Հասան Ռոհանիի հայաստանյան այցը ուշացած է. իրանագետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանն այսօր ասել է, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հայաստանյան այցը շատ կարեւոր է, սակայն այն բավական ուշացած է:
«Շուտով լրանում է Ռոհանիի կառավարման 5 տարին, եւ դեռ պարզ չէ՝ մյուս տարի նախատեսված նախագահական ընտրություններին նա կմասնակցի կամ կհաղթի, թե ոչ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գոհար Իսկանդարյանը:
Իրանագետի խոսքով, այցի ընացքում առաջին հերթին կքննարկվի բարձրավոլտ հաղորդման երրորդ գծի կառուցման աշխատանքների հարցը:
«Երկու երկրներն ամենաբարձր մակարդակով կքննարկեն նաեւ Արաքս գետի վրա կառուցվող հիդրոէլեկտրակայանի գործարկման հարցը: Անշուշտ, բավական մեծ կարեւորություն կտրվի նաեւ երկու երկների առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է իրանագետը:
Գոհար Իսկանդարյանն ընդգծել է, որ հայկական ապրանքները բավական մեծ դժվարությամբ են մուտք գործում իրանական շուկա, ինչը հանգեցնում է երկու երկրների առեւտրային հարաբերությունների ոչ բավարար մակարդակի:
«Խնդիրն այն է, որ Իրանը՝ չնայած պատժամիջոցների վերացմանը, մինչեւ հիմա շարունակում է հովանավորչական քաղաքականություն վարել սեփական ապրանքների նկատմամբ: Այս պայմաններում հայկական ապրանքները Իրանում ոչ մրցունակ են դառնում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս հարցը եւս կկարեւորվի այցի շրջանակում:
Նա նշել է, որ այցի ընացքում կքննարկվի նաեւ Հայաստանի տարածքով Իրանի համար այլընտրանքային ցանաքային ճանապարհի հարցը:
Գոհար Իսկանդարյանը կարծիք է հայտնել, որ Հասան Ռոհանին, ինչպես եւ իր նախորդները, հայաստանյան այցի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր չի այցելի:

Hassan Rouhani’s visit to Armenia is overdue, expert says
Yerevan/Mediamax/. Iranian studies expert Gohar Iskandaryan said today the visit of Iranian President Hassan Rouhani to Armenia was rather overdue despite its importance.
“Rouhani will mark the 5th year of presidency soon, and it is not clear yet if he will participate in elections next year or win them,” Gohar Iskandaryan told the press.
According to the expert, construction of the third high voltage network would be the top priority topic of discussions during the visit.
“The two countries will also talk about the launch of the hydroelectric power plant, built at Araks River, on the highest level. Undoubtedly, another significant topic will be development of commercial ties between the countries,” the expert said.
Gohar Iskandaryan stressed that Armenian products faced many difficulties while entering Iranian market, which led to unsatisfactory level of trade relations between the countries.
“The point is that Iran continues to favor domestic products despite lifting of the sanctions. In these conditions Armenian goods lose their competitive ability in Iran,” she said, adding that this issue was on the visit’s agenda as well.
The expert noted the parties would also touch on the issues of alternative land routes for Iran through the territory of Armenia.
Gohar Iskandaryan believes that like his predecessors, Hassan Rouhani will not pay a visit to the Armenian Genocide memorial complex.