Գեդիմինասի աշտարակը, ծնողներս եւ «լիտվական ցիկլը» - Mediamax.am
Դպրոցի տարրական դասարաններում սովորելու տարիներին ծնողներիս հետ երկու անգամ հանգստացել եմ Լիտվայում: Այդ շրջանի մասին հիշողություններս շատ վառ են, թեեւ հստակ հիշում եմ միայն որոշ կոնկրետ դրվագներ: Անմոռանալի է մնում այն «լիտվական երջանկության» հավաքական զգացումը: Վերջերս պատահաբար գիտակցեցի, որ այսօր նույն տարիքում եմ, ինչ հայրս, երբ մենք Լիտվայում էինք: Տարօրինակ է, բայց ինքս ինձ չեմ ընկալում նույնքան մեծ, որքան հայրս էր ինձ թվում այն ժամանակ:
Իմ վերադարձը Լիտվա տեղի ունեցավ ավելի քան 30 տարի անց: 2014 թվականի մայիսին մեկնեցի Կաունաս, ընկերոջս՝ Լինասի մոտ: Երեւան վերադառնալուց առաջ կես օր անցկացրի Վիլնյուսում եւ գլխավոր նպատակս Գեդիմինասի աշտարակը տեսնելն էր: Դա ամենեւին զբոսաշրջիկի քմահաճույք չէր: Ես սկսել էի մտածել աշտարակի մասին Լիտվա վերադարձից շատ ավելի վաղ: Գեդիմինասի աշտարակը մանկության նվիրական մի հիշողություն է: Այդ աշտարակը, ավելի ճիշտ, նրա մասին հիշողությունները այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են մանկությանս ամենաերջանիկ դրվագներից. ծնողներս երիտասարդ էին, եռանդով լի, իսկ ուղեւորությունը Լիտվա նրանց համար եվրոպական կյանքի գրեթե մեկ ումպ էր: Իսկ ինձ համար Գեդիմինասն իր տարօրինակ անվամբ հեքիաթային կերպար էր:
Երեք տասնամյակ անց իմ վերադարձը Լիտվա հրաշալի էր: Երբ մոտեցանք Լինասի տանը եւ դուրս եկանք մեքենայից, զգացի մանկությունից եկող «Լիտվայի հոտը»: Հետո մենք Լինասի հետ խորոված էինք սարքում, նրա երեխաների հետ բասկետբոլ էինք խաղում, ու ես հասկանում էի, որ գրեթե նույն կերպ 30 տարի առաջ ծնողներս էին անցկացնում ժամանակը իրենց լիտվացի ընկերների հետ:
Սաբոնիսի բասկետբոլային ակադեմիայում ես քաջալերում էի Լինասի որդիներին, ովքեր հաղթեցին եզրափակիչ խաղում եւ դարձան Կաունասի չեմպիոններ: Այնպես համընկավ, որ մեկ շաբաթ անց Հայաստան ժամանեց Շարունաս Մարչյուլյոնիսը՝ հորս սիրելի բասկետբոլիստը: Նա, անշուշտ, չէր կարող ենթադրել, որ շատ տարիներ անց Հայաստան կժամանի ԽՍՀՄ հավաքականի խաղացողը՝ հենց այն հավաքականի, ում մենք երկրպագում էինք եւ որը հրաշք գործեց՝ հաղթելով 1988 թվականի Սեուլի Օլիմպիական խաղերում:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը երբեք չէր ժամանի Հայաստան, եթե չլիներ Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը: Հայաստանում իր հնգամյա գործունեության ընթացքում այդ մարդը, ում ես հպարտությամբ ընկեր եմ անվանում, հայ-լիտվական կապերի վերականգնման եւ զարգացման ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարել: Եվ այդ ամենը նա անում է սիրով, այլ ոչ սոսկ ծառայողական պարտականություններից ելնելով:
Նախորդ ամռանը Լինասն իր կնոջ` Ակվիլեի հետ ժամանեց Հայաստան, եւ ես նրանց՝ Էրիկասի հետ միասին, հրավիրեցի մեր տուն ընթրիքի: Մի հրաշալի «լիտվական երեկո» ստացվեց, եւ մայրս մի պահ երազկոտ ասաց. «Այնպես կուզեի կրկին այցելել Լիտվա»: Այդ միտքը մնաց գլխումս, եւ արդեն օգոստոսին մայրս հորաքրոջս հետ մեկնեց Լիտվա:
Ամեն անգամ, երբ ծանոթներիցս մեկը մեկնում է Վիլնյուս, փոքրիկ նվերներ եմ ուղարկում Շարունաս Մարչյուլյոնիսի եւ նրա կնոջ՝ Լաուրայի համար: Անշուշտ, ուղարկեցի դրանք նաեւ մորս հետ: Լաուրան ոչ միայն հանդիպեց մորս եւ հորաքրոջս, այլեւ հրավիրեց նրանց քաղաքից դուրս գտնվող մի ակումբ, որտեղ նրանք Շարունասի հետ թենիսի մրցաշար էին կազմակերպել ընկերների համար: Մերոնք մի ամբողջ օր անցկացրին այնտեղ: Ինչպես մայրս էր պատմում, «այնտեղ, կարծես, լիտվական հասարակության ողջ սերուցքն էր հավաքվել»:
Իհարկե, անչափ շնորհակալ եմ Լաուրային եւ Շարունասին նման վերաբերմունքի համար: Երախտապարտ եմ Լինասին եւ Ակվիլեին, ում Կաունասի տանը նույնպես հյուրընկալվել էին մայրս եւ հորաքույրս: Նրանց շնորհիվ իմ «լիտվական ցիկլը» լրացավ: Ծնողներս պարգեւեցին ինձ լիտվական երջանկություն, երբ ես երեխա էի, իսկ շատ տարիներ անց ես ուժերիս ներածին չափով կարողացա վերադարձնել նրանց այդ երջանկության մի մասնիկը: 30 տարի առաջ ինձ հետ զբաղվում էին ծնողներիս ընկերները, իսկ ամռանը նրանց մասին հոգ տարան իմ ընկերները:
Եթե այսպիսի հրաշքները հնարավոր են, թող մի հրաշք էլ օգնի Վիլնյուսի իշխանություններին լուծել Գեդիմինասի աշտարակի բլրի սողանքների խնդիրը: Այն պետք է կանգուն մնա:

Gediminas' Tower, parents, and the “Lithuanian cycle” - Mediamax.am
When I was in primary school, my family visited Lithuania twice, on vacation. The memories of that time are very vivid, although I can recall only certain details with clarity. The unforgettable part is the general feeling of that “Lithuanian happiness”. Recently I realized accidentally that now I am of the same age my father was when we were visiting Lithuania. Strangely, I don’t perceive myself as grown-up as my father seemed to me then.
My return to Lithuania happened more than 30 years later. In May 2014, I went to visit my friend Linas in Kaunas. I spent half a day in Vilnius before getting back to Yerevan, and my main target was Gediminas’ Tower, although not in the touristic sense. I began thinking about it long before coming back to Lithuania.
Gediminas’ Tower is a sacred memory of my childhood. The tower or, more exactly, the memory of it has been a reminder of one of the happiest times of my early life, when my parents were young and energetic, and the trip to Lithuania was a glimpse of an “almost European life” for them. Gediminas with his unusual name was a fairytale character to me.
The return to Lithuania three decades later turned out fantastic. As soon as we drove up to Linas’ house in Kaunas and got out of the car, I immediately recognized the “smell of Lithuania” from my childhood. Later we made BBQ with Linas and played basketball with his kids, and I realized that my parents spent time with their Lithuanian friends in nearly the same manner 30 years ago.
On the following day, Linas and I went to the Sabonis Basketball Academy to support his sons, who won the final match and became the champions of Kaunas. It happened so that a week later my father’s favorite player Šarūnas Marčiulionis arrived in Armenia. Of course, my father couldn’t have guessed that a member of the USSR team we supported in 1988, which made a miracle by winning the Olympics in Seoul, would come to Armenia so many years later.
Šarūnas Marčiulionis would have never visited Armenia if not for the Lithuanian Ambassador to Armenia, Erikas Petrikas. In the five years of working in Armenia, this man, whom I am proud to call my friend, did an incredible job to restore and develop the relations between the Armenian and Lithuanian people. And he does that out of sincere affection, not just duty.
Last summer Linas and his wife Akvilė visited Armenia, and I invited them to the dinner at my house, which Erikas also attended. It was a wonderful “Lithuanian evening” and at some point, my mother said pensively, “I wish we could go to Lithuania again.” That idea lodged in my mind and as soon as in August, my mother and paternal aunt were on their way to Lithuania.
Every time an acquaintance of mine travels to Vilnius, I send with them small presents for Šarūnas Marčiulionis and his wife Laura. Naturally, I sent some with my mother too. Laura not only welcomed her and my aunt, but also invited them to a country club, where she and Šarūnas were holding a tennis tournament for friends. They spent the whole day at the club and my mother later commented, “I think the entire upper crust of the Lithuanian society was there.”
I am infinitely grateful to Laura and Šarūnas for their consideration. I am grateful to Linas and Akvilė, who hosted my mother and aunt in Kaunas. With their help, my “Lithuanian cycle” came to a full circle in the best possible sense. My parents gave me the Lithuanian happiness when I was a kid, and many years later I managed to give part of it back to them to the best of my ability. Thirty years ago my parents’ friends took care of me, and last summer my friends took care of my parents.
Since something so magical is possible, let it help the Vilnius authorities to solve the problem of landslides on the hill where the Gediminas’ Tower stands. No harm should come to it!