ է։ Մեր առաջին տասնյակում շատ հետաքրքիր ու պատրաստված մարդիկ կան՝ Վարուժան Ներսիսյանը, Գարեգին Չուգասզյանը, Կառա Չոբանյանը, որը համարվում է իսպաներենից լավագույն թարգմանիչներից մեկը: Լավ է, որ կուսակցությունը ներգրավում է նման տաղանդավոր մարդկանց։ Ես վստահ եմ, որ պայքարող մարդկանց, ինտելեկտուալների եւ քաղաքական փորձառություն ունեցողների այս համադրությունը չափազանց օգտակար կլինի Ազգային ժողովի համար։
Մենք ընտրարշավի ժամանակ բազմիցս ասել ենք, որ այսօրվա կառավարությանը պետք է աջակցել։ Ինչ էլ ասեն մեր հասցեին, մենք հայտարարում ենք, որ գալիս ենք Նիկոլ Փաշինյանին աջակցելու։ Մենք ցանկանում ենք ընդդիմախոս, ուրիշ բեւեռ լինել, այլ ոչ թե կոշտ ընդդիմադիր։ Մի օրինակ բերեմ։ Նիկոլ Փաշինյանը փայլուն քայլ կատարեց եւ ետ կանչելով ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարին՝ ապացուցեց, որ Հայաստանն ինքնիշխանություն ունի։ Եվ մենք աջակցեցինք այդ քայլին։ Սակայն հետո իր շրջապատը չկարողացավ հուշել Փաշինյանին, որ պետք չէ սրել իրավիճակը եւ պնդել, որ առաջիկա մեկ ու կես սարին ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը պետք է լինի Հայաստանի ներկայացուցիչը։ Եթե մենք ներկայացված լինեինք Ազգային ժողովում, հանդես կգայինք մեր առաջարկներով ու վստահ եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը կօգտվեր դրանցից։
- Ի՞նչ առաջարկներ կանեիք։
- Պայքարել ոչ թե ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պահպանելու, այլ այդ պաշտոնի հետ կապված հարցերն ամրագրելու համար։ Այսինքն՝ ի՞նչ ենք անում, եթե մի օր մեկ այլ երկրի ներկայացուցիչ, օրինակ, առողջական պատճառներով, չի կարող շարունակել իր լիազորությունների կատարումը։ Ֆիքսել կանոնադրության մեջ, որ մնացած ժամանակահատվածում տվյալ երկիրը պետք է ներկայացնի այլ թեկնածու։
- Իսկ չե՞ք կարծում՝ եթե Յուրի Խաչատուրով նախ հետ կանչվեր ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից՝ ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների հետ քննարկումից հետո եւ հետո միայն նրան Հայաստանում մեղադրանք առաջադրվեր, մենք կարող էինք առհասարակ խուսափել աղմուկից։
- Համաձայն եմ՝ այդ հարցը պետք էր լուծել կուլուարներում։ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը պետք է համապատասխան աշխատանք տաներ եւ ներկայացներ իրավիճակը, միգուցե կարելի էր նաեւ հատուկ բանագնաց ուղարկել ՀԱՊԿ անդամ-երկրների մայրաքաղաքներ։ Համոզված եմ, որ թեեւ Ռուսաստանի առաջին ռեակցիան կարող էր բացասական լինել, բայց հետո կհասկանային տրամաբանությունը, ինչպես նաեւ այն, որ նոր իշխանությունը ցանկանում է նոր ներկայացուցիչ ունենալ։
Ստեղծված վիճակի պատճառներից մեկն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի թիմում աշխատանքային համերաշխություն չկա։ Եվ կրկնում եմ՝ մենք ցանկանում ենք Ազգային ժողովում աջակցել Նիկոլ Փաշինյանին։
- «Սասնա Ծռերը» հասարակության մի մասի կողմից ընկալվում է որպես բացահայտ հակառուսական կուսակցություն, եւ կարծիքներ կան, որ վտանգավոր է նման ուժ ունենալ Ազգային ժողովում։
- Մենք խիստ վերաբերմունք ունենք Կրեմլի վարած քաղաքականության հանդեպ, բայց մենք հակառուսական ուժ չենք։ Եվ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է դա փայլուն կերպով օգտագործել: Բացատրեմ, թե ինչպես։ Ենթադրենք՝ ՀԱՊԿ-ում կամ ԵԱՏՄ-ում ինչ-որ հարց չի լուծվում հօգուտ Հայաստանի։ Մենք, բնականաբար, հանդես կգանք քննադատությամբ, ընդ որում՝ անկեղծ, առանց «խաղերի»։ Դա էլ Փաշինյանին հնարավորություն կտա ասել իր գործընկերներին, որ եթե մեզ հուզող խնդիրները պարբերաբար լուծում չստանան, Հայաստանում կարող է իշխանության գալ մի ուժ, որն ավելի արմատական մոտեցումներ ունի։
Պետք է արձանագրենք, որ ՀԱՊԿ-ը եւ ԵԱՏՄ-ն գործուն կառույցներ չեն։ Սակայն մենք դեմ ենք իմպուլսիվ որոշումներին եւ չենք ասում, որ հենց վաղը պետք է դուրս գանք այդ միավորումներից։ Մենք Ռուսաստանի հետ առճակատման գնալ չենք ցանկանում, բայց ուզում ենք մատնանշել Ռուսաստանին խաղի կանոնները փոխելու անհրաժեշտությունը։ Նորմալ չէ իրավիճակը, երբ հայկական կողմն է վճարում իր տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազայի ջրի եւ էլեկտրաէներգիայի վարձերը։
Նախկինում ռազմաբազայի այդ ծախսերը Հայաստանն ու Ռուսաստանը հոգում էին 50/50 համամասնությամբ, իսկ այսօր գրեթե 100 տոկոսը վճարում է Հայաստանը։ Կամ էլ հայ-ռուսական միացյալ զորախմբին վերաբերող փաստաթղթերում ասվում է, որ Հայաստանի դեմ պատերազմական գործողությունների դեպքում զորախմբի հրամանատարը կարող է ռուսաստանցի գեներալ լինել։ Մենք կարծում ենք, որ նման խնդիրները պետք է շտկվեն՝ Ռուսաստանի հետ հակադրության մեջ չմտնելով։ Ուստի պետք չէ վախենալ մեր կողմից գործածվող «ապագաղութացում» եզրույթից։
- Դուք բացառո՞ւմ եք, որ «Սասնա Ծռերը» կարող են չհայտնվել Ազգային ժողովում։
- Ընտրապայքարի ընթացքում եւ դրա մեկնարկից առաջ մարզերում ունեցած մեր հանդիպումները վկայում են, որ մենք մեծ թվով կողմնակիցներ ունենք։ Այնպես որ, շանսերը շատ մեծ են, բայց ես ենթադրություններ չեմ անի մեր հնարավոր արդյունքի մասին։ Ժողովուրդը պետք է իր խոսքը ասի։
- Վերջին օրերին Նիկոլ Փաշինյանը խստացրել է իր հռետորաբանությունը, կոշտ հայտարարություններ է անում, որոնք երբեմն վանում են նաեւ իր կողմնակիցներին։ Չե՞ք կարծում, որ այդպիսով նա ցանկանում է իր կողմը քաշել ընտրողների այն առավել ռադիկալ զանգվածը, որը համարվում է «Սասնա Ծռեր»-ինը։
- Ընտրարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին հղած մեր մեսիջները միայն դրական են եղել եւ դրական էլ կմնան՝ անկախ նրանից, թե մեր հասցեին ինչ են ասում։ Եթե հետեւել եք ընտրարշավին, նկատած կլինեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե կրկնում է այն, ինչ ասում է Ժիրայր Սեֆիլյանը։ Խոսքս, մասնավորապես, Սեֆիլյանի այն հայտարարության մասին է, որ ի վերջո Հայաստանն ու Արցախը պետք է միավորվեն։
- Արցախի հարցում «Սասնա Ծռերը» կարո՞ղ են որոշակի ճկունություն ցուցաբերել։
- 1988 թվականին, երբ սկսվում էր Շարժումը, Հայաստանի եւ Արցախի վերամիավորման խնդիր էր դրված։ 1991-ից հետո մենք գնացինք ինքնորոշման ճանապարհով, քանի որ այդ ժամանակ միջազգային հանրությունն «աստվածացնում» էր տարածքային ամբողջականության սկզբունքը եւ դրան կարելի էր հակադարձել միայն ինքնորոշման իրավունքով, որը եւս ՄԱԿ-ի հիմնարար սկզբունքներից է։ Կարող են վիճել՝ ճի՞շտ էր այդ ճանապարհը, թե ոչ, բայց այդ որոշումը կայացվել էր։
Այսօր շատերը մոռանում են, որ «Մադրիդյան սկզբուքներն», այլեւս, չկան։ Ընդ որում, հենց Ադրբեջանն է մերժել դրանք։ Ավելին, 2012 թվականից առ այսօր որեւէ իրական բանակցություններ տեղի չեն ունեցել։ Այսօր ունենք իրավիճակ, երբ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակավ ասում է, որ Զանգեզուրն ու Երեւանը ադրբեջանական հողեր են, որոնք պետք է վերադարձվեն։ Մենք պետք է արձագանքենք այս նոր իրողություններին եւ հասկանանք, որ պահանջատիրությունը կրկին արդիական է դառնում։ Մենք պետք է հստակ ասենք, որ Արցախը մեր հայրենիքի մասն է, եւ մենք պետք է վերամիավորվենք։ Ինչպես դա տեղի կունենա՝ արդեն պետք է բանակցել։ Ես որոշակի վտանգ եմ տեսնում այն բանում, որ «Իմ քայլը» եւ այլ քաղաքական ուժերն այս նոր իրողության մեջ չեն հասցրել խորանալ եւ իներցիայով շարունակում են ինքնորոշման հայեցակարգը։

Степан Григорян: «Сасна Црер перевернули страницу вооруженной борьбы»
Интервью Медиамакс с политологом, кандидатом в депутаты по пропорциональному списку партии «Сасна Црер» Степаном Григоряном
- Недавно я беседовал с одним из друзей, и он сказал, что на этих выборах его больше всего удивило включение Давида Шахназаряна в первую тройку списка РПА и Ваше второе место в списке «Сасна Црер». Могли Вы предположить в дни революции, о которой, кстати, написали книгу, что будет баллотироваться в Национальное собрание, тем более - по списку «Сасна Црер»?
- Не скрою, я размышлял над выдвижением и видел себя в составе такой силы, которая станет противовесом новой власти в Национальном собрании. Мы иногда забываем, что являемся парламентской республикой и выбираем Национальное собрание, а не премьер-министра. Очевидно, что у блока «Мой шаг» будет большинство в новом Национальном Собрании, а в качестве противовеса смогут выступить одна-две силы. Есть также новые, интересные силы, однако у них нет ресурсов, чтобы заявить о себе избирателям в столь короткий промежуток времени.
Степан Григорян Степан Григорян
Сегодня «Сасна Црер» является той силой, которая реально может стать противовесом. Почему я согласился на предложение «Сасна Црер»? Прежде всего, потому, что люблю участвовать в реальной политической борьбе. Однако до того, как дать согласие, я инициировал встречу с Жирайром Сефиляном и другими представителями партии, чтобы получить ответ на волнующий меня вопрос. Меня удовлетворило их заявление о том, что они перевернули страницу вооруженной борьбы, поскольку в Армении произошла революция. Честно говоря, меня удивило их решение предоставить мне второе место в списке. Это свидетельствует о том, что «Сасна Црер» действительно нацелены на формирование такой силы, которая объединит людей различных слоев и взглядов.
- Вы говорите, что «Сасна Црер» считают перевернутой страницу вооруженной борьбы. Но несколько дней назад в эфире одного из телеканалов я услышал слова Геворга Сафаряна о том, что народ, тем не менее, имеет право на вооруженное восстание, которое может реализовать в определенных обстоятельствах. Давайте согласимся, что партия «Сасна Црер» продолжает эксплуатировать бренд группировки «Сасна Црер». Многие из ваших потенциальных избирателей, слыша название «Сасна Црер», вспоминают дни захвата полка ППС. Вас не беспокоит, что голосуя за «Сасна Црер», люди фактически отдадут свой голос не политической силе, а людям, которые в июле 2016 захватили полицейский полк, и которых часть общества считает террористами?
- Это очень правильный и чувствительный вопрос. Действительно, часть нашего общества говорит: «мы видим, что это хорошие, честные, патриотичные парни, но, может, они снова пойдут на такие шаги?». Я это исключаю, в противном случае, меня бы здесь не было.
Я говорил с Геворгом Сафаряном и хотел бы прокомментировать его слова. Забудем на миг об Армении. В любой стране и в любом обществе, где один человек или группа лиц устанавливают диктатуру, нарушая Конституцию, народ или его часть имеют право на сопротивление. Право на восстание отмечается также в преамбуле Устава ООН. Естественно, это не означает, что это право должно использоваться постоянно.
Сейчас, когда в стране есть возможность развивать демократию, мы должны сосредоточиться именно на этом. Во время визитов в регионы я увидел большую любовь людей к «Сасна Црер». С радостью отмечу, что Жирайр Сефилян, будучи героем войны, является чрезвычайно скромным человеком. В нашей первой десятке есть много интересных и подготовленных людей. Я уверен, что такле сочетание борющихся людей, интеллектуалов и людей с политическим опытом будет очень полезным для Национального Собрания.
Во время предвыборной кампании мы неоднократно отмечали, что нужно содействовать сегодняшнему правительству. Что бы ни говорили в наш адрес, мы заявляем, что приходим поддержать Никола Пашиняна. Мы хотим быть оппонентом, другим полюсом, а не жесткой оппозицией. Приведу один пример. Никол Пашинян сделал блестящий ход, отозвав генсека ОДКБ, доказав тем самым, что Армения суверенна. И мы поддержали этот шаг. Но потом окружению Пашиняна не удалось подсказать ему, что не следует обострять ситуацию и настаивать, что в ближайшие полтора года пост генсека ОДКБ должен остаться за Арменией. Если бы мы были представлены в Национальном собрании, то выступили с предложениями, и я уверен, что Никол Пашинян воспользовался бы ими.
- Какие предложения вы бы сделали?
- Бороться не за сохранение должности генсека ОДКБ, а за прояснение вопросов, связанных с этой должностью. Например, что делать, если представитель другой страны, допустим, по состоянию здоровья, не сможет продолжить исполнение своих полномочий? Нужно зафиксировать в уставе, что в оставшийся срок эта страна
представит другого кандидата.
- А Вы не думаете, что если бы Юрия Хачатурова отозвали бы с поста генсека ОДКБ, заранее обсудив этот вопрос с главами стран-участниц организации, и только потом предъявили ему обвинение в Армении, шума вообще удалось бы избежать?
- Согласен, этот вопрос следовало обсуждать в кулуарах. Представитель Армении в ОДКБ должен был провести соответствующую работу и представить ситуацию. Возможно, следовало также отправить специального посланника в столицы стран-членов ОДКБ. Уверен, что даже если бы первая реакция России была бы отрицательной, потом там поняли логику и желание новой власти иметь нового представителя.
Одна из причин сложившейся ситуации заключается в том, что в команде Никола Пашиняна нет рабочей солидарности. И, повторяю, мы желаем содействовать Николу Пашиняну в Национальном Собрании.
- Часть населения воспринимает «Сасна Црер» как откровенно антироссийскую партию, и есть мнения, что опасно иметь такую силу в парламенте.
- Мы критикуем политику Кремля, но мы - не антироссийская сила. И Никол Пашинян может блестящим образом воспользоваться этим. Объясню как. Допустим, какой-то вопрос в ОДКБ или ЕАЭС не решается в пользу Армении. Мы, естественно, выступим с критикой и, кстати, сделаем это искренне, без «игр». Это даст Пашиняну возможность сказать своим партнерам, что если волнующие нас вопросы не будут решаться, в Армении может прийти к власти сила с более радикальными подходами.
ОДКБ и ЕАЭС – неэффективные структуры. Однако мы против импульсивных решений и не утверждаем, что именно завтра нужно выйти из этих объединений. Мы не желаем идти на конфронтацию с Россией, но хотим указать ей на необходимость изменить правила игры. Это ненормально, когда армянская сторона оплачивает расходы на воду и электроэнергию дислоцированной на своей территории российской военной базы.
В прошлом подобные расходы на военную базу Армения и Россия покрывали по принципу 50/50, а сегодня почти 100 процентов расходов покрывает Армения. Или в документах об армяно-российской объединенной группировке говорится, что в случае военных действий против Армении российский генерал может командовать группировкой. Мы считаем, что такие вопросы должны решаться, но без конфронтации с Россией. Следовательно, не нужно бояться нашего тезиса о необходимости «деколонизации» Армении.
- Вы исключаете вероятность того, что «Сасна Црер» могут не попасть в Национальное Собрание?
- Наши встречи в марзах свидетельствуют о том, что у нас много сторонников. Поэтому шансы очень велики, но я не стану делать предположений о нашем возможном результате. Народ скажет свое слово.
- В последние дни Никол Пашинян ужесточил риторику и делает заявления, которые порой отталкивают даже его сторонников. Не считаете ли Вы, что таким образом он желает «переманить» на свою сторону ту наиболее радикальную часть избирателей, которая, как считается, симпатизирует «Сасна Црер»?
- В ходе предвыборной кампании наши месседжи Николу Пашиняну были и останутся позитивными, независимо от того, что говорят в наш адрес. Если вы следили за предвыборной кампанией, то, наверное, заметили, что Никол Пашинян практически повторяет то, что говорит Жирайр Сефилян. Я, в частности, имею в виду заявление Сефиляна о том, что Армения и Арцах в конце концов должны воссоединиться.
- Могут ли «Сасна Црер» продемонстрировать определенную гибкость в вопросе Арцаха?
- В 1988 году, когда начиналось Движение, стоял вопрос о воссединении Армении и Арцаха. С 1991-го мы пошли по пути самоопределения, поскольку в то время международное сообщество «обожествляло» принцип территориальной целостности, и этому можно было противопоставить только право на самоопределение, которое также является одним из ключевых принципов ООН.
Сегодня многие забывают, что «Мадридских принципов» больше нет, и именно Азербайджан отказался от них. Более того, с 2012 года до сегодняшнего дня каких-либо реальных переговоров не велось. Сегодня есть ситуация, когда президент Азербайджана публично заявляет, что Зангезур и Ереван – азербайджанские земли, которые нужно вернуть. Мы должны признать эти новые реалии и четко сказать, что Арцах – часть нашей родины, и мы должны воссоединиться. А как это произойдет, нужно решать путем переговоров. И я вижу определенную опасность в том, что «Мой шаг» и другие политические силы по инерции продолжают продвигать повестку самоопределения.