•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
Սեպտեմբերի 4-ին 16 ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդներ միավորում ստեղծելու մասին հայտարարություն ստորագրեցին, «որի նպատակն է վերաճել նախընտրական դաշինքի»: Հայտարարության մեջ նշվում էր, որ նախընտրական դաշինքի ստեղծման դեպքում 16 կուսակցությունները 2003 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում կառաջադրեն միասնական թեկնածու:
«Վճռականորեն մերժելով Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա ռեժիմի իշխանությունը, մենք իշխանափոխությունը համարում ենք այլընտրանք չունեցող կենսական անհրաժեշտություն մեր ազգի եւ երկրի համար», - հայտարարել էին 16 կուսակցությունների առաջնորդները:
Ստեփան Դեմիրճյանը Ստեփան Դեմիրճյանը
Նախընտրական դաշինք, սակայն, չստեղծվեց: 2003 թվականի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլին մասնակցում էին 8 ընդդիմադիր թեկնածու, մասնավորապես՝ Ստեփան Դեմիրճյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Արտաշես Գեղամյանը:
Աջակցություն Ամերիկային
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Օրդուեյը սեպտեմբերի 10-ին հայտարարել էր, որ «միջազգային հակաահաբեկչական գործողության ժամանակ Ամերիկան Հայաստանից ստացել է քաղաքական եւ գործնական աջակցություն»:
Ջոն Օրդուեյը Ջոն Օրդուեյը
Լուսանկարը` ԱՄՆ Պետքարտուղարություն
Նա նաեւ ասել էր, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11 ահաբեկչություններից հետո հայ-ամերիկյան հարաբերություններում հայտնվել է երկու նոր բաղադրիչ՝ փոխգործակցություն իրավական ոլորտում եւ պաշտպանական համագործակցություն:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
Շավարշ Քոչարյանը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Սերժ Սարգսյանը
Ազգային-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Շավարշ Քոչարյանը սեպտեմբերի 4-ին հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանի նախկին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը «մասնակցի նախագահական ընտրություններին որպես ընդդիմության միասնական թեկնածու, դա միանշանակ ձեռնտու կլինի Սերժ Սարգսյանին»:
Սերժ Սարգսյանի ընտրվելը, փաստացի, ձեռնտու եղավ Շավարշ Քոչարյանի համար` նա 2008 թվականից զբաղեցնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնը:
Վազգեն Մանուկյանը եւ հեղափոխությունը
Ազգային-ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը սեպտեմբերի 5-ին հայտարարել էր Հայաստանում «հեղափոխություն» անելու անհրաժեշտության մասին:
Վազգեն Մանուկյանը Վազգեն Մանուկյանը
«Հայաստանում ձեւավորվել է կառավարման մի մոդել, որը թույլ է տալիս ընտրյալների որոշակի խմբին տնօրինել խոշոր բիզնեսը, ստանալ գերշահույթ, հանցագործություններ կատարել եւ անպատիժ մնալ, իսկ ընտրությունների ժամանակ նպաստել իշխանության վերարտադրմանը», - ասում էր քաղաքական գործիչը: ԱԺՄ առաջնորդը նշում էր, որ 2008 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրությունները նա դիտարկում է որպես հեղափոխություն անելու եւ այդ մոդելը փոխելու հնարավորություն:
Մոդելը, ինչպես գիտենք, չփոխվեց, հեղափոխություն չեղավ, իսկ Վազգեն Մանուկյանը, ըստ ամենայնի, իրեն լավ է զգում Հանրային պալատի նախագահի պաշտոնում:
Հայաստան-ՆԱՏՕ՝ 26+1 ձեւաչափով
Սեպտեմբերի 5-ին Բրյուսելում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուպ Սխեֆերը քննարկեցին Հայաստան-ՆԱՏՕ 26+1 ձեւաչափով քաղաքական խորհրդակցությունների կազմակերպմանն հարցերը:
Խոսելով Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (ԱԳԳԾ) նախատեսված միջոցառումների իրագործման մասին, Օսկանյանը նշում էր, որ մշակվել է Ազգային անվտանգության հայեցակարգը, Երեւանում բացվել է ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնը, ընթանում են Հայաստանում Ճգնաժամային կառավարման իրավիճակային կենտրոնի ստեղծման աշխատանքները, առաջադրվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ պաշտպանական ոլորտում բարեփոխումներ անցկացնելու համար:
Բակո Սահակյանի երդմնակալությունը
Սեպտեմբերի 7-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ընթացքում կայացավ նախագահ Բակո Սահակյանի երդմնակալությունը: ԼՂՀ նոր նախագահը իր ելույթում նշեց, որ իշխանությունների գլխավոր նպատակը պաշտպանված, սոցիալապես արդար, տնտեսապես զարգացած եւ քաղաքական առումով կայուն պետության ստեղծումն է:
Բակո Սահակյանը Բակո Սահակյանը
«Մեր զարգացման տեմպերը կարող են լուրջ ազդակ ստանալ ԼՂՀ միջազգային ճանաչման դեպքում, ինչը մեր արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղությունն է», - ասել է Բակո Սահակյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ: 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4-10
Սաֆարովի գործը
Սեպտեմբերի 5-ին ԵԽԽՎ նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնը ասել էր, որ Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու որոշումը «անընդունելի» է, եւ կոչ էր արել Ադրբեջանի իշխանությանը վերանայել այն: «Ես միանում եմ միջազգային հանրության հայտարարություններին, որոնք քննադատում են պարոն Սաֆարովի կատարած սարսափելի հանցագործության «հերոսացումը» »,- ասել էր Մինյոնը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը սեպտեմբերի 5-ին Երեւանում հայտարարել էր, որ «Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը չի նպաստում խաղաղ գործընթացին եւ վնասում է վստահությանը»:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը
«Ես խորապես մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշմամբ: Նա կատարել է սարսափելի հանցագործություն է, որը չպետք է հերոսացվի», - ասել էր Ռասմուսենը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ Սաֆարովի գործում վերջին զարգացումները» չպետք է ստվեր նետեն Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների վրա»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հրաժարականը
«Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար, ԱԺ պատգամավոր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 10-ին հրաժարականի դիմում ներկայացրեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Րաֆֆի Հովհաննիսյանը
Հովհաննիսյանի հրաժարականից հետո նրա տեղը խորհրդարանում զբաղեցրեց «Ժառանգության» ցուցակում 6-րդ հորիզոնականը զբաղեցնող Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Թեւան Պողոսյանը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 СЕНТЯБРЯ 2002 ГОДА
4 cентября лидеры 16-и армянских оппозиционных партий подписали заявление о создании объединения, «которое преследует цель перерасти в предвыборный блок». В заявлении отмечалось, что в случае создания предвыборного блока, 16 партий выдвинут единого кандидата на предстоящих в 2003 году президентских выборах.
Степан Демирчян Степан Демирчян
«Решительно отвергая власть Роберта Кочаряна и его режима, мы считаем смену власти жизненной необходимостью для нашего народа и страны, которой нет альтернативы», - заявили лидеры 16-и партий.
Предвыборный блок, однако, создан не был. В первом туре президентских выборов 2003 года участвовали 8 оппозиционных кандидатов, в частности, Степан Демирчян, Вазген Манукян, Арташес Гегамян.
Поддержка для Америки
Посол США в Ереване Джон Ордуэй заявил 10 сентября, что «в ходе международной антитеррористической операции Америка получила от Армении политическую и практическую поддержку».
Джон Ордуэй  Джон Ордуэй
Он также сказал, что после терактов 11 сентября 2001 года в армяно-американских отношениях появились два новых компонента: взаимодействие в правовой сфере и военное сотрудничество.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 СЕНТЯБРЯ 2007 ГОДА
Шаварш Кочарян, Левон Тер-Петросян и Серж Саргсян
Председатель Национально-демократической партии Шаварш Кочарян заявил 4 сентября, что если экс-президент Армении Левон Тер-Петросян «будет участвовать в президентских выборах в качестве единого кандидата от оппозиции, это однозначно сыграет на руку Сержу Саргсяну».
Избрание Сержа Саргсяна, фактически, сыграло на руку Шаваршу Кочаряну, который с 2008 года занимает пост заместителя министра иностранных дел Армении.
Вазген Манукян и революция
Председатель Национально-Демократического Союза Вазген Манукян заявил 5 сентября о необходимости совершения революции в Армении.
Vazgen Manukyan Vazgen Manukyan
«В Армении сформирована модель правления, которая позволяет определенной группе избранных владеть крупным бизнесом, получать сверхприбыли, совершать преступления и оставаться безнаказанными, а во время выборов способствовать вопроизводству властей», - говорил политик. Лидер НДС отмечал, что предстоящие в 2008 году президентские выборы он рассматривает как возможность совершить революцию и изменить эту модель.
Модель, как мы знаем, не изменилась, революций не случилось, а Вазген Манукян, судя по всему, довольно комфортно чувствует себя на посту председателя Общественной палаты.
Армения-НАТО в формате 26+1
5 сентября в Брюсселе министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и генсек НАТО Яап де Хуп Схеффер обсудили вопросы организации политических консультаций Армения-НАТО в формате 26+1.
Говоря о реализации мероприятий, предусмотренных Планом действий индивидуального партнерства (IPAP) Армении с НАТО, Осканян отмечал, что разработана Концепция национальной безопасности Армении, в Ереване открыт Информационный центр НАТО, идет работа над созданием в Армении ситуационного центра управления кризисами, выдвинут ряд законодательных инициатив для осуществления оборонных реформ.
Инаугурация Бако Саакяна
7 сентября на специальном заседании Национального Собрания НКР прошла инаугурация президента Бако Саакяна. Новый президент НКР назвал главной целью властей создание обороноспособного, социально справедливого, экономически развитого и политически стабильного государства.
Бако Саакян Бако Саакян
«Темпы нашего развития могут получить серьезный импульс в случае международного признания НКР, что является ключевым направлением нашей внешней политики», - заявил Бако Саакян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 СЕНТЯБРЯ 2012 ГОДА
Дело Сафарова
5 сентября президент ПАСЕ Жан-Клод Миньон сказал, что освобождение Рамиля Сафарова «неприемлемо» и призвал власти Азербайджана пересмотреть свое решение.
«Я присоединяюсь к заявлениям международного сообщества по осуждению «героизации» ужасного преступления, совершенного господином Сафаровым»,- сказал Миньон.
Генсек НАТО Андерс Фог Расмусен заявил 5 сентября в Ереване, что «помилование Рамиля Сафарова не способствует мирному процессу и подрывает доверие».
Андерс Фог Расмусен и Серж Саргсян Андерс Фог Расмусен и Серж Саргсян
«Я глубоко обеспокоен решением Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова. То, что он совершил, является ужасным преступлением, которое не должно героизироваться», - сказал Расмусен.
Президент Армении Серж Саргсян, в свою очередь, заявил, что последние развития в деле Рамиля Сафарова «не должны бросить тень на отношения Армения-НАТО».
Отставка Раффи Оганесяна
Лидер партии «Наследие», депутат Раффи Оганесян представил 10 сентября спикеру Национального Собрания Армении заявление об отставке.
Раффи Оганесян Раффи Оганесян
После отставки Оганесяна его место в парламенте занял занимавший 6-ю строчку в списке «Наследия» Теван Погосян, являющийся исполнительным директором Международного центра человеческого развития.