Իրանի կարծիքով, Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն «աղետ» կդառնա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն ամենաբացասական հետեւանքները կունենա:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով Նյու Յորքի Միջազգային հարցերով խորհրդում, Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը նշել է, որ հանրաքվեի հետեւանքները «Իրաքի եւ տարածաշրջանի անվտանգության համար աղետալի կլինեն»:
«Մենք չենք կարծում, որ հանրաքվեն ճիշտ որոշում է: Այն կհանգեցնի Իրաքում կենտրոնախույս ուժերի աճին: Դա աղետ կլինի երկրի համար եւ չի սահմանափակվի քրդական բնակչությամբ», - ասել է Զարիֆը:
Նա նկատել է, որ Թեհրանը «խորհուրդ է տվել Իրաքյան Քուրդիստանի բարեկամներին չանել այդ ընտրությունը»:
Հունիսի սկզբին Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին հայտարարեց սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին: Ի պատասխան՝ Բաղդադում հայտարարեցին, որ Իրաքի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ ցանկացած որոշում պետք է համաձայնեցվի բոլոր կողմերի հետ:

Iran: Kurdistan’s independence referendum will be “disastrous”
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Iran Mohammad Javad Zarif stated that referendum on independence of Iraqi Kurdistan may entail the most negative consequences.
TASS reports that Mohammad Javad Zarif stated at the Council on Foreign Relations in New York that the mentioned referendum would entail “disastrous consequences for the security of Iraq and the whole region.”
“We are convinced that the referendum is not the optimal choice in this case. It will escalate centrifugal forces in Iraq. This will become a total disaster for the country, which will involve not only the Kurds,” Zarif said.
He remarked that “Tehran recommends friends in Iraqi Kurdistan to avoid that choice.”
In the beginning of June the leader of Iraqi Kurdistan Masoud Barzani stated his intention to hold an independence referendum on September 25.