Զինծառայությանն առնչվող օրենսդրական փոփոխություններ կկատարվեն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել «Պաշտպանության մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքների նախագծերին:
Նախագծերի նպատակն է Սահմանադրության փոփոխությամբ պայմանավորված նոր կարգավորումների իրավական ապահովումը, ոլորտում գործող 7 օրենքների՝ երկու օրենքում միավորելու պահանջն ու նոր քաղաքականությունների, այդ թվում՝ «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի համար իրավական հիմքի ապահովումը:
Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է նախագծերով առաջարկվող առավել կարեւոր փոփոխությունները:
Մասնավորապես, առաջարկվում է մի շարք վերանայումներ կատարել զորակոչի կազմակերպման հարցում: Վերացվելու է տանից առնվազն 150 կմ հեռավորության վրա ծառայելու պահանջը, որը ժամանակին ներդրվել էր կարգապահության ապահովման նպատակով:
Նախարարի խոսքով, ներկայում ծառայության վայրի ընտրության գործընթացն արդյունավետ կազմակերպվում է վիճակահանությամբ, եւ «որեւէ պատճառ չկա, թե ինչու նույն վիճակահանությամբ քաղաքացին չի կարող տանն ավելի մոտ գտնվող եւ խնդիր լուծող զորամասում ծառայություն անցնել»:
Մյուս կողմից, հատուկ կատեգորիաներում ներառված քաղաքացիներին որպես արտոնություն հնարավորություն էր տրվում ծառայել 150 կմ շառավիղով տարածքում: Սա, ըստ նախարարի, որեւէ խնդիր չի լուծում:
«Եթե նպատակը տան հետ շփումը հեշտացնելն է, ապա զինվորը ծառայության ընթացքում տուն գնալ-գալու տարբերակ, միեւնույն է, չունի: Մենք այս ձեւական բնույթի արտոնությունն առաջարկում ենք փոխարինել բովանդակայինով. արտոնություն ունեցող քաղաքացիները մարտական հերթապահության մեջ այսուհետ ներգրավվելու են բացառապես կամավոր սկզբունքով, բացի այդ, ծառայության ընթացքում նրանց տրամադրվելու է 2 հավելյալ արձակուրդի հնարավորություն»,- ընդգծել է Վիգեն Սարգսյանը:
Օրենքի մեկ այլ դրույթ առնչվում է եղբայրների՝ միեւնույն զորամասում ծառայելու հնարավորությանը: Գործող օրենսդրությամբ նման հնարավորություն ունեն նույն զորակոչի ժամանակ զորակոչվող եղբայրները: Նոր նախագծով՝ անկախ նրանից, թե եղբայրները որ զորակոչով են ծառայության անցել, իրենց ցանկությամբ կկարողանան ընտրել նույն զորամասը: Սա, ըստ նախարարի, հեշտացնում է ծնողների այցելություններն ու զինվորների ծառայությունը:
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում է ռազմաուսումնական հաստատությունների ուսանողներին:
«Ներկայում այս քաղաքացիներն ի սկզբանե գիտեն, որ պարտավոր են 20 տարով ծառայության պայմանագիր կնքել պետության հետ: Իրական կյանքում 18-ամյա քաղաքացու համար բավական բարդ է կողմորոշվել՝ արդյոք ինքը պատրաստ է բուհի ուսման տարիներին գումարած եւս 20 տարի նվիրել ծառայությանը: Մենք առաջարկում ենք առաջին պայմանագրի պարտադիր ժամկետը սահմանել 10 տարի, որը կարող է լինել նաեւ 20 տարի՝ կուրսանտի ցանկությամբ»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

Constitutional reforms on military service to be implemented - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Draft laws of the Republic of Armenia “On Defense” and “On Military Service and Serviceman’s Status” were approved during the Armenian government’s session today.
The drafts laws are aimed at providing legal base for new regulations within the updated Constitution, including unification of 7 current laws into 2 and incorporation of new policies, among which “It is me” and “I have the honor” programs.
Minister of Defense of Armenia Vigen Sargsyan introduced the main changes provided for by the drafts.
In particular, he suggested making a number of revisions in conscription order. The demand of current law, according to which draftee is not allowed to serve in a military unit stationed less than 150 km away from the place of registration, will be removed. The rule was previously applied for disciplinary reasons.
According to Vigen Sargsyan, location of service is currently effectively determined by a draw, and “there is no explanation to why draftees may not serve in a problem-solving military unit near their residence places, based on the same draw”.
On the other hand, servicemen of special status previously had the opportunity to serve within 150 km distance from the residence place. According to Vigen Sargsyan, it does not solve any issue.
“This rule will not facilitate the communication with relatives, since they will not have an opportunity to go home anyway. We offer to change this formal advantage with a constructive one. The mentioned servicemen will be involved in combat duty only on voluntary bases. In addition, they will also get 2 additional opportunities for vacation,” Vigen Sargsyan stressed.
According to the current law, brothers called up for compulsory military service during the the same military call-up, upon their desire, could be called up for service at the same military unit. The new draft says that brothers can choose the same unit, regardless of the military call-up. According to Minister Sargsyan, this will facilitate the parents’ visits and the army service as a whole.
The other change relates to students of military and educational institutions.
“These people know perfectly well that after 4-year education they will have to serve the country for additional 20 years. It is heard to decide for 18-year old young men whether they are ready to devote another 20 years to the service. We are offering to reduce the mandatory period for the first contract to 10 or 20 years upon the preference of the student,” Vigen Sargsyan said.