Հասան Ռոհանիի հայաստանյան այցը ուշացած է. իրանագետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանն այսօր ասել է, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հայաստանյան այցը շատ կարեւոր է, սակայն այն բավական ուշացած է:
«Շուտով լրանում է Ռոհանիի կառավարման 5 տարին, եւ դեռ պարզ չէ՝ մյուս տարի նախատեսված նախագահական ընտրություններին նա կմասնակցի կամ կհաղթի, թե ոչ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գոհար Իսկանդարյանը:
Իրանագետի խոսքով, այցի ընացքում առաջին հերթին կքննարկվի բարձրավոլտ հաղորդման երրորդ գծի կառուցման աշխատանքների հարցը:
«Երկու երկրներն ամենաբարձր մակարդակով կքննարկեն նաեւ Արաքս գետի վրա կառուցվող հիդրոէլեկտրակայանի գործարկման հարցը: Անշուշտ, բավական մեծ կարեւորություն կտրվի նաեւ երկու երկների առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է իրանագետը:
Գոհար Իսկանդարյանն ընդգծել է, որ հայկական ապրանքները բավական մեծ դժվարությամբ են մուտք գործում իրանական շուկա, ինչը հանգեցնում է երկու երկրների առեւտրային հարաբերությունների ոչ բավարար մակարդակի:
«Խնդիրն այն է, որ Իրանը՝ չնայած պատժամիջոցների վերացմանը, մինչեւ հիմա շարունակում է հովանավորչական քաղաքականություն վարել սեփական ապրանքների նկատմամբ: Այս պայմաններում հայկական ապրանքները Իրանում ոչ մրցունակ են դառնում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս հարցը եւս կկարեւորվի այցի շրջանակում:
Նա նշել է, որ այցի ընացքում կքննարկվի նաեւ Հայաստանի տարածքով Իրանի համար այլընտրանքային ցանաքային ճանապարհի հարցը:
Գոհար Իսկանդարյանը կարծիք է հայտնել, որ Հասան Ռոհանին, ինչպես եւ իր նախորդները, հայաստանյան այցի ժամանակ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր չի այցելի:

Визит Хасана Роухани в Армению запоздалый – иранист
Ереван/Медиамакс/. Иранист Гоар Искандарян сказала сегодня, что визит президента Ирана Хасана Роухани в Армению чрезвычайно важен, но несколько запоздал.
«Вскоре исполнится 5 лет правления Роухани, и пока непонятно, будет ли он участвовать в президентских выборах в следующем году и победит ли в них», - сказала в беседе с журналистами Гоар Искандарян.
По словам ираниста, в ходе визита в первую очередь будет обсуждаться процесс строительства третьей линии высоковольтной линии электропередачи.
«Две страны на высшем уровне обсудят также вопрос запуска гидроэлектростанции, которая строится на реке Аракс. Несомненно, довольно большое значение будет отведено развитию торгово-экономических отношений двух стран», - сказала иранист.
Гоар Искандарян подчеркнула, что армянские товары с трудом поступают на иранский рынок, что мешает добиться желаемого уровня в торговых отношениях двух стран.
«Проблема в том, что Иран, несмотря на отмену санкций, до сих пор продолжает проводить  протекционную политику по отношению к собственной продукции. В таких условиях армянские товары становятся неконкурентными в Иране», - сказала она, добавив, что данному вопросу будет уделено особое внимание в ходе визита.
Она отметила, что в рамках визита будет обсуждаться вопрос альтернативного сухопутного пути для Ирана через Армению.
Гоар Искандарян выразила мнение, что Хасан Роухани, как и его предшественники, не посетит мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде.