Տեր-Պետրոսյանը, Թոյնբին եւ Շեւելյովը - Mediamax.am
1995 թվականին սկսել էի աշխատել որպես «Մոսկովսկիե նովոստի» (ՄՆ) թերթի սեփական թղթակիցը Հայաստանում: 19 տարեկան հասակում մոսկովյան հեղինակավոր թերթի թղթակից դառնալը անհավատալի հաջողություն էր
ու էլ ավելի էր խթանում երիտասարդ լրագրողի հավակնությունները:
1995 թվականի ԱԺ ընտրությունների շեմին ՄՆ-ին առաջարկեցի գրել Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դիմանկարը: Համաձայնեցին, ես էլ շատ ոգեւորված գրեցի: Հոդվածս իհարկե, քննադատական էր, բայց երբ տեսա այն, ինչը լույս տեսավ թերթում, հասկացա, որ «վերջս եկել է»:
Հոդվածի գաղափարը համաձայնեցված էր ՄՆ-ի միջազգային բաժնի խմբագիր Միխայիլ Շեւելյովի հետ, սակայն, երբ հոդվածն ուղարկել էի, նա արձակուրդ էր մեկնել, իսկ նյութս խմբագրել էր մեկ այլ աշխատակից, որի անունը թող լայն լսարանի համար անհայտ մնա: Նրա արածն, իհարկե, «խմբագրել» անվանել չի կարելի՝ իմ նյութից հանել էր բոլոր դրական հիշատակումները եւ ավելացրել էր բացասական եւ խիստ վիճելի հատվածներ: Սակայն հոդվածի տակ մնացել էր իմ ազգանունը:
Հայաստանի ընդդիմադիր թերթերն, իհարկե, հաճույքով արտատպեցին հոդվածը: Իշխանական թերթերը, բնականաբար, ինձ «ցեխը կոխեցին»: «Հայքի» հոդվածի վերնագիրը անգիր հիշում եմ ու, երեւի, երբեք չեմ մոռանա՝ «Ում աչքերով է նայում աշխարհին Արա Թադեւոսյանը կամ երբ ներկապնակում սեւ գույնն է միայն»:
Որոշեցի գնալ նախագահի մամուլի քարտուղար Լեւոն Զուրաբյանի մոտ եւ պատմել, թե ինչ է եղել իրականում: Հետս վերցրեցի իմ հոդվածի բնագիրը: Պարոն Զուրաբյանը, իհարկե, սկզբում ինձ բավականին սառը ընդունեց, բայց մեր զրույցի ընթացքում, կարծես, հավատաց, որ այն, ինչ տպվել է թերթում, շատ քիչ ընդհանուր բան ունի իմ գրածի հետ: Զրույցի վերջում եկանք այսպիսի պայմանավորվածության՝ ինձ չվստահելու հիմքեր չի տեսնում, սակայն խիստ ցանկալի է, որ ՄՆ-ից ներկայացուցիչ գա, որպեսզի նախագահականում վստահ լինեն, որ կատարվածը պատվեր կամ միտում չէր եւ որ նման բան այլեւս չի կրկնվի:
Զանգեցի Մոսկվա եւ Միխայիլ Շեւելյովին ասացի, որ եթե ցանկանում է, որ ես շարունակեմ աշխատել իրենց համար, պետք է գա Երեւան եւ հանդիպի Լեւոն Զուրաբյանին: Մի քանի օր անց Միխայիլ Վլադիմիրովիչը եկավ: Բայց ոչ Մոսկվայից: Գնաց Թբիլիսի, եւ այնտեղից մեքենայով եկան Վրաստանում ՄՆ-ի երկարամյա թղթակից Ակակի Միկաձեի հետ: Ակակի Տարիելովիչը պարբերաբար խնդիրներ էր ունենում Վրաստանի իշխանությունների հետ (անվտանգության նախարարի «ոխերիմ բարեկամն էր») եւ նման իրավիճակների հարթման մեծ փորձ ուներ:
Եկան, գնացինք Լեւոն Զուրաբյանի մոտ, բացատրվեցինք: Կարծես թե, խնդիրը հարթվեց: Դրանից մի քանի ամիս անց ՄՆ-ի համար հարցազրույց էի արել ԼՂՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, եւ, կարծում եմ, առաջին սպիտակ մազերս ձեռք բերեցի հենց այդ ժամանակ, երբ սպասում էի թերթի տպագրությանը: Չնայած Մոսկվայից հավաստիացրել էին, որ հարցազրույցում բան չեն փոխելու, մտածում էի, որ եթե այս նյութի հետ էլ մի բան այնպես չեղավ, ինձ Հայաստանից կարտաքսեն: Բայց փառք Աստծո, ամեն ինչ կարգին եղավ, մի բան էլ «բոնուս» ստացա Մոսկվայից՝ ՄՆ-ում հարցազրույցը վերնագրել էին «Չճանաչված հանրապետության ճանաչված առաջնորդը», ինչը կարծում եմ, պիտի որ Քոչարյանին դուր եկած լիներ:
Անցավ ավելի քան մեկ տարի: 1996 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո Երեւանում իրավիճակը լարվեց, Վազգեն Մանուկյանն ընդհատակ անցավ, իսկ փողոցում զրահամեքենաներ հայտնվեցին: Մոսկվայից եկավ Միխայիլ Շեւելյովը՝ ՎիԴ հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի հետ (այդ ժամանակ ՄՆ-ն ու «Վզգլյադ»-ը համատեղ հաղորդում ունեին): Վազգեն Մանուկյանի հետ հարցազրույց արեցինք (պարզվեց, որ «ընդհատակ» եղած ժամանակ իրենց տանն էր՝ համենայնդեպս, այդ օրը), հետո գնացինք Լեւոն Զուրաբյանի մոտ՝ նախագահից հարցազրույց խնդրելու: Զուրաբյանն ասաց, որ Տեր-Պետրոսյանը հարցազրույց չի տալիս, բայց ինքը, ամեն դեպքում, կփորձի խոսել իր հետ: Խնդրեց ամեն դեպքում  երեկոյան իրեն զանգել: Մենք էլ գնացինք մեր գործերով՝ ենթադրելով, որ զանգելու առաջարկը սոսկ քաղաքավարության նշան էր:
Եթե հիշում եք, 1996 թվականին Հայաստանում բջջային հեռախոսներ չկային: Երեկոյան 6-ի կողմերը զանգեցին տուն, մեկ էլ մայրս մի փոքր իրար խառնված ասաց, որ զանգել են նախագահի աշխատակազմից եւ ասել են, որ 7-ին գնանք՝ նախագահի հետ հարցազրույցի: Մի քանի անգամ մամայից ճշտելուց հետո, որ ինքն ամեն բան ճիշտ է հասկացել, հավաքվեցինք ու գնացինք նախագահական:
Ենթադրում էի, որ Լեւոն Զուրաբյանը նախագահին պատմել էր 1995թ. հոդվածի ողջ պատմությունը, բայց միեւնույն է, շատ «մանթրաժ» էի: Չէի պատկերացնում, թե ինչպես պետք է նայեմ նախագահի աչքերին, ում մասին նման բաներ եմ «գրել»:
Մտանք նախագահի աշխատասենյակ, հերթով ներկայացանք:
Տեր-Պետրոսյանը ուշադիր նայեց ինձ վրա ու կես-կատակ, կես-լուրջ ասաց.
- Ах, это ты обругал меня?
Չէի հասկանում, թե ինչպես արձագանքեմ: Օգնության հասավ Միշան, որը նախագահին ինչ-որ բան ասաց, ծիծաղեցին: Մեկ էլ Միշայի հայացքը ընկավ փոքր սեղանին, որի վրա գրքեր էին դրված: Վերցրեց գրքերից մեկն ու տպավորված հարցրեց.
- Պարոն նախագահ, Դուք Թոյնբի եք կարդո՞ւմ:
Պետք էր տեսնել, թե ինչպիսի հայացքով Տեր-Պետրոսյանը չափեց Միշային:
Հարցազրույցը արեցինք (հարցերը հիմնականում տալիս էին Միշան եւ «Վզգլյադի» Անդրեյ Կիրիսենկոն, ես մի երկու հարց կմկմացի), հաջորդ օրն էլ գնացինք Արցախ: Շեեւլյովը եւ Կիրիսենկոն գնացին նկարահանումների, իսկ ինձ թողեցին Ռոբերտ Քոչարյանի ընդունարանում (այնտեղ ֆաքս կար), որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Վազգեն Մանուկյանի հարցազրույցները վերծանեմ, Միշան գա, նայի ու ուղարկենք Մոսկվա:
Կյանքում առաջին անգամ նախագահի հարցազրույց էի վերծանում, ամեն բառն ու ստորակետը տաս անգամ ստուգում-գրում էի: Եվ պատկերացրեք վիճակս, երբ մոտ երկու ժամից եկավ Միշան, նայեց գրածս թղթերին ու շատ հանգիստ տոնով ասաց.
- Կրճատել է պետք, էջի վրա այդքան տեղ չունենք:
Փորձեցի վիճել՝ նախագահի խոսք է, ինչպե՞ս կրճատենք:
Միշան նստեց կողքս, վերցրեց թղթերս ու ասաց.
- Նայիր եւ սովորիր:
Սկսեց ուշադիր կարդալ ու որոշ հատվածներ կրճատել: Սրտիցս արյուն էր կաթում, իսկ նա ջնջում էր, հանում էր անգամ ամբողջական պարբերություններ:
Հետո պիտի հասկանայի, որ լրագրության անգնահատելի դասեր եմ ստանում: Ի դեպ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի եւ Վազգեն Մանուկյանի հարցազրույցները մի քանի տարի առաջ ներկայացրեցինք Ղարաբաղյան շարժման 25-ամյակին նվիրված մեր հատուկ նախագծի շրջանակում:
Վերջին անգամ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ շփվելու առիթ ունեցա, եթե չեմ սխալվում, 1997 թվականի գարնանը: Նախագահի նստավայրում էինք, լուսաբանում էինք օտարերկրյա նախագահներից մեկի այցը (ցավոք, հստակ չեմ հիշում, ով էր, բացառված չէ, որ Էդուարդ Շեւարդնաձեն էր): Այնպես ստացվեց, որ լրագրողների մեծ մասը արդեն դուրս էր գալիս տարածքից, իսկ մենք մի քանի հոգով դեռ ներսում էինք: Այդ պահին Տեր-Պետրոսյանը ճանապարհում էր իր հյուրին, իջնելով աստիճաններով, մեզ էլ կարգադրեցին մնալ վերեւը, շենքի մուտքի մոտ, մինչեւ որ նախագահը կճանապարհի ու կվերադառնա: Մեկ էլ, աստիճաններով բարձրանալիս, նախագահը նկատեց մեզ, մոտեցավ ու զրույցի բռնվեց: Մեր հաջողությանը չէինք հավատում: Երեւի մի 10-15 րոպե զրուցեցինք՝ այն տարիներին դա արտառոց բան էր: Զրույցի սկզբում մեր կողքերը անընդհատ գնում-գալիս էր Տեր-Պետրոսյանի անվտանգության պետ Ռոմեն Ղազարյանը, նույն ինքը՝ «Բուդոն»: Նա լրագրողներին չէր սիրում ու չէր թաքցնում դա նույնիսկ այն պահին, երբ իր ղեկավարը սիրալիր խոսում էր մեզ հետ: Գնում-գալիս, քթի տակ ասում էր. «Հերիք ա, ցրվեք, գնացեք»: Կարծում եմ, «քեֆը լավ էր»: Ի վերջո ստիպված եղավ միջամտել Տեր-Պետրոսյանը. ինչ-որ մեկին կարգադրեց. «Ռոմիկին տարեք այստեղից»:

Тер-Петросян, Тойнби и Шевелев - Mediamax.am
В 1995 году я начал работать собкором «Московских новостей» (МН) в Армении. Стать в 19 лет сотрудником престижной московской газеты было огромной удачей, и это чувство подстегивало и без того немалые амбиции молодого журналиста.
Накануне парламентских выборов 1995 года я предложил МН написать портрет Левона Тер-Петросяна. В редакции согласились, и я засел за «монументальный труд». Статья моя, конечно, была критической, но увидев то, что вышло в газете, я понял, что «попал».
Идея статьи была согласована с редактором международного отдела Михаилом Шевелевым, но когда материал поступил в редакцию, Миша был в отпуску, и редактурой занялся другой сотрудник, имя которого не станем разглашать сегодня для широкой общественности. То, что он сделал, «редактурой» назвать было нельзя: изъял из статьи все позитивные упоминания о президенте и добавил резко отрицательные и спорные куски. Но под статьей осталась моя фамилия.
Оппозиционные газеты в Армении, конечно, с удовольствием перепечатали статью. Провластные издания, естественно, заклеймили меня позором. Заголовок в газете «Айк» я помню до сих пор и вряд ли когда-нибудь забуду: «Чьими глазами смотрит на мир Ара Тадевосян, или когда в палитре только черный цвет».
Я решил пойти к пресс-секретарю президента Левону Зурабяну и рассказать, что и как на самом деле произошло. Захватил с собой тот вариант статьи, который отправлял в редакцию. Зурабян, конечно, поначалу принял меня довольно холодно, но потом, как мне показалось, понял, что финальная версия статьи имеет мало общего с оригиналом. В конце встречи мы сошлись на том, что будет крайне желательно организовать визит представителя МН в Ереван, чтобы в президентском аппарате были уверены, что такого больше не повторится.
Я позвонил Михаилу Шевелеву и сказал, что если он хочет и далее видеть меня собкором, ему нужно прилелеть в Ереван и встретиться с Левоном Зурабяном. Через несколько дней Михаил Владимирович прибыл. Но не самолетом, а на машине. Из Москвы он полетел в Тбилиси, откуда приехал на машине вместе с многолетним собкором МН в Грузии Акакием Микадзе. У Акакия Тариэловича тогда нередко возникали проблемы с властями Грузии (он был «заклятым другом» министра госбезопасности Шота Квирая), и у него был опыт «разрулирования» подобных ситуаций. Пошли все вместе к Зурабяну, объяснились. Вроде бы все уладили.
Спустя несколько месяцев я сделал для МН интервью с президентом НКР Робертом Кочаряном. Думаю, первые седые волосы у меня появились именно тогда, когда я ждал появления газеты. Хотя в редакции меня заверили, что в интервью ничего менять не будут, я понимал, что если и на этот раз что-то пойдет не так, мне «кранты». Слава Богу, все было нормально. Более того, редакция предподнесла мне «бонус», озаглавив интервью «Признанный лидер непризнанной республики», что, думаю, должно было понравиться Кочаряну.
Прошло больше года. После президентских выборов 1996 года в Ереване обострилась ситуация, Вазген Манукян ушел в подполье, а на улицах появились бронемашины. Из Москвы прилетел Михаил Шевелев в компании с ребятами из телекомпании ВиД (тогда МН и «Взгляд» делали совместный проект). Мы сделали интервью с Вазгеном Манукяном (выяснилось, что «подполье» было его квартирой) и пошли к Левону Зурабяну – просить интервью с Тер-Петросяном. Зурабян сказал, что Тер-Петросян интервью не дает, но он попробует переговорить с ним и предложил нам перезвонить ему вечером. Мы откланялись и пошли по своим делам в полной уверенности, что предложение позвонить было лишь проявлением вежливости.
Если помните, в 1996 году в Ереване не было сотовых телефонов. К 6-и вечера я позвонил домой и мама растерянно сказала, что звонили из аппарата президента и пригласили в 7 часов на интервью с президентом. Переспросив пару раз и убедившись, что мама ничего не перепутала, собрались и поехали в резиденцию президента.
Я предполагал, что Левон Зурабян рассказал президенту историю прошлогодней статьи, но все равно пребывал в диком «мандраже», не представляя, как буду смотреть в глаза президенту, о котором «написал» такое.
Мы вошли в кабинет президента, представились.
Тер-Петросян внимательно посмотрел на меня и то ли в шутку, то ли всерьез сказал:
- Ах, это ты обругал меня?
Было непонятно, как реагировать. На помощь пришел Миша, который сказал что-то президенту и они рассмеялись. Вдруг Миша обратил внимание на журнальный столик с книгами. Взял одну из книг и почтительно-удивленно спросил:
- Господин президент, Вы читаете Тойнби?
Надо было видеть, каким взглядом окинул Мишу Тер-Петросян.
Провели интервью (вопросы, в основном, задавали Миша и Андрей Кирисенко из «Взгляда», я пробурчал только парочку), а на следующий день направились в Карабах. Шевелев и Кирисенко поехали на съемки, а меня оставили в приемной Роберта Кочаряна (там был факс) писать интервью Вазгена Манукяна и Левона Тер-Петросяна. Миша должен был вернуться, просмотреть тексты, после чего мы должны были отправить их в номер.
Впервые в жизни я делал стенограмму президента, каждое слово и запятую выверял по 10 раз. И представьте мое состояние, когда через два часа вернулся Шевелев, посмотрел на исписанные мною листы и очень спокойно сказал:
- Надо сокращать, у нас нет столько места на полосе.
Попробовал возразить: это же интервью президента, как его можно сокращать?
Миша сел рядом, взял бумаги и сказал:
- Смотри и учись.
Он внимательно читал текст и делал сокращения. Мое сердце обливалось кровью, а он не только перечеркивал фразы, но и убирал целые абзацы. Лишь потом я понял, что получал бесценные уроки журналистики.
Последний раз повод пообщаться с Левоном Тер-Петросяном мне представился, если не ошибаюсь, весной 1997 года. Мы были в резиденции президента, где с визитом был глава иностранного государства (не помню точно, но не исключено, что это был Эдуард Шеварднадзе). Так получилась, что большая часть журналистов уже покинула здание, а мы, небольшой группой, замешкались. Тут появился Тер-Петросян, который провожал гостя, спускаясь с ним по ступенькам. Нам приказали стоять на крыльце и не двигаться, пока президент не вернется в здание. Вдруг, поднимаясь лестницам, президент заметил нас, подошел и начал беседовать. Удача была невероятной! Беседовали мы, наверное, минут 10-15. Первые пять минут вокруг нас коршуном вился начальник охраны президента Роман Казарян по прозвищу «Будо». Он не любил журналистов, и не скрывал этого своего отношения даже в этот момент, когда его шеф любезно с нами общался. Ходил взад-вперед и цедил сквозь зубы: «Хвтатит, давайте, расходитесь уже». Думаю, он был навеселе. В конце концов, был вынужден вмешаться сам Тер-Петросян, который приказал кому-то: «Уберите Ромика отсюда».