ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ մտահոգությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ շնորհավորելով հայաստանցիներին ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առիթով։
Դեսպանությունում նշել են, որ «քվեարկությանը օրն ընդհանուր առմամբ հանգիստ էր ու կանոնավոր Հայաստանի ամբողջ տարածքում, եւ ընտրողները կարող էին ազատ իրացնել իրենց ձայնի իրավունքը»:
«ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական հաստատությունների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության նախնական գնահատման հետ, որտեղ նշվում է, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ ընդհանուր առմամբ ապահովված էր հարգանքը հիմնարար ազատությունների հանդեպ՝ միաժամանակ նկատելով, որ «ընտրությունների վրա հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկություններն» ու ընտրողների վրա գործադրված ճնշումները»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանությունը հորդորել է Հայաստանի կառավարությանը, կուսակցություններին ու քաղաքացիական հասարակությանը աշխատել միասին՝ «գոյություն ունեցող կամ նոր իրավակիրառ մեխանիզմների միջոցով փարատելու այս մտահոգությունները»:
Դեսպանությունում ընդգծել են, որ նոր սարքավորումների միջոցով տեղամասերում հնարավոր է եղել ապահովել ընտրական ընթացակարգերն առանց լուրջ միջադեպերի եւ Հայաստանի ընտրական օրենսդրությամբ սահմանված ուղենիշների համաձայն:
«Միացյալ Նահանգները շարունակելու է դիտարկել եւ վերլուծել միջազգային ու տեղական դիտորդների զեկույցները, ինչպես նաեւ ընտրությունների հետ կապված բողոքների դատական կարգով լուծումը հետընտրական շրջանում»,- նշված է հայտարարությունում:
ԱՄԴ դեսպանատունը կառավարությանը, ընդդիմությանը եւ քաղաքացիական հասարակությանը կոչ է արել հետընտրական շրջանում շարունակել իրենց ներգրավվածությունը խաղաղ բանավեճերին ու քննարկումներին:

Yerevan /Mediamax/. The U. S. Embassy to Armenia came up with a statement today, congratulating the people of Armenia on their April 2 Parliamentary elections.
The Embassy notes that “election day was generally calm and orderly across Armenia and voters were able to freely exercise their right to vote”.
“The U.S. Embassy concurs with the preliminary conclusions of the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Mission, which assessed elections to have been well administered and fundamental freedoms generally respected, while noting the elections “were tainted by credible information about vote-buying” and pressure on voters,” the statement reads.
U.S. Embassy urges the Armenian government, political parties, and civil society to work together to address these concerns “through existing or new legal and enforcement mechanisms”.
The Embassy emphasized that with the help of this new technology, procedures within polling stations on April 2 were generally administered without major incident and within guidelines set forth by Armenian electoral laws.
“The United States will continue to monitor and analyze reports from international and domestic election observers, as well as the adjudication of election grievances during the post-election period,” the statements notes.
U.S. Embassy encourages all parties – the government, the opposition, and civil society – to continue engaging in peaceful debate and discussion.