ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը 2017-ին կստորագրվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ կան բոլոր նախադրյալները առաջիկա ամիսներին Հայաստան-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման համար:
«Կոնկրետ ամսաթիվ չեմ կարող նշել, բայց հաշվի առնելով մինչեւ այս պահը եղած բանակցությունների դինամիկ զարգացումը, կարող եմ ասել, որ 2017-ին համաձայնագիրը կբերվի վերջնական տեսքի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԵՄ դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ բանակցություններն ընթանում են բավական արագ, սակայն կան «բաց խնդիրներ, որոնց լուծման համար ժամանակ է անհրաժեշտ»:
«Այդ խնդիրներն արտահայտվում են ոչ միայն Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու փաստով, այլ նաեւ ԵՄ-ի կողմից ներդրումների պաշտպանության ոլորտում որոշակի փոփոխություններով»,-ասել է դեսպանը:
Խոսելով ընթացիկ տարվա ծրագրերի մասին՝ Պյոտր Սվիտալսկին առանձնացրել է հինգ առաջնահերթություններ, որոնք ԵՄ աջակցությամբ իրականացվելու են Հայաստանում:
«Մենք մեր ներդրումն ենք ունենալու ընտրական գործընթացի լավ կազմակերպման, բիզնես միջավայրի բարելավման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների եւ դատական համակարգի բարելավման գործում»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:

Armenia and EU to sign Framework Agreement in 2017 - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski stated today that there are all preconditions for signing the Armenia-EU Framework Agreement within the next few months.
“I cannot name a concrete date, but given the dynamic progress in negotiations at the moment, I can say that the agreement will be finalized in 2017,” the EU Ambassador told the press.
Piotr Switalski stressed that the talks were moving forward quite quickly, but “there are open issues that need time to be solved”.
“These issues are connected not only to Armenia’s membership in the EAEU, but also to certain changes in the EU’s investment protection policy,” the Ambassador said.
Touching on this year’s program, Piotr Switalski pointed out five priorities that Armenia will implement with support from the EU.
“We will contribute to good organization of the election process, improvement of business environment, fight against corruption, and improvement in human rights and judicial sectors,” said Head of the EU Delegation to Armenia.