Նոր նախագծերն այլընտրանք են, ասել է Վիգեն Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» նախագծային առաջարկների ընդունման դեպքում բանակում գործող մոդելը շարունակելու է գործել ներկայիս տարբերակով:
««Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» նախագծերով մենք մարդուն տալիս ենք ընտրության հնարավորություն՝ չպնդելով դրա պարտադրությունը, եւ ներկայացնում ենք այն հանրային քննարկման: Եթե քննարկումների ու սոցհարցումների արդյունքում պարզվի, որ ծրագրերն անհրաժեշտ չեն, մենք կշարունակենք փնտրել այլ միջոցներ»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով «Ես եմ» ծրագրին՝ Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ դրա նպատակը առաջնագծում ծառայողի կարգավիճակն այլ զինծառայողի կարգավիճակից տարբերակելն է:
«Շեշտը դրվում է այդ բարդ ծառայությունը կամովին ընտրելու կոնցեպտի վրա: Մենք երիտասարդներին հնարավորություն ենք տալիս ծառայության դիմաց ստանալ փոխհատուցման բավական մրցունակ փաթեթ»,- ասել է նախարարը:
ՊՆ ղեկավարը մեկնաբանել է նաեւ «Պատիվ ունեմ» նախագիծը.
«Եթե քաղաքացին ունի բարձրագույն կրթություն եւ ստացել է զինվորական պատրաստություն, մեր առաջարկած ծրագրով կարող է լինել տակտիկական օղակի՝ դասակի կամ վաշտի հրամանատար՝ անվճար ժամկետային ծառայության փոխարեն անցնելով վճարովի սպայական մասնագիտական աշխատանքի»:
Անդրադառնալով ծրագրերի ծախսային հատվածին՝ նախարարը նկատել է, որ սպայական ծառայության համար հաստիքները կան, հետեւաբար, դրանց փոխհատուցման գումարը եւս առկա է.
«Այդտեղ նոր ծախսեր չունենք, ուղղակի նոր հնարավորություն ենք տալիս բարձրագույն կրթությամբ զորակոչվողներին՝ ծառայելու ոչ թե որպես շարքային, այլ որպես սպա»:
Վիգեն Սարգսյանը վստահեցրել է, որ վերոնշյալ առաջարկներով նպատակ չունեն գնալու ռազմականացման ճանապարհով կամ ավելացնելու զինծառայողների թիվը:

Новые проекты являются альтернативой, сказал Виген Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян сказал сегодня, что в случае утверждения проектных предложений «Это я» и «Честь имею», действующая в армии модель продолжит действовать в нынешнем виде.
«Проектами «Это я» и «Честь имею» мы предоставляем людям возможность выбора, не настаивая на их обязательности, и выставляем их на общественное обсуждение. Если в результате обсуждений и соцопросов выяснится, что эти программы не нужны, мы продолжим поиски», - в беседе с журналистами сказал министр.
Говоря о проекте «Это я», Виген Саргсян  отметил, что ее цель – отделить статус служащего на границе от других служащих.
«Акцент ставится на добровольном выборе этой тяжелой службы. Мы даем молодежи возможность получать взамен достаточно конкурентный пакет», - сказал министр.
Глава минобороны прокомментировал также проект «Честь имею»:
«Если у гражданина есть высшее образование и он прошел военную подготовку, по предложенной программе он может вместо бесплатной обязательной службы в качестве командира тактического звена - взвода или роты - перейти на оплачиваемую офицерскую профессиональную работу».
Говоря о расходной части программ, министр заметил, что офицерские вакансии существуют, следовательно, сумма на их компенсацию тоже есть.
«Здесь новых расходов нет, просто мы даем новую возможность призывникам с высшим образованием служить не в статусе рядового, а в звании офицера».