Իրանի կարծիքով, Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն «աղետ» կդառնա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը հայտարարել է, որ Իրաքյան Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեն ամենաբացասական հետեւանքները կունենա:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով Նյու Յորքի Միջազգային հարցերով խորհրդում, Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը նշել է, որ հանրաքվեի հետեւանքները «Իրաքի եւ տարածաշրջանի անվտանգության համար աղետալի կլինեն»:
«Մենք չենք կարծում, որ հանրաքվեն ճիշտ որոշում է: Այն կհանգեցնի Իրաքում կենտրոնախույս ուժերի աճին: Դա աղետ կլինի երկրի համար եւ չի սահմանափակվի քրդական բնակչությամբ», - ասել է Զարիֆը:
Նա նկատել է, որ Թեհրանը «խորհուրդ է տվել Իրաքյան Քուրդիստանի բարեկամներին չանել այդ ընտրությունը»:
Հունիսի սկզբին Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանին հայտարարեց սեպտեմբերի 25-ին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին: Ի պատասխան՝ Բաղդադում հայտարարեցին, որ Իրաքի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ ցանկացած որոշում պետք է համաձայնեցվի բոլոր կողմերի հետ:

Иран: референдум о независимости Курдистана станет «катастрофой»
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что референдум о независимости Иракского Курдистана приведет к самым негативными последствиям.
Как сообщает ТАСС, выступая в Совете по международным отношениям в Нью-Йорке, Мохаммад Джавад Зариф сказал, что последствия референдума «для безопасности Ирака и для безопасности в регионе будут катастрофическими».
«Мы не считаем, что референдум является верным выбором. Он повлечет за собой нарастание центробежных сил в Ираке. Это будет катастрофой для страны, и это не ограничится курдским населением», - сказал Зариф.
Он заметил, что Тегеран «рекомендовал друзьям в Иракском Курдистане не делать этот выбор».
В начале июня глава Иракского Курдистана Масуд Барзани объявил о намерении провести референдум о независимости 25 сентября. В Багдаде в ответ заявили, что любые решения о дальнейшей судьбе Ирака должны быть согласованы всеми сторонами.