ՀՀ-ն կխորացնի ռազմական գործակցությունն ԱՄՆ-ի ու Իրանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն առաջիկա օրերին պաշտոնական այցով կմեկնի Իրան:
Այս մասին նախարարը հայտնել է ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում:
Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում կան անվտանգության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց ուղղությամբ պետք է աշխատել:
Նախարարը հավելել է, որ Հայաստանն ինտենսիվ ռազմական փոխգործակցության ծրագիր ունի Միացյալ Նահանգների հետ:
«Անկախ նրանից, թե ինչ արդյունք է գրանցվել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում, մենք հույս ունենք, որ Պենտագոնը կշարունակի հետաքրքրություն դրսեւորել մեր փոխգործակցության ծրագրի նկատմամբ»,- ասել է պաշտպանության նախարարը:
Խոսելով ռուսական կողմի հետ համագործակցության մասին՝ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ ընթացքի մեջ է երկխոսությունը՝ $ 200 մլն վարկի շրջանակում ՀՀ զինված ուժերին մատակարարվող սպառազինության ծրագրի շարունակության վերաբերյալ:
«Այն, ինչ մենք ստանում ենք Ռուսաստանից մեր փոխգործակցության, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, չի կարող լրացնել այն գերժամանակակից սպառազինությունների կարիքը, որն ունեն մեր զինված ուժերը: Ուստի, մենք փնտրում ենք բոլոր հնարավորություններն ինչպես ռուսական շուկայում, այնպես էլ՝ այլ գործընկեր երկրներում՝ մեզ անհրաժեշտ սպառազինությունը համալրելու նպատակով»,- ասել է նախարարը:
Վիգեն Սարգսյանը հիշեցրել է, որ անցած տարին նշանավորվել է առաջնագծի՝ ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով համալրմամբ:

Armenia to deepen military cooperation with U.S. and Iran - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan will make an official visit to Iran in near future.
Vigen Sargsyan told this during the news conference, dedicated the 25th anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia.
He emphasized that there is a number of security related issues in the region to be tackled.
Minister added that Armenia is implementing an intensive program of military collaboration with the United States.
“Regardless of the Presidential elections result in the United States, we are hopeful that the Pentagon will continue expressing interest in our joint collaboration program,” Minister of Defense said.
Touching upon cooperation with Russia, Vigen Sargsyan remarked that negotiations are underway on extending the program of completing Armenian Armed Forces with new weapons within the frames of Russian USD 200 mln loan.
“What we receive from Russia within the frames of our cooperation and CSTO can not fill the need of Armenian Armed Forces in the latest armaments. Thus, we are looking for all opportunities both with Russia and other partner countries to replenishing the necessary armaments,” Minister said.
Vigen Sargsyan reminded that the last year was marked with replenishment of the Line of Contact with modern technical means.