Գեդիմինասի աշտարակը, ծնողներս եւ «լիտվական ցիկլը» - Mediamax.am
Դպրոցի տարրական դասարաններում սովորելու տարիներին ծնողներիս հետ երկու անգամ հանգստացել եմ Լիտվայում: Այդ շրջանի մասին հիշողություններս շատ վառ են, թեեւ հստակ հիշում եմ միայն որոշ կոնկրետ դրվագներ: Անմոռանալի է մնում այն «լիտվական երջանկության» հավաքական զգացումը: Վերջերս պատահաբար գիտակցեցի, որ այսօր նույն տարիքում եմ, ինչ հայրս, երբ մենք Լիտվայում էինք: Տարօրինակ է, բայց ինքս ինձ չեմ ընկալում նույնքան մեծ, որքան հայրս էր ինձ թվում այն ժամանակ:
Իմ վերադարձը Լիտվա տեղի ունեցավ ավելի քան 30 տարի անց: 2014 թվականի մայիսին մեկնեցի Կաունաս, ընկերոջս՝ Լինասի մոտ: Երեւան վերադառնալուց առաջ կես օր անցկացրի Վիլնյուսում եւ գլխավոր նպատակս Գեդիմինասի աշտարակը տեսնելն էր: Դա ամենեւին զբոսաշրջիկի քմահաճույք չէր: Ես սկսել էի մտածել աշտարակի մասին Լիտվա վերադարձից շատ ավելի վաղ: Գեդիմինասի աշտարակը մանկության նվիրական մի հիշողություն է: Այդ աշտարակը, ավելի ճիշտ, նրա մասին հիշողությունները այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են մանկությանս ամենաերջանիկ դրվագներից. ծնողներս երիտասարդ էին, եռանդով լի, իսկ ուղեւորությունը Լիտվա նրանց համար եվրոպական կյանքի գրեթե մեկ ումպ էր: Իսկ ինձ համար Գեդիմինասն իր տարօրինակ անվամբ հեքիաթային կերպար էր:
Երեք տասնամյակ անց իմ վերադարձը Լիտվա հրաշալի էր: Երբ մոտեցանք Լինասի տանը եւ դուրս եկանք մեքենայից, զգացի մանկությունից եկող «Լիտվայի հոտը»: Հետո մենք Լինասի հետ խորոված էինք սարքում, նրա երեխաների հետ բասկետբոլ էինք խաղում, ու ես հասկանում էի, որ գրեթե նույն կերպ 30 տարի առաջ ծնողներս էին անցկացնում ժամանակը իրենց լիտվացի ընկերների հետ:
Սաբոնիսի բասկետբոլային ակադեմիայում ես քաջալերում էի Լինասի որդիներին, ովքեր հաղթեցին եզրափակիչ խաղում եւ դարձան Կաունասի չեմպիոններ: Այնպես համընկավ, որ մեկ շաբաթ անց Հայաստան ժամանեց Շարունաս Մարչյուլյոնիսը՝ հորս սիրելի բասկետբոլիստը: Նա, անշուշտ, չէր կարող ենթադրել, որ շատ տարիներ անց Հայաստան կժամանի ԽՍՀՄ հավաքականի խաղացողը՝ հենց այն հավաքականի, ում մենք երկրպագում էինք եւ որը հրաշք գործեց՝ հաղթելով 1988 թվականի Սեուլի Օլիմպիական խաղերում:
Շարունաս Մարչյուլյոնիսը երբեք չէր ժամանի Հայաստան, եթե չլիներ Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը: Հայաստանում իր հնգամյա գործունեության ընթացքում այդ մարդը, ում ես հպարտությամբ ընկեր եմ անվանում, հայ-լիտվական կապերի վերականգնման եւ զարգացման ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարել: Եվ այդ ամենը նա անում է սիրով, այլ ոչ սոսկ ծառայողական պարտականություններից ելնելով:
Նախորդ ամռանը Լինասն իր կնոջ` Ակվիլեի հետ ժամանեց Հայաստան, եւ ես նրանց՝ Էրիկասի հետ միասին, հրավիրեցի մեր տուն ընթրիքի: Մի հրաշալի «լիտվական երեկո» ստացվեց, եւ մայրս մի պահ երազկոտ ասաց. «Այնպես կուզեի կրկին այցելել Լիտվա»: Այդ միտքը մնաց գլխումս, եւ արդեն օգոստոսին մայրս հորաքրոջս հետ մեկնեց Լիտվա:
Ամեն անգամ, երբ ծանոթներիցս մեկը մեկնում է Վիլնյուս, փոքրիկ նվերներ եմ ուղարկում Շարունաս Մարչյուլյոնիսի եւ նրա կնոջ՝ Լաուրայի համար: Անշուշտ, ուղարկեցի դրանք նաեւ մորս հետ: Լաուրան ոչ միայն հանդիպեց մորս եւ հորաքրոջս, այլեւ հրավիրեց նրանց քաղաքից դուրս գտնվող մի ակումբ, որտեղ նրանք Շարունասի հետ թենիսի մրցաշար էին կազմակերպել ընկերների համար: Մերոնք մի ամբողջ օր անցկացրին այնտեղ: Ինչպես մայրս էր պատմում, «այնտեղ, կարծես, լիտվական հասարակության ողջ սերուցքն էր հավաքվել»:
Իհարկե, անչափ շնորհակալ եմ Լաուրային եւ Շարունասին նման վերաբերմունքի համար: Երախտապարտ եմ Լինասին եւ Ակվիլեին, ում Կաունասի տանը նույնպես հյուրընկալվել էին մայրս եւ հորաքույրս: Նրանց շնորհիվ իմ «լիտվական ցիկլը» լրացավ: Ծնողներս պարգեւեցին ինձ լիտվական երջանկություն, երբ ես երեխա էի, իսկ շատ տարիներ անց ես ուժերիս ներածին չափով կարողացա վերադարձնել նրանց այդ երջանկության մի մասնիկը: 30 տարի առաջ ինձ հետ զբաղվում էին ծնողներիս ընկերները, իսկ ամռանը նրանց մասին հոգ տարան իմ ընկերները:
Եթե այսպիսի հրաշքները հնարավոր են, թող մի հրաշք էլ օգնի Վիլնյուսի իշխանություններին լուծել Գեդիմինասի աշտարակի բլրի սողանքների խնդիրը: Այն պետք է կանգուն մնա:

Башня Гедиминаса, родители и «литовский цикл» - Mediamax.am
Когда я учился в начальных классах школы, мы с родителями дважды отдыхали в Литве. Воспоминания о том времени очень сильны, хотя отчетливо я помню лишь некоторые конкретные детали. Незабываемым остается собирательное ощущение того «литовского счастья». Недавно я случайно понял, что мне сегодня столько же лет, сколько было моему отцу, когда мы были тогда в Литве. Странно, но я не воспринимаю себя таким взрослым, каким казался тогда мне отец.
Мое возвращение в Литву случилось спустя более 30 лет. В мае 2014 года я поехал в Каунас к своему другу Линасу. Полдня до возвращения в Ереван я провел в Вильнюсе и моей главной целью была башня Гедиминаса. И вовсе не в туристическом смысле. Я начал думать о ней задолго до того, как вернулся в Литву. Башня Гедиминаса - сакральное воспоминание из детства. Эта башня, точнее, воспоминания о ней, все эти годы были напоминанием об одном из самых счастливых эпизодов из детства, когда родители были молоды, полны сил, а поездка в Литву была для них глотком «почти европейской жизни».
Для меня же Гедиминас с его необычным именем был сказочным персонажем.
Возвращение в Литву спустя три десятка лет оказалось чудесным. Стоило нам подъехать к дому Линаса в Каунасе и выйти из машины, как я почувствовал «запах Литвы» из детства. Потом мы готовили с Линасом шашлык, играли с его детьми в баскетбол, и я понимал, что примерно так же проводили время мои родители со своими литовскими друзьями 30 лет назад.
На следующий день в Баскетбольной академии Сабониса я болел за сыновей Линаса, которые выиграли финальный матч и стали чемпионами Каунаса. И так совпало, что через неделю в Армению приехал Шарунас Марчюленис - любимый игрок моего отца. Он, конечно, не мог предполагать, что спустя много лет в Армению приедет член той сборной СССР, за которую мы болели которая в 1988 году и которая сотворила чудо, выиграв Олимпиаду в Сеуле.
Шарунас Марчюленис никогда бы не приехал в Армению, если бы не посол Литвы в Армении Эрикас Петрикас. За пять лет работы в Армении этот человек, которого я с гордостью называю другом, сделал невероятно много для восстановления и развития связей между армянами и литовцами. И делает он это с любовью, а не сугубо по долгу службы.
Прошлым летом Линас приехал в Армению со своей супругой Аквиле, и я пригласил их к нам домой на ужин вместе с Эрикасом. Это был замечательный «литовский вечер», и в какой-то момент моя мама мечтательно сказала: «Так бы хотелось снова поехать в Литву». Эта мысль запала мне в голову, и уже в августе мама с тетей, сестрой отца, поехали в Литву.
Каждый раз, когда кто-то из моих знакомых летит в Вильнюс, я отправляю небольшие гостинцы для Шарунаса Марчюлениса и его супруги Лауры. Конечно, отправил их и с мамой. Лаура не только тепло встретила маму с тетей, но и пригласила их в загородный клуб, где они с Шарунасом проводили теннисный турнир для друзей. Наши провели там целый день. Как говорит мама, «кажется, там были все сливки литовского общества».
Конечно, я невероятно благодарен Лауре и Шарунасу за такое отношение. Я благодарен Линасу и Аквиле, гостями которых в Каунасе были мои мама и тетя. С их помощью мой «литовский цикл» замкнулся - в самом хорошем смысле этого слова. В детстве родители обеспечили мне литовское счастье, а много лет спустя я, в меру своих сил, смог вернуть им его частичку. 30 лет назад со мной возились друзья моих родителей, а прошлым летом за ними ухаживали мои друзья.
И раз такое волшебство возможно, то пусть оно поможет властям Вильнюса решить проблему оползней на холме, где расположена башня Гедиминаса. С ней ничего не должно случиться!