Կհստակեցվի դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում օտար լեզուների` մասնավորապես ռուսաց լեզվի զարգացման հայեցակարգի մշակման աշխատանքները ներկայում ամփոփման փուլում են:
Այս մասին նախարարն ասել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինի հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ այդ հայեցակարգով կհստակեցվի հանրակրթական դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման խնդիրը, ինչպես նաեւ օտար լեզուների ուսուցիչներին ներկայացվող պահանջները եւ համապատասխան մեթոդաբանությունը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթություն ստանալու նպատակով 2017-18 ուստարվա համար ՀՀ ԿԳՆ-ի եւ ՌԴ գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնի հետ համատեղ հայտարարված մրցույթին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաեւ ՌԴ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրին, Հայաստանում Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի մասնաճյուղի հետագա գործունեությանը:
Իվան Վոլինկինը նշել է, որ կրթության ոլորտում իրականացվող համատեղ ծրագրերը դինամիկ են զարգանում, իսկ հարցերը կարգավորվում են փոխըմբռնման եւ փոխահամաձայնեցման մթնոլորտում:

Armenia to define foreign language course in schools - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said today that the permanent work on the elaboration of development concept for teaching foreign languages, in particular Russian language, is now in its final stage.
Levon Mkrtchyan said this during g his meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Ivan Volynkin.
He emphasized that this concept will define the issue of teaching languages at secondary schools, as well as teaching qualifications and relevant methodology for teachers of foreign languages.
The sides discussed also the issues, regarding the joint competition, announced by Armenian Ministry of Education and Science and Russian Centre for Science and Culture for 2017-18 academic year, aimed at providing the opportunity of studying at Russian universities.
The sides touched upon Sustainable school food program, financed by Russia, as well as further operation of the Armenian branch of Lomonosov Moscow State University.
Ivan Volynkin remarked that the joint programs in the sphere of education develop dynamically, while the issues are regulated in the atmosphere of mutual understanding and agreement.