Ծննդյան օրվա նվեր եմ ուզում - Mediamax.am
Բոլորս սիրում ենք նվերներ ստանալ, հատկապես` ծննդյան օրերին: Ես էլ բացառություն չեմ ու այսօր ստացել եմ լավ նվերներ ու հաճելի բարեմաղթանքներ: Սակայն կա մի նվեր, որը ես այս տարի շատ եմ ցանկանում եմ ստանալ ու պատրաստ եմ ընդունել այն անգամ մեծ ուշացումով:
Արդեն գրել էի այն մասին, որ 2011թ. մայիսին լույս տեսավ WhoCares սուպերխմբի սկավառակը, որը հիմնադրել են Deep Purple-ի երգիչ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին`Հայաստանի բարեգործական ծրագրին աջակցելու համար:
Ձայնագրությունը կայացավ 2010թ. հոկտեմբերին` Լոնդոնի Sarm Studio-ում: Քանի որ Գյումրիի երաժշտական դպրոցի վերակառուցման Հայաստանի հիմնական պատասխանատուն Մեդիամաքս-ն, մեկնեցի Լոնդոն` ձայնագրությանը մասնակցելու համար:
Այդ օրը ձայնագրման ստուդիայում ես երբեք չեմ մոռանա, ու նույնիսկ վստահ չեմ, որ կարող եմ լավ նկարագրել այն զգացմունքները, որոնք ունեի այն ժամանակ:
Առաջինը ձայնագրման ստուդիա եկավ Iron Maiden խմբի տեխնիկական մենեջերը, որի արտաքինը կարող էր ծանր ռոքի հավաքական պատկեր լինել` բազմաթիվ զարդեր, անթիվ դաջվածքներ ու հանդուգն պահվածք: Նա բերել էր Iron Maiden-ի հարվածային գործիքների նվագող Նիքո ՄքԲրեյնի սարքավորումները: Քիչ անց եկավ ինքը ՄքԲրեյնը` չափազանց կոկիկ հագնված: Սակայն հանդերձարանից նա դուրս եկավ սովորական T-shirt-ով, շորտերով ու… ոտաբոբիկ: Պարզվեց, որ նվագելուց միշտ ոտաբոբիկ է լինում:
Հետո բերեցին այն գործիքը, որի մասին այդքան շատ էի լսել ու կարդացել. Deep Purple խմբի հիմնադիր Ջոն Լորդի էլեկտրական երգեհոնն էր` մոգական Hammond-ը: Ռոքի սիրահարները ինձ կհասկանան` կենդանի Hammond տեսնելն արդեն իսկ հաջողություն է, իսկ Ջոն Լորդի Hammond-ը` պարզապես հեքիաթ:
Հետո եկավ Թոնի Այոմին: Չնայած, որ մենք իր հետ հանդիպել էինք դրանից մեկ տարի առաջ Հայաստանում ու ընդամենը երկու օր էինք միասին անցկացրել, նա ինձ այնպիսի ջերմությամբ ողջունեց, որ մոտս ցանկություն առաջացավ շոշափել ինքս ինձ` համոզվելու համար, որ երազ չէ:
Վերջում եկավ Իէն Գիլանը: Սկզբում նա սովորականից ավելի զուսպ էր ու մտազբաղ, բայց հետո, միանալով Այոմիին, ՄքԲրեյնին ու Լորդին, դարձավ այն Գիլանը, որին ճանաչում եմ:
Գիլանը ինձ ներկայացրեց Լորդին.
- Ծանոթացիր, Արան է, Հայաստանից է:
- Շատ հաճելի է ծանոթանալ ձեզ հետ, ջենթլմեն:
Ու կրկին ինձ թվում էր, որ սա երազի պես մի բան է:
Քիչ անց գործի անցան: Ըստ էության, հիմնական գործը պետք է անեին Լորդն ու ՄքԲրեյնը` Գիլանն ու Այոմին իրենց պարտիաները հիմնականում նախապես ձայնագրել էին, իսկ Լորդն ու ՄքԲրեյնը երգը առաջին անգամ էին լսում: Չեմ կարող նկարագրել, թե ինչպիսի մանրակրկիտությամբ այդ մարդիկ մոտեցան գործին ու քանի անգամ ձայնագրեցին իրենց մասերը` ցանկալի արդյունքին հասնելու համար: Իսկ ես ու Ավստրալիայից տեսահոլովակի նկարահանման համար եկած Բեռնին ու Քրիստինան ողջ օրը պայծառ դեմքերով շրջում էինք ձայնագրման ստուդիայում` չհավատալով մեզ բաժին ընկած երջանկությանը:
Ի՞նչ կապ ունի այս ամենն իմ ծննդյան օրվա նվերի հետ: Ստացվել է այնպես, որ Sarm Studios-ում իմ երկրին օգնելու համար հավաքված երաժիշտներից երկուսը` Ջոն Լորդն ու Թոնի Այոմին, այսօր պայքարում են քաղցկեղի դեմ: Ես ուզում եմ նվեր ստանալ` թող հաղթեն այդ պայքարում:

Хочу подарок ко Дню Рождения - Mediamax.am
Все мы любим получать подарки, особенно в дни рождения. Я не являюсь исключением получил сегодня хорошие подарки и добрые пожелания. Но есть подарок, который я очень хочу получить в этом году, даже с большим опозданием.
Я уже писал о том, что в мае 2011 года вышел диск супергруппы WhoCares, которую основали вокалист Deep Purple Иэн Гиллан и гитарист Black Sabbath Тони Айомми для содействия благотворительной программе в Армении.
Запись состоялась в октябре 2010 года, в Sarm Studios в Лондоне. Поскольку основным ответственным за реконструкцию музыкальной школы в Гюмри является Медиамакс, я отправился в Лондон для участия в записи. Я никогда не забуду этот день в студии, и даже не уверен, что смогу хорошо описать те чувства, которые я тогда испытывал.
Первым в звукозаписывающую студию пришел технический менеджер группы Iron Maiden, внешний вид которого был собирательным образом тяжелого рока: огромное количество браслетов, цепей и серьга в ухе, много татуировок и дерзкое поведение. Он привез барабаны ударника Iron Maiden Нико МкБрейна. Чуть позже пришел сам МкБрейн, одетый с иголочки.
Однако вскоре он вышел из раздевалки в простой майке, шортах и… босой. Выяснилось, что он всегда играет босым.
Потом привезли инструмент, о котором я так много читал и слышал - магический Hammond - электрический орган основателя группы Deep Purple Джона Лорда. Любители рока меня поймут; увидеть Hammond «живьем» уже удача, а Hammond Джона Лорда - просто сказка.
Потом пришел Тони Айомми. Несмотря на то, что мы с ним встречались год до этого в Армении и провели вместе всего 2 дня, он поприветствовал меня с такой теплотой, что у меня появилось желание ущипнуть себя, чтобы убедииться, что это не сон.
В конце в студию зашел Иэн Гиллан. Вначале он был более сдержанным и задумчивым, чем обычно, но потом, присоединившись к Айомми, МкБрейну и Лорду, стал тем Гилланом, которого я знаю.
Гиллан представил меня Лорду:
- Познакомься, это Ара, он из Армении.
- Очень приятно познакомиться с вами, джентльмен.
И вновь мне показалось, что это - сон.
Немного погодя они приступили к работе. По сути, основную работу должны были выполнить Лорд и МкБрейн, поскольку Гиллан и Айомми заранее записали основную часть своих партий, а Лорд и МкБрейн впервые слышали песню. Сложно описать, как скурпулезно они работали и поскольку раз писали свою часть, чтобы добиться желаемого результата. А я, Берни и Кристина, которые приехали из Австралии для того, чтобы снять видеоклип на песню, целый день со ходили по студии, не веря свалившемуся на нас счастью.
Какое это имеет отношение к подарку на мой день рождения? Случилось так, что Джон Лорд и Тони Айомми, двое из великих музыкантов, собравшихся в Sarm Studios, чтобы помочь моей стране, борятся сегодня с раком. Я хочу получить подарок - пусть они победят в этой борьбе.