ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը 2017-ին կստորագրվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ կան բոլոր նախադրյալները առաջիկա ամիսներին Հայաստան-ԵՄ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման համար:
«Կոնկրետ ամսաթիվ չեմ կարող նշել, բայց հաշվի առնելով մինչեւ այս պահը եղած բանակցությունների դինամիկ զարգացումը, կարող եմ ասել, որ 2017-ին համաձայնագիրը կբերվի վերջնական տեսքի»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԵՄ դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ բանակցություններն ընթանում են բավական արագ, սակայն կան «բաց խնդիրներ, որոնց լուծման համար ժամանակ է անհրաժեշտ»:
«Այդ խնդիրներն արտահայտվում են ոչ միայն Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու փաստով, այլ նաեւ ԵՄ-ի կողմից ներդրումների պաշտպանության ոլորտում որոշակի փոփոխություններով»,-ասել է դեսպանը:
Խոսելով ընթացիկ տարվա ծրագրերի մասին՝ Պյոտր Սվիտալսկին առանձնացրել է հինգ առաջնահերթություններ, որոնք ԵՄ աջակցությամբ իրականացվելու են Հայաստանում:
«Մենք մեր ներդրումն ենք ունենալու ընտրական գործընթացի լավ կազմակերպման, բիզնես միջավայրի բարելավման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների եւ դատական համակարգի բարելավման գործում»,-ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:

Новое соглашение Армении с ЕС будет подписано в 2017 году - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава делегации ЕС в Армении Петр Свитальский сказал сегодня, что есть все предпосылки для подписания в ближайшие месяцы нового рамочного соглашения Армения-ЕС.
«Конкретной даты назвать не могу, но, учитывая динамичное развитие переговоров, думаю, что в 2017 году соглашение будет финализировано», - сказал посол ЕС на встрече с журналистами.
Петр Свитальский подчеркнул, что переговоры проходят довольно активно, но есть «открытые вопросы, для решения которых нужно время».
«Эти проблемы связаны не только с членством Армении в ЕАЭС, но и с определенными изменениями в сфере защиты инвестиций ЕС»,- сказал посол.
Говоря о планах на текущий год, Петр Свитальский выделил пять приоритетов, которые будут реализованы в Армении при содействии ЕС.
«Мы внесем свой вклад в хорошую организацию выборов, улучшение бизнес-климата, борьбу с коррупцией, реформирование сферы прав человека и судебной системы»,- сказал глава делегации ЕС в Армении.