Կլրանա հայ-ռուսական «առանցքային» պայմանագրի 20-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին շնորհակալություն է հայտնել անտառային հրդեհների մարման համար ցուցաբերված օգնության համար:
Օգոստոսի 23-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններն առանձնանում են բարձր մակարդակի մշտական ինտենսիվ երկխոսությամբ, արտաքին քաղաքական լայն համակարգմամբ, միջազգային եւ տարածաշրջանային հարթակներում արդյունավետ համագործակցությամբ, անվտանգության, ռազմական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում արգասաբեր համագործակցությամբ»:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ աշնանը Ռուսաստանի 13 քաղաքներում կանցկացվեն Հայաստանի օրերը:
Վլադիմիր Պուտինն իր խոսքում նշել է, որ այս տարի լրացել է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, իսկ «օգոստոսի 29-ին, կլրանա առանցքային՝ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 20-ամյակը»:

Близится 20-летие «ключевого» армяно-российского договора - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян поблагодарил президента России Владимира Путина за помощь, оказанную для тушения лесных пожаров.
На состоявшейся 23 августа встрече в Сочи Серж Саргсян заявил, что  «армяно-российские стратегические, союзнические отношения выделяются постоянным интенсивным диалогом на высшем уровне, широкой внешнеполитической координацией, конструктивным сотрудничеством на международных и региональных площадках, плодотворным сотрудничеством в области безопасности, военной и военно-технической сферах».
Серж Саргсян отметил, что осенью в 13 городах России пройдут Дни Армении.
Владимир Путин, в свою очередь, отметил, что в этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, а «29 августа исполнится 20 лет со дня подписания ключевого договора «Օ дружбе и стратегическом сотрудничестве».