Գաբրիելը մեղադրել է Էրդողանին «թշնամու կերպար» ստեղծելու մեջ
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելն ասել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սրում է Գերմանիայի հետ հարաբերությունները իր երկրում ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերից շեղելու համար:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդման համաձայն, նախարարն այդ մասին ասել է Nordwest Zeitung թերթին տված հարցազրույցում:
«Էրդողանն օգտագործում է Գերմանիային որպես արտաքին թշնամի, որպեսզի շեղի ուշադրությունը ներքին տարաձայնություններից: Մենք չպետք է ձայնակցենք նրան»,- ասել է Զիգմար Գաբրիելը:
Ըստ Գաբրիելի, Գերմանիայի իշխանությունները երկար ժամանակ «մեղմ են արձագանքել» Անկարայի հարձակումներին:
Օգոստոսին Զիգմար Գաբրիելը առաջարկել էր Թուրքիայի նախագահին անձամբ հանդես գալ ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցությունների դադարեցման նախաձեռնությամբ:
Ավելի վաղ, 2017 թվականի հուլիսին Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ասել էր, որ Բեռլինը որոշել է վերանայել Անկարայի հետ իր քաղաքականությունը, այդ թվում՝ ներդրումային համագործակցությունը:

German FM blames Erdogan for making Germany an “enemy”
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Germany Sigmar Gabriel stated that President of Turkey Recep Tayyip Erdogan escalated the relations with Germany to distract attention away from domestic problems in Turkey.
According to TASS, German FM said this in an interview to Nordwest Zeitung.
“Erdogan characterizes Germany as internal enemy to distract attention away from domestic disagreements within Turkey. We should not be playing into his hands,” he said.
According to FM Gabriel, the German government has long “been soft” on Turkey following its hostile rhetoric on many occasions.
In August, Foreign Minister of Germany Sigmar Gabriel suggested President of Turkey to initiate the termination of negotiations on joining the European Union.
In July of 2017, Sigmar Gabriel stated that Berlin decided to reconsider its approach towards Ankara, including in sector of investment cooperation.