Հայաստանն ու Իրանը կընդլայնեն պաշտպանական կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Իրանի պաշտպանության նախարարներ Վիգեն Սարգսյանն ու Հոսեյն Դեհղանին երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու եւ զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացած հանդիպմանը Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունն առավել խորացնելու համար անհրաժեշտ է պարբերական հանդիպումների եւ խորհրդակցությունների մեխանիզմ մշակել։
Կողմերը քննարկել են նաեւ միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող եւ հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող խնդիրներ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, նախարարները ընդգծել են խնդրի խաղաղ, բացառապես բանակցային ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է «Մալեք Աշթար» համալսարան, որի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկը պաշտպանական ոլորտին առնչվող նախագծերի իրականացումն է։ Նշելով, որ Հայաստանի համար մեծ կարեւորություն ներկայացնող ոլորտներից մեկը ռազմարդյունաբերությունն է, Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է պաշտպանական ոլորտում Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը նաեւ գիտական հարթությունում։
Հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաեւ «Իրանի էլեկտրոնային արդյունաբերություն» ընկերություն, որը մասնագիտացած է պաշտպանական ոլորտի համար տեխնոլոգիական լուծումներ նախագծելու եւ իրականացնելու մեջ։
Վիգեն Սարգսյանը նաեւ այցելել է Իմամ Խոմեյնիի դամբարան եւ հարգանքի տուրք մատուցել Իրանի Իսլամական հեղափոխության հոգեւոր առաջնորդի հիշատակին:

Armenia and Iran to expand defense ties - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Vigen Sargsyan and Hossein Dehghan, Defense Ministers of Armenia and Iran, expressed their readiness to expand and develop bilateral relations.
At the meeting on January 31 in Tehran, Vigen Sargsyan noted that further strengthening of Armenia-Iran cooperation requires a mechanism of regular meetings and consultations.
The parties also discussed issues relating to global and regional security, and to settlement of conflicts.
Touching on the NK conflict, the Ministers emphasized the necessity of exclusively peaceful settlement through negotiations.
The Armenia delegation, headed by Minister Sargsyan, visited Malek Ashtar University, which implements defense sector-related projects. After mentioning that military industry is a sector of great importance to Armenia, Vigen Sargsyan stressed the necessity of strengthening cooperation between Iran and Armenia in the scientific area of defense sector especially.
The Armenian delegation also paid a visit Iranian Electric Industry Syndicate, which specializes in developing and implementing technological solutions for defense sector.