Վիգեն Սարգսյանը առաջարկել է Գյումրիում պաշտպանական ՀՁ հիմնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն արդիական է համարում Գյումրիում հայ-ռուսական ռազմաարդյունաբերական համալիրի ստեղծումը:
«Դա կարող է դառնալ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հարեւան Իրանի միջեւ գործնական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության հարթակ՝ թույլ տալով դուրս գալ հարեւան երկրների՝ Ռուսաստանի համար ավանդական սպառազինության շուկաներ: Գյումրիում համատեղ ռազմաարդյունաբերական արտադրության շրջանակում աշխատատեղերի ստեղծումը կարող է քաղաքում ժողովրդագրական վիճակի բարելավման գործոն դառնալ եւ ամրացնել տեղի բնակչության սոցիալական կապերը ռուսաստանյան ռազմակայանի ծառայողների հետ»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը Lenta.ru-ի հետ հարցազրույցում:
Խոսելով հայկական բանակի զինատեսակների մասին՝ նախարարն ասել է, որ «ռազմավարական զսպման համակարգի շրջանակում բանակը շարունակում է զինվել ճշգրիտ խոցման միջոցներով, որպեսզի հավանական հակառակորդի մոտ ցանկություն չառաջանա կրկնելու ռազմական արկածախնդրությունները»:
«Զինված ուժերը պետք է իրենց ներդրումն ունենան երկրի տնտեսության զարգացման գործում՝ ռեսուրսների ավանդական սպառողից վերածվելով տնտեսական զարգացման շոգեքարշի: Այդ գաղափարը կյանքի կոչելու համար մենք այժմ աշխատում ենք, որպեսզի Հայաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրը «փակ ակումբից» վերածենք «բաց գործընկերության», որին կարող են մասնակցել ոչ միայն տեղական, այլեւ օտարերկրյա ընկերություններն ու գիտական կենտրոնները»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Defense Vigen Sargsyan considers it relevant to create Armenian-Russian defense-industrial joint venture in Gyumri.
“It could become a platform for establishing business and military-technical cooperation between Russia and Iran, which borders with Armenia, with entrance to Russia’s traditional weapon markets in neighboring countries. Creation of jobs on a joint venture in Gyumri will improve the city’s demographic situation and for strengthening social ties between local Armenian population and the servicemen at the Russian military base,” Vigen Sargsyan said in the interview to Lenta.ru.
Touching on the equipment of Armenian army, the Minister said, “We continue providing the army with high-accuracy weapons within the system of strategic deterrence in order to discourage possible rivals from repetition of military adventures.”
“The Armed Forces must contribute to the country’s economic development too, transforming from a traditional resource consumer into the engine of economic progress. To bring this plan to life we are currently working on turning Armenian military-industrial complex from a “private club” into an “open society”, where not only local, but foreign companies and scientific centers as well can have mutually profitable participation in various serial productions and researches,” Vigen Sargsyan said.