Բրյուսելում «ապշած» են Շուլց-Դավութօղլու զրույցի արտահոսքից
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում միանգամայն համընկնում է Եվրախորհրդարանի կողմից ապրիլի 15-ին ընդունված բանաձեւի հետ:
Այս մասին Մեդիամաքսի թղթակցին ասել է Եվրախորհրդարանի նախագահի մամուլի խոսնակ Արմին Մախմերը:
Այսօր թուրքական Today’s Zaman օրաթերթը, վկայակոչելով Թուրքիայի կառավարությունում իր անանուն աղբյուրին, տեղեկատվություն էր տարածել այն մասին, թե Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է, որ «լիովին հասկանում է պաշտոնական Անկարայի արձագանքը ընդունված բանաձեւին»:
«Եվրախորհրդարանի նախագահն ապշած է այն փաստի առնչությամբ, որ վարչապետ Դավութօղլուն մեջբերում է կատարել այն հեռախոսազանգից, որը նախապես պայմանավորված էր՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կողմերը չէին հաջողացրել հանդիպել Մարտին Շուլցի՝ Անկարա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում: Հեռախոսազանգի ընթացքում կողմերը քննարկել են լայն շրջանակի հարցեր: Վարչապետ Դավութօղլուն բարձրացրել է Եվրախորհրարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված  բանաձեւի հարցը: Մարտին Շուլցի դիրքորոշումը, ինչպես միշտ համընկնում է Եվրախորհրդարանի բանաձեւի հետ»,- Մեդիամաքսին ասել է Եվրախորհրդարանի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Հիշեցնենք, որ ընդունված բանաձեւով Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է 1987թ. իր ընդունած բանաձեւը, ըստ որի` 1915-1917 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցածը ճանաչվել էր «ցեղասպանություն»՝ ցեղասպանության մասին ՄԱԿ-ի 1948թ. կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխան:

Ереван /Медиамакс/. Позиция председателя Европейского парламента Мартина Шульца полностью совпадает с резолюцией, принятой Европарламентом 15 апреля.
Об этом корреспонденту Медиамакс сказал пресс-секретарь председателя Европарламента Армин Махмер.
Сегодня турецкая газета Today’s Zaman, ссылаясь на анонимные источники в турецком правительстве, опубликовала информацию о том, что председатель Европарламента Мартин Шульц в ходе телефонной беседы с премьер-министром Турции Ахметом Давутоглу сказал, что полностью «понимает реакцию официальной Анкары на принятую резолюцию».
«Председатель Европарламента поражен тем фактом, то премьер Давутоглу процитировал разговор, который был запланирован заранее, с учетом того, что стороны не успели встретиться в ходе официального визита Шульца в Анкару. В ходе телефонного разговора стороны обсудили широкий спектр вопросов. Премьер Давутоглу поднял вопрос принятой в Европарламенте резолюции о Геноциде армян. Позиция Мартина Шульца, как и всегда, совпадает с резолюцией Европарламента», - сказал Медиамакс пресс-секретарь спикера Европарламента.
Напомним, что в принятой резолюции Европарламент подтверждает резолюцию от 1987 года, согласно которой события, произошедшие в 1915-1917 гг. в Османской Турции, были признаны геноцидом в соответствии с Конвенцией ООН о геноциде от 1948 года.