ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ կրթական բարեփոխումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Եվրոպական միության աջակցությունը ՀՀ կրթական բարեփոխումներում:
Այս մասին նախարարն ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության հարեւանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը:
Լեւոն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ լայնածավալ բարեփոխումներ են նախատեսվում բուհական համակարգում՝ ֆինանսավորման մեխանիզմների եւ բուհերի հավատարմագրման գործընթացների հետ կապված: Նախարարի խոսքով՝ մշակման փուլում է գտնվում Տավուշի մարզի ծրագիրը՝ հաշվի առնելով այդ մարզի կրթական առանձնահատկությունները: Ծրագրի արդյունավետ լինելու պարագայում՝ այն կկիրառվի նաեւ այլ մարզերում:
Լոուրենս Մերեդիթն էլ նշել է, որ կարեւորում է ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը, եւ ՀՀ կառավարության աջակցությամբ մտադրություն կա կրթության եւ գիտության ոլորտը բարելավելու նպատակով կիրառել Taiex եւ Twinning գործիքները:
ԵՄ ներկայացուցիչը ողջունել է նաեւ e-learning համակարգի փորձնական ծրագրի ներդրումը Հայաստանում եւ պատրաստակամություն հայտնել համագործակցել միջազգային այլ կազմակերպությունների հետ՝ կրթության ոլորտը զարգացնելու նպատակով:
Նշվել է նաեւ, որ մտադրություն կա Հայաստանի տարբեր մարզերում ընդլայնել «Թումո»-ի ցանցը եւ ԵՄ աջակցությամբ հնարավորություն ստեղծել ստարտափների եւ նոր ծրագրերի իրականացման համար:

ЕС продолжит поддержку образовательных реформ в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян заявил сегодня, что Армения рассчитывает на поддержку Европейского союза в проведении образовательных реформ.
Об этом министр заявил на встрече с делегацией во главе с директором по вопросам соседства главного директората Европейской комиссии по вопросам соседства и расширения переговоров Лоуренс Мередит.
Левон Мкртчян сообщил, что широкомасштабные реформы планируются в вузовской системе, связанные с механизмами финансирования и процессами аккредитации. По словам министра, на стадии разработки находится программа для Тавушской области, учитывая ее образовательные особенности. В случае эффективности программа будет применяться и в других областях.
Лоуренс Мередит отметила, что придает важность сотрудничеству ЕС с Арменией, и есть планы при поддержке правительства Армении применить инструменты Taiex и Twinning с целью улучшения ситуации в сферах образования и науки.
Представитель ЕС приветствовала внедрение пилотной программы системы e-learning в Армении и выразила готовность сотрудничать с другими международными организациями.