ՀՀ եւ ՌԴ վարչապետները քննարկել են տնտեսական կապերի խորացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հետ ստորագրմանը նախապատրաստված փաստաթղթերը կնպաստեն տնտեսական կապերի զարգացմանը եւ մարդկային շփումների սերտացմանը:
Այս մասին ՌԴ վարչապետն ասել է Մոսկվայում ՀՀ կառավարության ղեկավար վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որը երկօրյա պաշտոնական այցով Ռուսաստանում է:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ չնայած միջազգային կոնյուկտուրային, չնայած էներգակիրների գների փոփոխությանը՝ մեր առեւտրաշրջանառությունը կայուն է, իսկ եթե խոսենք Հայաստանից մեր երկիր արտահանման եւ արտադրանքի մատակարարման մասին, ապա նախորդ տարի գրանցեցինք 70 տոկոս աճ: Դա, իմ տեսանկյունից, Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանը միանալու եւ մեր տնտեսական կապերի ամրապնդման արդյունք է»,- ասել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Կարեն Կարապետյանն էլ նշել է, որ այս հանդիպումը լավ հնարավորություն է՝ հայ-ռուսական համագործակցության ակտուալ ուղղությունները քննարկելու համար՝ հավելելով, որ «ՀՀ պատվիրակությունը եկել է շատ դրական եւ գործնական տրամադրվածությամբ»:
«Վերջին տարիներին համաշխարհային բարդ կոնյուկտուրայի պայմաններում մեր կառավարություններին հաջողվել է առաջ շարժվել: Գիտեք, որ ռուսաստանյան կապիտալը լայնորեն ներկայացված է Հայաստանի տնտեսությունում: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ պետք չէ հանգստանալ, եւ այսօր կարող ենք քննարկել ակտիվացնելու եւ նոր ազդակ հաղորդելու ուղղությունները: Այսօր Հայաստանում մի շարք բարեփոխումներ են իրականացվում ներդրողների համար բարենպաստ միջավայր ձեւավորելու նպատակով, եւ մենք մեծապես կողջունենք ռուսաստանյան կապիտալի ներգրավումը: Այս համատեքստում մենք այսօր եկել ենք մի շարք նոր առաջարկություններով, որոնք թույլ կտան դիվերսիֆիկացնել եւ ընդլայնել մեր համագործակցության ոլորտները»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Премьеры Армении и РФ обсудили углубление экономических связей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев сказал сегодня, что подготовленные к подписанию с Арменией соглашения будут способствовать развитию экономических связей и сближению межличностных контактов между двумя странами.
Российский премьер сказал об этом в Москве на встрече с главой армянского правительства Кареном Карапетяном, который находится в России с двухдневным официальным визитом.
«Хочу подчеркнуть, что, несмотря на международную конъюнктуру, колебание цен на энергоносители, наш торговый оборот остается стабильным. А если говорить об экспорте товаров и поставках из Армении в нашу страну, то в прошлом году был зафиксирован 70-процентный рост. На мой взгляд, это является результатом присоединения Армении к Евразийскому союзу и укрепления наших экономических связей», - сказал Дмитрий Медведев.
Карен Карапетян отметил, что эта встреча является хорошей возможностью обсудить актуальные направления армяно-российского сотрудничества, добавив, что «армянская делегация прибыла с очень хорошим деловым настроем».
«В последние годы в условиях сложной мировой конъюнктуры нашим правительствам удавалось двигаться вперед. Вы знаете, что российский капитал широко представлен в армянской экономике. Тем не менее, думаю, расслабляться не стоит, и сегодня можно обсудить направления, которым можно дать новый импульс и активность. Сегодня в Армении осуществляется ряд реформ с целью формирования благоприятной среды для инвесторов, и мы будем рады привлечению российского капитала. В этом контексте мы сегодня пришли с рядом новых предложений, которые позволят диверсифицировать и расширить сферы нашего сотрудничества»,- сказал премьер-министр Армении.