Գաբրիելը մեղադրել է Էրդողանին «թշնամու կերպար» ստեղծելու մեջ
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելն ասել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սրում է Գերմանիայի հետ հարաբերությունները իր երկրում ներքին քաղաքականությանը վերաբերող հարցերից շեղելու համար:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդման համաձայն, նախարարն այդ մասին ասել է Nordwest Zeitung թերթին տված հարցազրույցում:
«Էրդողանն օգտագործում է Գերմանիային որպես արտաքին թշնամի, որպեսզի շեղի ուշադրությունը ներքին տարաձայնություններից: Մենք չպետք է ձայնակցենք նրան»,- ասել է Զիգմար Գաբրիելը:
Ըստ Գաբրիելի, Գերմանիայի իշխանությունները երկար ժամանակ «մեղմ են արձագանքել» Անկարայի հարձակումներին:
Օգոստոսին Զիգմար Գաբրիելը առաջարկել էր Թուրքիայի նախագահին անձամբ հանդես գալ ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցությունների դադարեցման նախաձեռնությամբ:
Ավելի վաղ, 2017 թվականի հուլիսին Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ասել էր, որ Բեռլինը որոշել է վերանայել Անկարայի հետ իր քաղաքականությունը, այդ թվում՝ ներդրումային համագործակցությունը:

Габриэль обвинил Эрдогана в создании из Германии «образа врага»
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Германии Зигмар Габриэль заявил, что президент Турции Реджеп Эрдоган обостряет отношения с Германией, чтобы отвлечь от проблем во внутренней политике своей страны.
Как сообщает ТАСС, политик сказал об этом в интервью газете Nordwest Zeitung.
«Эрдоган использует Германию в качестве внешнего врага, чтобы отвлечь от внутренних разногласий. Мы не должны ему подыгрывать», - считает он.
По словам Габриэля, власти ФРГ долгое время «мягко реагировали» на выпады со стороны Анкары.
В августе Зигмар Габриэль предложил президенту Турции самому выступить с инициативой о прекращении переговоров о вступлении в ЕС.
Ранее, в июле 2017 года глава МИД Германии заявил, что Берлин решил пересмотреть свою политику в отношении Анкары, в том числе - инвестиционное сотрудничество.