Հարավային Օսիայի ղեկավարը խոսել է Հայաստան-ՌԴ տրանզիտի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը հայտարարել է, որ Տրանսկովկասյան մայրուղով Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ իրականացնելու գաղափարը հեռու է իրականացումից:
«Ինձ դժվար է գնահատել, թե որքանով է այդ նախագիծը պատրաստ եւ իրատեսական: Այն գործնական հարթակ տեղափոխելու համար լուրջ բանակցություններ են պետք: Խոսքն այն մասին է, որ Ռազմավիրական ճանապարհը չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին, եւ Հայաստանը առաջարկում է շահագործել Տրանսկովկասյան մայրուղին: Մենք դա հասկանում ենք, բայց այստեղ խոչընդոտներ կան, այդ թվում՝ Վրաստանի տրամադրվածությունը: Եթե դուք հարցնում եք Հարավային Օսիայի դիրքորոշման մասին, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկել այդ նախագիծը, բայց միայն որպես տրանզիտային: Մեր ժողովուրդը դեռ չի վերապրել Վրաստանի հետ բոլոր պատերազմների հետեւանքները սահմանի բացման հարցը քննարկելու համար», - ասել է Լեոնիդ Տիբիլովը Կոմերսանտին տված հարցազրույցում:
«Որքան գիտեմ, Վրաստանը տրանզիտին դեմ չէ, սակայն նրանք դեռ 2011 թ. ներկայացրել են իրենց պահանջները՝ որպեսզի Հարավային եւ Հյուսիսային Օսիայի սահմանին եւ մաքսակետում կանգնած լինեն շվեյցարացի տեսուչներ, ովքեր էլ կիրականացնեն փոխադրվող բեռների ստուգումները», - հայտարարել է Հարավային Օսիայի ղեկավարը:
«Մեզ շվեյցարացիները պետք չեն: Ռուսաստանը մեզ ճանաչել է, եւ մենք բոլոր խորհրդատվությունները անցկացնում ենք Ռուսաստանի հետ», - նկատել է նա:

Глава Южной Осетии прокомментировал идею транзита из Армении в Россию
Ереван /Медиамакс/. Президент Южной Осетии Леонид Тибилов заявил, что идея использования Транскавказской магистрали для реализации грузоперевозок из Армении в Россию и обратно далека от реализации.
«Мне трудно оценить, насколько этот проект готов и реален. Чтобы его перевести в практическую плоскость, потребуются серьезные переговоры. Речь о том, что Военно-Грузинская дорога не отвечает требованиям сегодняшнего дня, и Армения выходит с предложением задействовать Транскавказскую магистраль. Мы это понимаем. Но здесь есть препятствия, в том числе и настрой Грузии. Если вы спрашиваете о позиции Южной Осетии, то мы готовы обсуждать этот проект, но только как транзит. Наш народ еще не пережил последствия всех войн с Грузией, чтобы обсуждать вопрос об открытии границы», - сказал Леонид Тибилов в интервью Коммерсантъ.
«Насколько я знаю, Грузия не против транзита, но у них есть требования, изложенные еще в 2011 году в соглашении о мониторинге товарооборота, - чтобы на таможенном и пограничном посту между Северной Осетией и Южной стояли швейцарские инспекторы, которые будут мониторить проходящие грузы», - заявил лидер Южной Осетии. При этом, заметил он «нам швейцарцы не нужны, мы признаны Россией и сегодня все консультации ведем с Россией».