Զինծառայությանն առնչվող օրենսդրական փոփոխություններ կկատարվեն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել «Պաշտպանության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքների նախագծերին:
Նախագծերի նպատակն է Սահմանադրության փոփոխությամբ պայմանավորված նոր կարգավորումների իրավական ապահովումը, ոլորտում գործող 7 օրենքների՝ երկու օրենքում միավորելու պահանջն ու նոր քաղաքականությունների, այդ թվում՝ «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի համար իրավական հիմքի ապահովումը:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է նախագծերով առաջարկվող առավել կարեւոր փոփոխությունները:
Մասնավորապես, առաջարկվում է մի շարք վերանայումներ կատարել զորակոչի կազմակերպման հարցում: Վերացվելու է տանից առնվազն 150 կմ հեռավորության վրա ծառայելու պահանջը, որը ժամանակին ներդրվել էր կարգապահության ապահովման նպատակով:
Նախարարի խոսքով, ներկայում ծառայության վայրի ընտրության գործընթացն արդյունավետ կազմակերպվում է վիճակահանությամբ, եւ «որեւէ պատճառ չկա, թե ինչու նույն վիճակահանությամբ քաղաքացին չի կարող տանն ավելի մոտ գտնվող եւ խնդիր լուծող զորամասում ծառայություն անցնել»:
Մյուս կողմից, հատուկ կատեգորիաներում ներառված քաղաքացիներին որպես արտոնություն հնարավորություն էր տրվում ծառայել 150 կմ շառավիղով տարածքում: Սա, ըստ նախարարի, որեւէ խնդիր չի լուծում:
«Եթե նպատակը տան հետ շփումը հեշտացնելն է, ապա զինվորը ծառայության ընթացքում տուն գնալ-գալու տարբերակ, միեւնույն է, չունի: Մենք այս ձեւական բնույթի արտոնությունն առաջարկում ենք փոխարինել բովանդակայինով. արտոնություն ունեցող քաղաքացիները մարտական հերթապահության մեջ այսուհետ ներգրավվելու են բացառապես կամավոր սկզբունքով, բացի այդ, ծառայության ընթացքում նրանց տրամադրվելու է 2 հավելյալ արձակուրդի հնարավորություն»,- ընդգծել է Վիգեն Սարգսյանը:
Օրենքի մեկ այլ դրույթ առնչվում է եղբայրների՝ միեւնույն զորամասում ծառայելու հնարավորությանը: Գործող օրենսդրությամբ նման հնարավորություն ունեն նույն զորակոչի ժամանակ զորակոչվող եղբայրները: Նոր նախագծով՝ անկախ նրանից, թե եղբայրները որ զորակոչով են ծառայության անցել, իրենց ցանկությամբ կկարողանան ընտրել նույն զորամասը: Սա, ըստ նախարարի, հեշտացնում է ծնողների այցելություններն ու զինվորների ծառայությունը:
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում է ռազմաուսումնական հաստատությունների ուսանողներին:
«Ներկայում այս քաղաքացիներն ի սկզբանե գիտեն, որ պարտավոր են 20 տարով ծառայության պայմանագիր կնքել պետության հետ: Իրական կյանքում 18-ամյա քաղաքացու համար բավական բարդ է կողմորոշվել՝ արդյոք ինքը պատրաստ է բուհի ուսման տարիներին գումարած եւս 20 տարի նվիրել ծառայությանը: Մենք առաջարկում ենք առաջին պայմանագրի պարտադիր ժամկետը սահմանել 10 տարի, որը կարող է լինել նաեւ 20 տարի՝ կուրսանտի ցանկությամբ»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Будут внесены изменения в законы о военной службе
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проекты законов «Об обороне» и «О статусе военной службы и военнослужащего».
Целью проектов является правовое обеспечение новых регуляций, обусловленных изменениями в Конституции, требование объединить в двух законах действующие в этой сфере 7 законов и обеспечение правовой основы для новой политики, в том числе программ «Это я» и «Честь имею».
Министр обороны Виген Саргсян представил наиболее важные изменения, предлагаемые проектами.
В частности, предлагается совершить ряд пересмотров в вопросе призыва на военную службу. Будет упразднено требование о прохождении военной службы как минимум в 150 км от дома, которое в свое время было принято с целью обеспечения дисциплины.
По словам министра, в настоящее время процесс выбора места службы эффективно проводится жеребьевкой, и нет каких-либо причин, почему по той же жеребьевке гражданин не может пройти службу в воинской части, расположенной ближе к дому».
С другой стороны, гражданам, включенным в особые категории, в качестве льготы предоставляется возможность служить на территории в радиусе 150 км. Это, по мнению министра, не решает какую-либо проблему.
«Если целью является упрощение общения с родными, то солдат за время службы все равно не имеет возможности уходить домой и возвращаться. Мы предлагаем заменить эту фиктивную льготу содержательной: отныне граждане, имеющие льготы, будут включены в боевое дежурство исключительно по добровольному принципу, кроме того, за время службы им будут предоставлены 2 дополнительные возможности отпуска»,- подчеркнул Виген Саргсян.
Другое положение закона связано с возможностью прохождения службы в одной воинской части для братьев. По действующему законодательству, такую возможность имеют братья, призванные в армию во время одного и того же призыва. По новому проекту, вне зависимости от того, по какому призыву братья приступили к службе, они по собственному желанию могут выбрать ту же воинскую часть. Это, по мнению министра, упрощает посещение родителей и службу солдат.
Другое изменение касается студентов военно-образовательных учреждений.
«В настоящий момент эти граждане изначально знают, что обязаны подписать контракт с государством о службе сроком на 20 лет. В реальной жизни для 18-летнего гражданина достаточно сложно определиться, готов ли он помимо учебных лет в вузе посвятить еще 20 лет службе. Мы предлагаем установить 10 лет в качестве обязательного срока первого контракта, который может быть и сроком на 20 лет, по желанию курсанта»,- отметил Виген Саргсян.