ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ մտահոգությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ շնորհավորելով հայաստանցիներին ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առիթով։
Դեսպանությունում նշել են, որ «քվեարկությանը օրն ընդհանուր առմամբ հանգիստ էր ու կանոնավոր Հայաստանի ամբողջ տարածքում, եւ ընտրողները կարող էին ազատ իրացնել իրենց ձայնի իրավունքը»:
«ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական հաստատությունների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության նախնական գնահատման հետ, որտեղ նշվում է, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ ընդհանուր առմամբ ապահովված էր հարգանքը հիմնարար ազատությունների հանդեպ՝ միաժամանակ նկատելով, որ «ընտրությունների վրա հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկություններն» ու ընտրողների վրա գործադրված ճնշումները»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանությունը հորդորել է Հայաստանի կառավարությանը, կուսակցություններին ու քաղաքացիական հասարակությանը աշխատել միասին՝ «գոյություն ունեցող կամ նոր իրավակիրառ մեխանիզմների միջոցով փարատելու այս մտահոգությունները»:
Դեսպանությունում ընդգծել են, որ նոր սարքավորումների միջոցով տեղամասերում հնարավոր է եղել ապահովել ընտրական ընթացակարգերն առանց լուրջ միջադեպերի եւ Հայաստանի ընտրական օրենսդրությամբ սահմանված ուղենիշների համաձայն:
«Միացյալ Նահանգները շարունակելու է դիտարկել եւ վերլուծել միջազգային ու տեղական դիտորդների զեկույցները, ինչպես նաեւ ընտրությունների հետ կապված բողոքների դատական կարգով լուծումը հետընտրական շրջանում»,- նշված է հայտարարությունում:
ԱՄԴ դեսպանատունը կառավարությանը, ընդդիմությանը եւ քաղաքացիական հասարակությանը կոչ է արել հետընտրական շրջանում շարունակել իրենց ներգրավվածությունը խաղաղ բանավեճերին ու քննարկումներին:

США разделяют беспокойство БДИПЧ/ОБСЕ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посольство США выступило сегодня с заявлением, поздравив граждан Армении с прошедшими 2 апреля парламентскими выборами.
В посольстве отметили, что «в целом выборы прошли спокойно и организованно по всей территории Армении, и избиратели могли свободно реализовать свое право голоса».
«Посольство США согласно с оценкой главы наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, в которой отмечается, что выборы были хорошо организованы, и базовые права человека в целом соблюдались. Одновременно отмечалось, что «след на выборах оставили заслуживающие доверия сообщения о подкупе избирателей и давлении на избирателей»», - говорится в заявлении.
Посольство США призвало правительство, политические партии и гражданское общество Армении сотрудничать, чтобы «посредством существующих или новых правовых механизмов развеять данные сомнения».
В посольстве подчеркнули, что благодаря новому оборудованию на избирательных участках удалось провести выборы без серьезных инцидентов и в соответствии с требованиями Избирательного кодекса Армении.
«Соединенные Штаты после выборов продолжат изучать и анализировать доклады местных и международных наблюдателей, а также следить за рассмотрением в судах жалоб, связанных с выборами», - говорится в заявлении.
Посольство США призвало правительство, оппозицию и гражданское общество продолжить участвовать в мирных дебатах и обсуждениях после выборов.