Վիգեն Սարգսյանը առաջարկել է Գյումրիում պաշտպանական ՀՁ հիմնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն արդիական է համարում Գյումրիում հայ-ռուսական ռազմաարդյունաբերական համալիրի ստեղծումը:
«Դա կարող է դառնալ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարեւան Իրանի միջեւ գործնական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության հարթակ՝ թույլ տալով դուրս գալ հարեւան երկրների՝ Ռուսաստանի համար ավանդական սպառազինության շուկաներ: Գյումրիում համատեղ ռազմաարդյունաբերական արտադրության շրջանակում աշխատատեղերի ստեղծումը կարող է քաղաքում ժողովրդագրական վիճակի բարելավման գործոն դառնալ եւ ամրացնել տեղի բնակչության սոցիալական կապերը ռուսաստանյան ռազմակայանի ծառայողների հետ»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը Lenta.ru-ի հետ հարցազրույցում:
Խոսելով հայկական բանակի զինատեսակների մասին՝ նախարարն ասել է, որ «ռազմավարական զսպման համակարգի շրջանակում բանակը շարունակում է զինվել ճշգրիտ խոցման միջոցներով, որպեսզի հավանական հակառակորդի մոտ ցանկություն չառաջանա կրկնելու ռազմական արկածախնդրությունները»:
«Զինված ուժերը պետք է իրենց ներդրումն ունենան երկրի տնտեսության զարգացման գործում՝ ռեսուրսների ավանդական սպառողից վերածվելով տնտեսական զարգացման շոգեքարշի: Այդ գաղափարը կյանքի կոչելու համար մենք այժմ աշխատում ենք, որպեսզի Հայաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրը «փակ ակումբից» վերածենք «բաց գործընկերության», որին կարող են մասնակցել ոչ միայն տեղական, այլեւ օտարերկրյա ընկերություններն ու գիտական կենտրոնները»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Виген Саргсян предложил создать оборонное СП в Гюмри - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян считает актуальным создание армяно-российского оборонно-промышленного комплекса в Гюмри.
«Он мог бы стать платформой для налаживания делового, военно-технического сотрудничества между Россией и граничащим с Арменией Ираном - с выходом на традиционные для РФ рынки вооружений в сопредельных государствах. Создание рабочих мест в Гюмри на совместном военно-промышленном предприятии стало бы фактором улучшения демографической обстановки в городе и укрепления социальных связей местного населения с военнослужащими российской военной базы», - сказал Виген Саргсян в интервью изданию Lenta.ru.
Говоря о вооружении армянской армии, министр сказал, что «в рамках системы стратегического сдерживания мы продолжаем оснащать армию высокоточными средствами поражения, чтобы отбить у вероятного противника соблазн повторения военных авантюр».
«Вооруженные силы должны вносить свой вклад и в процесс развития экономики страны, трансформируясь из традиционного потребителя ресурсов в локомотив экономического прогресса. Для претворения этого замысла в жизнь в настоящее время мы работаем над трансформацией ВПК Армении из «закрытого клуба» в «открытое общество», где взаимовыгодно участвовать в различных серийных производствах и научно-исследовательских разработках смогут иметь не только местные, но и зарубежные предприятия и научные центры», - сказал Виген Саргсян.