ՀՀ նախագահը կարեւորել է զինված ուժերի անցումը Զսպման համակարգին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում ներկա է գտնվել ՀՀ ԶՈւ ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքների մեկնարկին:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ հավաքները կեզրափակվեն ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորախաղերով, որոնցում հաշվի կառնվի ներկայիս տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
«Ընթացիկ հավաքի կարեւորությունը պայմանավորում եմ առաջին հերթին այն հանգամանքով, որ այն անցկացվում է Հայաստանի անվտանգության միջավայրի վրա ազդող արտաքին զարգացումների եւ մեր պետության ներքին կյանքում, կառավարման համակարգում տեղի ունեցող սահմանադրական փոփոխությունների փուլում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է 2015թ. վերջին ավարտված՝ Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի (SDR) արդյունքների մասին՝ նպատակահարմար համարելով, ըստ հաստատված պլանի, հավաքի մասնակիցներին իրազեկել առաջիկա հինգ տարիներին Զինված ուժերի զարգացման հիմնական սկզբունքների եւ մոտեցումների մասին:
«Տարեվերջին ՀՀ Զինված ուժերը ստացան որակապես նոր սպառազինություն եւ հետագա մատակարարման երաշխիքներ: Էլ ավելի կարեւոր է, որ մշակել եք ձեր օգտագործած եզրույթով՝ «զինված դիմակայությունը զսպելու» նոր հայեցակարգ: Կարծում եմ՝ օգտակար կլինի օպերատիվ հավաքի ընթացքում ներկայացնել պաշտպանության նախարարության մոտեցումները տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի եւ երկրի անվտանգության ապահովմանն ուղղված գործառույթների կատարման նկատմամբ»,- ասել է նախագահը:

Armenian President comments on Armed Forces’ shift to Deterrence System - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan attended the launch of operative trainings for senior officers of Armenian Armed Forces today.
According to Defense Minister Seyran Ohanyan, trainings will be concluded with command staff’s strategic exercise, where current regional military-political situation will be taken into account.
“The importance of current training is specified first of all by the fact that it’s held in the phase of constitutional changes within our country and governmental system, and foreign developments that affect Armenian security environment,” said Serzh Sargsyan.
He touched upon the results of the 2nd Strategic Defense Review (SDR) completed in late 2015, considering it appropriate, according to the plan, to inform traning participants of basic principles and approaches of Armed Forces developmement for the next 5 years.
“At the end of the year, Armenian Armed Forces received a qualitatively new equipment and guarantees of future supplies. It’s even more important that you developed a new concept of “Deterring armed confrontation”. I believe it will be useful to present Defense Ministry’s approach to the military-political situatuon in the region and functions aimed at ensuring our country’s safety during the traning,” said the President.