ԵՄ-ն կարող է վերացնել վիզային ռեժիմը Հայաստանի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Լատվիայի արտգործնախարար Էդգարս Ռինկեւիչսը կարծում է, որ ԵՄ-ն կարող է վերացնել վիզային ռեժիմը Հայաստանի համար:
«Մենք վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորություն ենք ընձեռնում բոլոր գործընկերներին: Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարցում որոշակի զարգացում ենք արձանագրել: Եթե Հայաստանը կամ Ադրբեջանը ցանկություն հայտնեն ու բոլոր չափանիշները կատարվեն, ես հիմքեր չեմ տեսնում նման հնարավորություն չտրամադրելու համար», - ասել է Լատվիայի ԱԳՆ ղեկավարը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում:
Էդգարս Ռինկեւիչսը մեկնաբանել է նաեւ Հայաստանի հետ նոր համաձայնագրի կնքման շուրջ բանակցությունների հարցը:
«Այդ հարցը մենք քննարկել ենք դեռ հունվարին՝ ԵՄ-ՀՀ Խորհրդի նիստին: Մենք պատրաստ ենք Երեւանի հետ բանակցություններ սկսել նոր համաձայնագրի շուրջ, որը հիմնված կլինի Հայաստանի հետ դեռ 2013 թ-ից ունեցած մեր մշակումների վրա, այսինքն` Ասոցացման համաձայնագրի նախագծից: Սակայն սկզբունքային տարբերությունն այն է, որ Հայաստանն արդեն Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է: Եվ մենք պետք է ուղիներ փնտրենք, որպեսզի Հայաստանի՝ ԵՏՄ անդամի պարտավորությունները չհակասեն Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացմանը մի շարք ուղղություններով», - ասել է լատվիացի նախարարը:

Армения может получить безвизовый режим с ЕС
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Латвии Эдгарс Ринкевичс считает, что Армения может получить безвизовый режим с ЕС.
«Мы предоставляем возможность визовой либерализации всем партнерам. У нас есть определенный прогресс в отношении Армении и Азербайджана. Если Армения или Азербайджан захотят и все критерии будут выполнены, то я не вижу никаких оснований, чтобы мы не дали им такую же возможность», - сказал глава МИД Латвии в интервью газете Коммерсантъ.
Эдгарс Ринкевичс прокомментировал и вопрос начала переговоров о подписании нового договора ЕС с Арменией.
«Этот вопрос мы обсуждали еще на Совете ЕС-Армения в январе: мы готовы начать переговоры с Ереваном по новому договору, который будет основываться на тех разработках, которые у нас уже были с Арменией с 2013 года, то есть с проекта соглашения об ассоциации. Но принципиальная разница будет в том, что теперь Армения - член Евразийского экономического союза. И мы будем искать способы, чтобы обязанности Армении как члена ЕАЭС не противоречили развитию отношений с Евросоюзом в некоторых отраслях», - сказал латвийский министр.
По данной ссылке можно прочитать интервью Медиамакс с Эдгарсом Ринкевичсом, взятое в феврале 2015 года.