Նոր նախագծերն այլընտրանք են, ասել է Վիգեն Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» նախագծային առաջարկների ընդունման դեպքում բանակում գործող մոդելը շարունակելու է գործել ներկայիս տարբերակով:
««Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» նախագծերով մենք մարդուն տալիս ենք ընտրության հնարավորություն՝ չպնդելով դրա պարտադրությունը, եւ ներկայացնում ենք այն հանրային քննարկման: Եթե քննարկումների ու սոցհարցումների արդյունքում պարզվի, որ ծրագրերն անհրաժեշտ չեն, մենք կշարունակենք փնտրել այլ միջոցներ»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով «Ես եմ» ծրագրին՝ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ դրա նպատակը առաջնագծում ծառայողի կարգավիճակն այլ զինծառայողի կարգավիճակից տարբերակելն է:
«Շեշտը դրվում է այդ բարդ ծառայությունը կամովին ընտրելու կոնցեպտի վրա: Մենք երիտասարդներին հնարավորություն ենք տալիս ծառայության դիմաց ստանալ փոխհատուցման բավական մրցունակ փաթեթ»,- ասել է նախարարը:
ՊՆ ղեկավարը մեկնաբանել է նաեւ «Պատիվ ունեմ» նախագիծը.
«Եթե քաղաքացին ունի բարձրագույն կրթություն եւ ստացել է զինվորական պատրաստություն, մեր առաջարկած ծրագրով կարող է լինել տակտիկական օղակի՝ դասակի կամ վաշտի հրամանատար՝ անվճար ժամկետային ծառայության փոխարեն անցնելով վճարովի սպայական մասնագիտական աշխատանքի»:
Անդրադառնալով ծրագրերի ծախսային հատվածին՝ նախարարը նկատել է, որ սպայական ծառայության համար հաստիքները կան, հետեւաբար, դրանց փոխհատուցման գումարը եւս առկա է.
«Այդտեղ նոր ծախսեր չունենք, ուղղակի նոր հնարավորություն ենք տալիս բարձրագույն կրթությամբ զորակոչվողներին՝ ծառայելու ոչ թե որպես շարքային, այլ որպես սպա»:
Վիգեն Սարգսյանը վստահեցրել է, որ վերոնշյալ առաջարկներով նպատակ չունեն գնալու ռազմականացման ճանապարհով կամ ավելացնելու զինծառայողների թիվը:

New programs are an alternative, Vigen Sargsyan says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Armenia Vigen Sargsyan said today that current model of army service will remain unchanged if the “It is me” and “I have the honor” draft programs are approved.
“We give people a choice with “It is me” and “I have the honor” programs without making them mandatory, and we bring the project to public discussion. If discussions and social surveys reveal that the programs aren’t needed, we will look for other options,” the Minister told the press.
Touching on “It is me” program, Vigen Sargsyan noted that its objective is to highlight a difference for the soldiers serving on the front line.
“We emphasize the concept of voluntarily choosing army service in that difficult position. We provide a rather competitive compensation package to young people,” the Minister said.
Head of the Defense Ministry also commented on “I have the honor” program:
“If a citizen has higher education and received military training, through one of our programs they can become a commander of the tactical staff - platoons or companies, choosing paid service in officer rank within their profession instead of compulsory service.”
Touching on the cost of the program, the Minister noted there is staff for officer ranks, therefore, there is compensation funding:
“We don’t have new expenses; we simply offer a choice for the graduated draftees – serve as an officer and not a private.”
Vigen Sargsyan assured that the Ministry doesn’t intend to take the path of militarization or increase the number of servicemen with the mentioned programs.