Կհստակեցվի դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման խնդիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանում օտար լեզուների` մասնավորապես ռուսաց լեզվի զարգացման հայեցակարգի մշակման աշխատանքները ներկայում ամփոփման փուլում են:
Այս մասին նախարարն ասել է Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինի հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Մկրտչյանն ընդգծել է, որ այդ հայեցակարգով կհստակեցվի հանրակրթական դպրոցներում օտար լեզուների դասավանդման խնդիրը, ինչպես նաեւ օտար լեզուների ուսուցիչներին ներկայացվող պահանջները եւ համապատասխան մեթոդաբանությունը:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ՌԴ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթություն ստանալու նպատակով 2017-18 ուստարվա համար ՀՀ ԿԳՆ-ի եւ ՌԴ գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնի հետ համատեղ հայտարարված մրցույթին վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաեւ ՌԴ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրին, Հայաստանում Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի մասնաճյուղի հետագա գործունեությանը:
Իվան Վոլինկինը նշել է, որ կրթության ոլորտում իրականացվող համատեղ ծրագրերը դինամիկ են զարգանում, իսկ հարցերը կարգավորվում են փոխըմբռնման եւ փոխահամաձայնեցման մթնոլորտում:

Преподавание иностранных языков в школе будет упорядочено - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян сказал сегодня, что разработка концепции развития преподавания иностранных языков в школах Армении находится на финальной стадии.
Об этом министр сказал на встрече с послом России Иваном Волынкиным.
Левон Мкртчян подчеркнул, что в концепции будут конкретизированы задачи преподавания иностранных языков в школах, требования к учителям и методики.
Стороны обсудили также вопросы, касающиеся совместного конкурса минобразования Армении и Российского центра науки и культуры РФ, объявленного для желающих поступить в российские вузы в 2017-18 учебном году.
Стороны коснулись также программы «Стабильное школьное питание», финансируемой Российской Федерацией, и деятельности филиала Московского государственного университета им. Ломоносова в Ереване.
Иван Волынкин отметил, что совместные программы в сфере образования развиваются динамично, а все вопросы решаются в атмосфере взаимопонимания и согласия.