Խոշոր զորամասերում «Թումո» կենտրոններ կհիմնվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է, որ աշխատանքներ են տարվում խոշոր զորամասերում «Թումո» կենտրոններ հիմնելու ուղղությամբ:
«Ներկայում ինտենսիվ ծրագիր ենք իրականացնում նաեւ բանակում լրացուցիչ ուսման կազմակերպման նպատակով: Աշխատանքներ են տարվում խոշոր զորամասերում «Թումո» կենտրոններ հիմնելու ուղղությամբ, որպեսզի զինծառայողները հնարավորություն ունենան ՏՏ ոլորտում նախնական պատրաստություն անցնել: Եթե լինեն շահագրգիռ գործընկերներ մյուս ոլորտներում եւս, որոնք կկարողանան նման փոքր ուսումնական կենտրոններ հիմնել, փոխշահավետ կլինի»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ բանակում լրացուցիչ կրթություն ապահովելու դեպքում կազմակերպություններն անընդհատ թարմացվող անձնակազմի բազա կարող են ունենալ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Տավուշի մարզի Կողբ համայնքում կառուցվող «Թումո»-ն եւս նախատեսում է բանակի հետ նախագծեր իրականացնել:

В крупных воинских частях будут созданы центры «Тумо» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян заявил сегодня на заседании правительства, что ведутся работы в направлении создания центров «Тумо» в воинских частях.
«На данный момент мы осуществляем интенсивную программу также с целью организации факультативного образования в армии. Ведутся работы в направлении учреждения центров «Тумо» в крупных воинских частях, чтобы военнослужащие имели возможность пройти начальную подготовку в сфере ИТ. Если будут заинтересованные партнеры из других сфер также, которые смогут учредить подобные маленькие учебные центры, это будет взаимовыгодно»,- отметил Виген Саргсян.
Министр подчеркнул, что в случае обеспечения дополнительного образования в армии организации могут иметь базу постоянно обновляющегося персонала.
Медиамакс напоминает, что строящийся в селе Кохб Тавушской области центр «Тумо» также планирует осуществлять совместные проекты с армией.