ՀՀ նախագահը կարեւորել է զինված ուժերի անցումը Զսպման համակարգին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում ներկա է գտնվել ՀՀ ԶՈւ ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքների մեկնարկին:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ հավաքները կեզրափակվեն ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորախաղերով, որոնցում հաշվի կառնվի ներկայիս տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրավիճակը:
«Ընթացիկ հավաքի կարեւորությունը պայմանավորում եմ առաջին հերթին այն հանգամանքով, որ այն անցկացվում է Հայաստանի անվտանգության միջավայրի վրա ազդող արտաքին զարգացումների եւ մեր պետության ներքին կյանքում, կառավարման համակարգում տեղի ունեցող սահմանադրական փոփոխությունների փուլում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է 2015թ. վերջին ավարտված՝ Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի (SDR) արդյունքների մասին՝ նպատակահարմար համարելով, ըստ հաստատված պլանի, հավաքի մասնակիցներին իրազեկել առաջիկա հինգ տարիներին Զինված ուժերի զարգացման հիմնական սկզբունքների եւ մոտեցումների մասին:
«Տարեվերջին ՀՀ Զինված ուժերը ստացան որակապես նոր սպառազինություն եւ հետագա մատակարարման երաշխիքներ: Էլ ավելի կարեւոր է, որ մշակել եք ձեր օգտագործած եզրույթով՝ «զինված դիմակայությունը զսպելու» նոր հայեցակարգ: Կարծում եմ՝ օգտակար կլինի օպերատիվ հավաքի ընթացքում ներկայացնել պաշտպանության նախարարության մոտեցումները տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակի եւ երկրի անվտանգության ապահովմանն ուղղված գործառույթների կատարման նկատմամբ»,- ասել է նախագահը:

Президент Армении заявил о важности перехода к системе сдерживания - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в начале сборов руководящего состава Вооруженных сил Армении.
Министр обороны Сейран Оганян сказал, что сборы завершатся стратегическими командно-штабными учениями, в которых будет учитываться военно-политическая обстановка в регионе.
«Важность этих сборов для меня обусловлена в первую очередь тем, что они проходят в период влияющих на безопасность Армении внешних событий и конституционных изменений, происходящих в системе управления и во внутренней жизни нашего государства», - сказал Серж Саргсян.
Серж Саргсян прокомментировал итоги завершившегося в 2015 году процесса второго Стратегического пересмотра обороны (SDR), назвав целесообразным проинформировать участников сборов, в соответствии с утвержденным планом, об основных принципах и подходах развития Вооруженных сил на ближайшие 5 лет.
«В конце года ВС Армении получили качественно новое вооружение и гарантии дальнейших поставок. Еще важнее, что вы разработали новую концепцию «Сдерживания вооруженного противостояния». Думаю, будет полезно во время оперативных сборов представить подходы минобороны к выполнению функций по сохранению военно-политической ситуации в регионе и обеспечению безопасности  страны»,- сказал президент.