Հայաստանն ու Իրանը կընդլայնեն պաշտպանական կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Իրանի պաշտպանության նախարարներ Վիգեն Սարգսյանն ու Հոսեյն Դեհղանին երկկողմ հարաբերություններն ընդլայնելու եւ զարգացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:
Հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացած հանդիպմանը Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունն առավել խորացնելու համար անհրաժեշտ է պարբերական հանդիպումների եւ խորհրդակցությունների մեխանիզմ մշակել։
Կողմերը քննարկել են նաեւ միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող եւ հակամարտությունների կարգավորմանն առնչվող խնդիրներ:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, նախարարները ընդգծել են խնդրի խաղաղ, բացառապես բանակցային ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է «Մալեք Աշթար» համալսարան, որի գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկը պաշտպանական ոլորտին առնչվող նախագծերի իրականացումն է։ Նշելով, որ Հայաստանի համար մեծ կարեւորություն ներկայացնող ոլորտներից մեկը ռազմարդյունաբերությունն է, Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է պաշտպանական ոլորտում Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը նաեւ գիտական հարթությունում։
Հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաեւ «Իրանի էլեկտրոնային արդյունաբերություն» ընկերություն, որը մասնագիտացած է պաշտպանական ոլորտի համար տեխնոլոգիական լուծումներ նախագծելու եւ իրականացնելու մեջ։
Վիգեն Սարգսյանը նաեւ այցելել է Իմամ Խոմեյնիի դամբարան եւ հարգանքի տուրք մատուցել Իրանի Իսլամական հեղափոխության հոգեւոր առաջնորդի հիշատակին:

Армения и Иран расширят оборонные связи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры обороны Армении и Ирана Виген Саргсян и Хосейн Дехган выразили готовность к расширению и развитию двусторонних отношений.
На встрече в Тегеране 31 января Виген Саргсян отметил, что для развития армяно-иранских отношений необходимо разработать механизм регулярных встреч и консультаций.
Стороны обсудили также проблемы, касающиеся международной и региональной безопасности и урегулирования конфликтов.
Говоря о Карабахском конфликте, министры подчеркнули необходимость его мирного регулирования исключительно переговорным путем.
Армянская делегация во главе с министром обороны посетила университет «Малик Аштар», среди главных направлений деятельности которого – реализация программ в сфере обороны. Отметив, что военная промышленность является одной из важнейших для Армении сфер, Виген Саргсян подчеркнул необходимость углубления армяно-иранского сотрудничества также в научной сфере.
Армянская делегация посетила также компанию «Электронная промышленность Ирана», которая специализируется на создании и реализации решений в области обороны.
Виген Саргсян посетил также мавзолей Имама Хомейни и отдал дань уважения духовному лидеру иранской Исламской революции.