Հարավային Օսիայի ղեկավարը խոսել է Հայաստան-ՌԴ տրանզիտի մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը հայտարարել է, որ Տրանսկովկասյան մայրուղով Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումներ իրականացնելու գաղափարը հեռու է իրականացումից:
«Ինձ դժվար է գնահատել, թե որքանով է այդ նախագիծը պատրաստ եւ իրատեսական: Այն գործնական հարթակ տեղափոխելու համար լուրջ բանակցություններ են պետք: Խոսքն այն մասին է, որ Ռազմավիրական ճանապարհը չի համապատասխանում ժամանակակից պահանջներին, եւ Հայաստանը առաջարկում է շահագործել Տրանսկովկասյան մայրուղին: Մենք դա հասկանում ենք, բայց այստեղ խոչընդոտներ կան, այդ թվում՝ Վրաստանի տրամադրվածությունը: Եթե դուք հարցնում եք Հարավային Օսիայի դիրքորոշման մասին, ապա մենք պատրաստ ենք քննարկել այդ նախագիծը, բայց միայն որպես տրանզիտային: Մեր ժողովուրդը դեռ չի վերապրել Վրաստանի հետ բոլոր պատերազմների հետեւանքները սահմանի բացման հարցը քննարկելու համար», - ասել է Լեոնիդ Տիբիլովը Կոմերսանտին տված հարցազրույցում:
«Որքան գիտեմ, Վրաստանը տրանզիտին դեմ չէ, սակայն նրանք դեռ 2011 թ. ներկայացրել են իրենց պահանջները՝ որպեսզի Հարավային եւ Հյուսիսային Օսիայի սահմանին եւ մաքսակետում կանգնած լինեն շվեյցարացի տեսուչներ, ովքեր էլ կիրականացնեն փոխադրվող բեռների ստուգումները», - հայտարարել է Հարավային Օսիայի ղեկավարը:
«Մեզ շվեյցարացիները պետք չեն: Ռուսաստանը մեզ ճանաչել է, եւ մենք բոլոր խորհրդատվությունները անցկացնում ենք Ռուսաստանի հետ», - նկատել է նա:

President of South Ossetia comments on possible transit for Armenia
Yerevan /Mediamax/. President of South Ossetia Leonid Tibilov stated that the idea of using Trans-Caucasian Railway for accomplishing cargo transportation from Armenia into Russia and vice versa is far from being realistic.
“It is hard for me to estimate to which extent the project is realistic or even ready. Serious negotiations are required before the practical implementation of the mentioned project. In fact, Georgian Military Road does not meet the modern demands, while Armenia comes up with the suggestion to launch the Trans-Caucasian Railway. We understand this, but there are obstacles here, including the Georgian approach. As for South Ossetia, we are ready to discuss this project, but only in terms of a transit. Our nation has not yet overcome the consequences of all those wars with Georgia to discuss the opening of the borders,” Leonid Tibilov said in an interview to Kommersant
“As far as I know, Georgia is not against the transit, but they have their own demands, expressed back in 2011 - to monitor trade turnover by Swiss inspectors, deployed on border and customs post between the South and North Ossetia,” President of South Ossetia stated. He remarked that “we did not need the Swiss there. We are recognized by Russia, so we conduct all negotiations with Russia”.