Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեկ տարի առաջ, 2017 թվականի ապրիլի 12-ին FAST (Foundation for Armenian Science and Technology) հիմնադրամը հայտարարեց Խորհրդատվական խորհրդի ձեւավորման եւ գործադիր տնօրենի նշանակման մասին:
Առաջին անգամ FAST-ի ստեղծման մտադրության մասին 2016 թ. հուլիսին խոսել էր սոցիալական ներդրող եւ գործարար, IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, նշելով, որ հիմնադրամը ուղղված է լինելու «Հայաստանում տեխնոլոգիական նորարարությունների համար միջավայր զարգացնելուն եւ հայաստանյան ու միջազգային գիտական հանրությունների գիտական, տեխնոլոգիական ու ֆինանսական ռեսուրսները մոբիլիզացնելուն»։
FAST-ի հիմնադիրներն են Ռուբեն Վարդանյանը եւ Նուբար Աֆեյանը՝ IDeA հիմնադրամի անունից, Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը՝ «Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամների անունից, բարձր տեխնոլոգիաների եւ նորարարության ոլորտի գործարար Արթուր Ալավերդյանը:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է վերջին մեկ տարվա հրապարակումների ընտրանին՝ FAST-ի գործունեության տարբեր ուղղությունների մասին:
FAST-ի նպատակները ամբողջական են։ Մենք ցանկանում ենք ստեղծել ամբողջական էկոհամակարգ, որն առաջ կմղի տեխնոլոգիական նորարարությունը եւ գիտական առաջընթացը։ Դա անելու համար անհրաժեշտ է թիրախավորել բոլոր կարեւոր միջոցները՝ մտավոր, ֆինանսական, ցանցային՝ ստեղծելով «ցունամի», որն իրար հետեւից ալիքներ է բերում:
FAST-ը ստանձնել է ինտեգրատորի դեր, ասել է վարչապետը
«21-րդ դարում դրան նպաստող պարտադիր պայման է գործընթացների գլոբալիզացիան եւ կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումը։ Կարծում եմ՝ FAST-ը՝ իր գործընկերների հետ միասին, կարող է ստանձնել ինտեգրատորի դեր՝ ապահովելով գիտության եւ տեխնոլոգիաների աշխարհի լավագույն կենտրոնների կապը մեր մասնագետների հետ»,- ասել է վարչապետը։
«Պետք է դառնանք մեծ գաղափարների երկիր», ասել է FAST-ի տնօրենը
«Մենք շատ ենք լսում այն մասին, որ մենք փոքր, բայց հպարտ ազգ ենք: Իսկ միգուցե ինքներս մեզ ընկալենք որպես հսկանե՞ր: Մենք գիտության եւ տեխնոլոգիաների հսկաներն ենք: Մենք փոխակերպող առաջնորդներ ենք: Մենք ենք ամենահզոր գյուտարարները, գործարարները, բժիշկները, հայտնագործողները, ստեղծողները»,- ասել է FAST-ի գործադիր տնօրենը:
FAST-ի կրթաթոշակային ծրագիրն՝ էկոհամակարգի ստեղծման առաջին քայլ
Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը Լեւոն Մկրտչյանը եւ Արմեն Օրուջյանը
«FAST-ը հարթակ է, որն օգնում է մեկտեղել մարդկանց, կենտրոնացնել եւ հավաքագրել ռեսուրսները: Մենք կատարում ենք արագացուցչի դեր: Այս կրթաթոշակի ծրագիրը ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, կենսաբանության, քիմիայի եւ ճարտարագիտության ոլորտներում սովորողների լավագույն 10%-ի համար է լինելու»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը:
FAST-ը, երիտասարդ գիտնականների մոտիվացիան ու ապագան
Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ) Առնակ Դալալյանը, Էրիկ Ազնաուրյանը եւ Դավիթ Բունիաթյանը (ձախից՝ աջ)
Մեդիամաքսն արտերկրից ժամանած հայ երիտասարդ գիտնականների հետ զրուցել է FAST հիմնադրամի ստեղծած հնարավորությունների, Հայաստանում առկա գիտական խնդիրների, հեռանկարների եւ հայկական գիտության զարգացման մեջ նրանց հնարավոր ներդրումների շուրջ:
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը եւ Կարապետ Անդրանիկյանը FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը եւ Կարապետ Անդրանիկյանը
«Ժամանակը շատ կարեւոր է, գիտության եւ տեխնոլոգիայի մեջ պետք է արագընթաց լինել: Դուք կարող եք ունենալ լավագույն գաղափարները, բայց եթե դանդաղեք՝ չեք կարողանա հասնել աշխարհի հետեւից: Մենք պետք է արդյունավետ գործենք, եւ ես լավատես եմ մեր աշխատանքի ու ապագայի ծրագրերի հարցում»:
FAST-ի «Հրեշտակների ցանցը» կկապի բիզնեսն ու գիտությունը
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ այդ բիզնեսները եկած լինեն գիտությունից, որպեսզի ներդրվելիք գումարները ուղղվեն գիտությանը եւ գիտնականը, ով որեւէ հայտնագործություն է արել, կարողանա գնալ առեւտրայնացման եւ դուրս գալ գլոբալ շուկա: Մենք նպատակ ունենք կապեր կառուցել բիզնեսի եւ գիտության միջեւ» - ասել է FAST-ի համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանը:
Իգոր Խալաթյան. Օգնելու ենք նրանց, ովքեր մնում են Հայաստանում
«Մենք փնտրում ենք վաղ շրջանի ընկերությունների: Դրանք չպետք է լինեն զուտ գաղափարներ՝ արդեն պետք է որոշակի աշխատանք կատարած լինեն, առկա լինի, օրինակ, ապագա պրոդուկտի նախատիպը: Ինչ վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արդեն հաճախորդներ ունեն եւ զարգացած են, ամենայն հավանականությամբ, դրանք ավելի շատ հետաքրքրված կլինեն վենչուրային ֆինանսավորմամբ, քան մեր տրամադրած «հրեշտակային» ներդրումներով»:
Ռուբեն Հարությունյան. Սխալվելը սարսափելի չէ, սովորեք սխալներից
«Հասկանալի է, որ ոչ բոլոր մարդիկ կլինեն ակտիվ, բայց գոնե այն մարդկանց համար, ովքեր փորձում են ինչ-որ ելքեր գտնել, մենք կարող ենք լինել բիզնես հրեշտակներ, որոնք կբռնեն նրանց ձեռքից եւ ցույց կտան ճանապարհը: Մենք չենք կարող նրանց փոխարեն աշխատել եւ այդ ամենը կյանքի կոչել, բայց, հավատացեք, ցանկացած բիզնեսմենի կյանքում մենթորները շատ կարեւոր դեր ունեն»:

Yerevan /Mediamax/. A year ago, on 12 April 2017 the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) announced the formation of Advisory Board and the appointment of Chief Executive Director.
Social investor and entrepreneur, IDeA co-founder Ruben Vardanyan was the first to mention FAST in July 2016, saying that foundation would be aimed at “developing the environment for technological innovation in Armenia and the mobilization of scientific, technological and financial resources of the Armenian and the international public”.
FAST was founded by Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan on behalf of IDeA Foundation, Fr. Mesrop Aramyan on behalf of the Ayb and Luys Foundations, and high tech and innovations entrepreneur Artur Alaverdyan.
Mediamax has put together the publications covering the first year of activity of FAST.
“FAST objectives are holistic. We want to elevate the entire ecosystem, to create an ecosystem that will drive technological innovation, and scientific advancement. In order to do that, you would need to target all the significant capacities – intellectual, financial, network capacities – and create a tsunami that brings in a wave after a wave.”
FAST became an integrator, says Armenian Prime Minister
“In the 21st century, globalization of processes and use of communication technologies are the mandatory conditions of progress. I believe that FAST and partners can take on the role of integrator, maintaining connection between the best scientific and technological centers of the world,” said Karen Karapetyan.
We aspire for Armenia to be a country of big ideas, says FAST CEO
"We hear a lot that we are small but we are proud people. What if we are not small but we are giants. We are giants in science and technology. We are transformative leaders. We are the Greatest Inventors, Entrepreneurs, Doctors, Discoverers, Creators…” stated Armen Orujyan.
FAST fellowship program: The first step to education-science ecosystem
Levon Mkrtchyan and Armen Orujyan Levon Mkrtchyan and Armen Orujyan
“FAST is a platform that helps to gather people, centralize and mobilize resources. We’re playing the role of an accelerator. This fellowship program is designed for the top 10% of physics, mathematics, biology, chemistry and engineering students,” said Armen Orujyan.
FAST, motivation and future of young scientists
From left to right: Arnak Dalalyan, Erik Aznauryan and Davit Buniatyan From left to right: Arnak Dalalyan, Erik Aznauryan and Davit Buniatyan
Mediamax talked with young Armenian scientists from abroad about the opportunities that FAST had created so far, as well as the problems and prospects of Armenian science and their potential place in its advancement.
FAST CEO Armen Orujyan and Garabed Antranikian FAST CEO Armen Orujyan and Garabed Antranikian
“The time limit is very important here, you have to be fast in sciences and technologies. You may have the best ideas, but if you are slow, you cannot catch up with the world. We have to be efficient, and I am very optimistic about our work and projects in the future.”
FAST’s Angels Network to connect business and science in Armenia
“It is extremely important to us that these businesses come from science, so that the invested money goes to science and a scientist who makes a discovery can commercialize it and take it to the global market. We aim to build connections between business and science,” said FAST co-founder Artur Alaverdyan.
Igor Khalatian: We wish to help those who decide to stay in Armenia
Igor Khalatian Igor Khalatian
“We are looking for early stage companies. Something that is not just an idea but an idea on which you have started working, probably you have a prototype, proof of concept. The companies that already have customers and have established are probably more interested in VC funding versus angels funding.”