ՀՀ նախագահ՝ Թուրքիան տապալեց պատմական հնարավորությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիան տապալեց Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու պատմական հնարավորությունը:
Փետրվարի 17-ին Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովին՝ «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ ընկած երկրները» քննարկման ժամանակ հանդես գալով ելույթով: Մեդիամաքսն առանձնացրել է մի քանի հատված այդ ելույթից:
Աշխարհագրության եւ ճակատագրի մասին
Ինչպես ասում են՝ աշխարհագրությունը ճակատագիր է, բայց, կարծում եմ, որ այն նաեւ կենսագրություն է։ Դա մենք գիտենք սեփական փորձից: Մեր անցած ճանապարհի արդյունքում հանգել ենք այն եզրակացության, որ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը որեւէ լավ բան չի բերում։ Հետեւաբար նման մրցակցությունից չտուժելն արդեն նշանակում է շահել: Պատմության այս փորձն է ընկած մեր քաղաքականության հիմքում։
Հայաստանի եւ շատ այլ երկրների համար աշխարհաքաղաքական խոշոր կենտրոնների շահերի խաչմերուկում հայտնվելը եւ՛ մարտահրավեր է, եւ՛ հնարավորություն։ Երբ այդ կենտրոնները գտնվում են հակադրության մեջ, փոքր պետությունների շահերը երբեմն անտեսվում են: Ուստի, մեր խնդիրն է մշտապես մարտահրավերները վերածել հնարավորության՝ համագործակցության եւ շահերի համադրման միջոցով։
Զառանցանքի եւ լավ օրինակի մասին
Ալիեւը ոչ ավել, ոչ պակաս տարածքային նկրտումներ է հայտարարում Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի հանդեպ՝ անվանելով այն պատմական ադրբեջանական տարածք: Զառանցանք է, իհարկե, բայց Եվրոպայի լռության պայմաններում այդպիսի անհեթեթությունները կարող են ունենալ շատ լուրջ հետեւանքներ:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը կարող են օրինակ ծառայել, թե ինչպես Ռուսաստանը, ԵՄ-ը եւ ԱՄՆ-ը կարող են դրականորեն համադրել իրենց դիրքորոշումները՝ հանուն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության։ Մեր ցանկությունն է, որ նման ընդհանրություններն առավել հաճախ դրսեւորվեն:
Պատմական հնարավորության տապալման մասին
Սառը պատերազմի տարիներին Հայաստանը երկու հակադիր բեւեռներից մեկի սահմանին էր։ Բեռլինի պատի անկումից շուրջ երեսուն տարի անց Թուրքիան շարունակում է փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը: Ժամանակն այստեղ կարծես կանգ է առել:
Հայաստանն ամեն ինչ արել է այս իրավիճակը հաղթահարելու համար։ Իմ նախաձեռնությամբ սկիզբ առած Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացը կարող էր նոր հնարավորություններ ստեղծել ինչպես մեր երկու երկրների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար։ Այնուամենայնիվ, 2009թ. Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ կնքված արձանագրություններն այդպես էլ մնացին թղթի վրա: Թուրքիան ոչ միայն չվավերացրեց դրանք, այլեւ առաջադրեց արձանագրությունների հետ որեւէ կապ չունեցող նախապայմաններ: Դա ոչ այլ ինչ էր, քան պատմական հնարավորության տապալում։

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что Турция провалила историческую возможность нормализации отношений с Арменией.
17 февраля Серж Саргсян принял участие в ежегодной Мюнхенской конференции по безопасности, выступив с речью в ходе обсуждения по теме «Внутри или вне: страны между Россией и Европой». Медиамакс выделил некоторые отрывки из этого выступления.
О географии и судьбе
Как говорят, география – это судьба, но, думаю, это также биография. Мы это знаем по собственному опыту. В результате пройденного нами пути мы пришли к выводу, что геополитическая конкуренция не приводит ни к чему хорошему. Не пострадать от подобной конкуренции уже означает выиграть. Этот исторический опыт заложен в основу нашей политики.
Для Армении и многих других стран оказаться на перекрёстке интересов крупных геополитических центров – и вызов, и возможность. Когда эти центры находятся в противостоянии, интересы малых государств подчас игнорируются. Следовательно, наша задача - всегда стараться трансформировать вызовы в возможности посредством сопоставления сотрудничества и интересов.
О бреде и хорошем примере
Президент Алиев предъявляет территориальные претензии в отношении столицы Армении Еревана, называя её исторической азербайджанской территорией. Бред, конечно, но в условиях молчания Европы такие недоразумения могут иметь очень серьёзные последствия.
Усилия, направленные на разрешение нагорно-карабахской проблемы, могут служить примером того, как Россия, ЕС и США могут позитивно сопоставлять свои позиции во имя международного мира и безопасности. Наше желание, чтобы подобные примеры проявлялись как можно чаще.
О провале исторической возможности
В годы Холодной войны Армения находилась на границе одного из двух противостоящих полюсов. Почти тридцать лет спустя после крушения Берлинской стены Турция продолжает держать закрытой границу с Арменией. Такое впечатление, что время здесь остановилось.
Армения сделала всё для преодоления этой ситуации. Стартовавший по моей инициативе процесс урегулирования отношений между Арменией и Турцией мог создать новые возможности как для наших двух стран, так и для всего региона. Тем не менее, подписанные в 2009 году между Арменией и Турцией протоколы так и остались на бумаге. Турция не только не ратифицировала их, но и выдвинула не имеющие ничего общего с протоколами предварительные условия. Это было ни чем иным, как провалом исторической возможности.