ՀՀ նախագահ՝ Թուրքիան տապալեց պատմական հնարավորությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիան տապալեց Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու պատմական հնարավորությունը:
Փետրվարի 17-ին Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովին՝ «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ ընկած երկրները» քննարկման ժամանակ հանդես գալով ելույթով: Մեդիամաքսն առանձնացրել է մի քանի հատված այդ ելույթից:
Աշխարհագրության եւ ճակատագրի մասին
Ինչպես ասում են՝ աշխարհագրությունը ճակատագիր է, բայց, կարծում եմ, որ այն նաեւ կենսագրություն է։ Դա մենք գիտենք սեփական փորձից: Մեր անցած ճանապարհի արդյունքում հանգել ենք այն եզրակացության, որ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը որեւէ լավ բան չի բերում։ Հետեւաբար նման մրցակցությունից չտուժելն արդեն նշանակում է շահել: Պատմության այս փորձն է ընկած մեր քաղաքականության հիմքում։
Հայաստանի եւ շատ այլ երկրների համար աշխարհաքաղաքական խոշոր կենտրոնների շահերի խաչմերուկում հայտնվելը եւ՛ մարտահրավեր է, եւ՛ հնարավորություն։ Երբ այդ կենտրոնները գտնվում են հակադրության մեջ, փոքր պետությունների շահերը երբեմն անտեսվում են: Ուստի, մեր խնդիրն է մշտապես մարտահրավերները վերածել հնարավորության՝ համագործակցության եւ շահերի համադրման միջոցով։
Զառանցանքի եւ լավ օրինակի մասին
Ալիեւը ոչ ավել, ոչ պակաս տարածքային նկրտումներ է հայտարարում Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի հանդեպ՝ անվանելով այն պատմական ադրբեջանական տարածք: Զառանցանք է, իհարկե, բայց Եվրոպայի լռության պայմաններում այդպիսի անհեթեթությունները կարող են ունենալ շատ լուրջ հետեւանքներ:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը կարող են օրինակ ծառայել, թե ինչպես Ռուսաստանը, ԵՄ-ը եւ ԱՄՆ-ը կարող են դրականորեն համադրել իրենց դիրքորոշումները՝ հանուն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության։ Մեր ցանկությունն է, որ նման ընդհանրություններն առավել հաճախ դրսեւորվեն:
Պատմական հնարավորության տապալման մասին
Սառը պատերազմի տարիներին Հայաստանը երկու հակադիր բեւեռներից մեկի սահմանին էր։ Բեռլինի պատի անկումից շուրջ երեսուն տարի անց Թուրքիան շարունակում է փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը: Ժամանակն այստեղ կարծես կանգ է առել:
Հայաստանն ամեն ինչ արել է այս իրավիճակը հաղթահարելու համար։ Իմ նախաձեռնությամբ սկիզբ առած Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացը կարող էր նոր հնարավորություններ ստեղծել ինչպես մեր երկու երկրների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար։ Այնուամենայնիվ, 2009թ. Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ կնքված արձանագրություններն այդպես էլ մնացին թղթի վրա: Թուրքիան ոչ միայն չվավերացրեց դրանք, այլեւ առաջադրեց արձանագրությունների հետ որեւէ կապ չունեցող նախապայմաններ: Դա ոչ այլ ինչ էր, քան պատմական հնարավորության տապալում։

Armenian President: Turkey has failed to take the historic chance - Mediamax.am
Yerevan. /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has stated that Turkey failed to take the historic opportunity to normalize relations with Armenia.
On February 17, President Sargsyan took part in the Annual Munich Security Conference as a speaker in the panel discussion ‘In or Out? The Countries In-Between Russia and Europe’. We have selected certain excerpts from his speech.
On geography and destiny
“They say geography is destiny; I, however, think that it is also biography. We know it well from our own experience. As a result of our journey, we have concluded that geopolitical competition bears nothing good. Therefore, the ability not to suffer from such competition is tantamount to benefiting from it. This experience of history is what drives our current policy.
For Armenia and many other nations, being at the intersection of interests of the greater geopolitical powers is both a challenge and an opportunity. When these powers collide, the interests of small nations sometimes get overlooked. Therefore, it is our objective to incessantly transform this challenge into an opportunity—through cooperation and combining of various interests.”
On delirium and example
“President Aliyev uttered territorial claims reaching as far as Yerevan, the capital of Armenia, calling it a historically Azerbaijani territory - nothing but delirium - which can have serious consequences if Europe turns a blind eye to it.
The efforts to resolve the Nagorno-Karabakh issue can serve as an example of how Russia, the EU, and the US can positively coordinate their positions for the benefit of international peace and security. We desire to see more frequent manifestations of such common positions.”
On the failed historic opportunity
“At the times of the Cold War, Armenia was on the border of one of the two rival blocks. Thirty years have passed since the fall of the Berlin wall, but Turkey still continues to keep the border with Armenia closed. It seems that the clock stopped ticking there.
Armenia has taken all the possible measures in order to overcome that impasse. I initiated a process of normalization of the relations between Armenia and Turkey, which could have created new opportunities for both of our nations and the region at large. Nevertheless, the Protocols that Armenia and Turkey had signed back in 2009 remained on the paper. Turkey not only failed to ratify these documents, but also came up with preconditions that had no connection whatsoever with the Protocols. It was nothing but a failure to take advantage of the historic opportunity.”