Հեֆերնին «դուրս են մղում» ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011-2014թթ. Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Ջոն Հեֆերնին «դուրս են մղում» Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնից:
Այդ մասին գրում է ամերիկյան Foreign Policy ամսագրի կայքը՝ վկայակոչելով գործող եւ նախկին վարչակազմի իր աղբյուրները:
Ս.թ. հունվարին Ջոն Հեֆերնը նշանակվել էր Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար: Նա փոխարինեց Վիկտորիա Նուլանդին՝ դառնալով այն պաշտոնյաներից մեկը, ովքեր պատասխանատու են Եվրոպայի եւ Եվրասիայի տարածաշրջաններում, ներառյալ Հարավային Կովկասում ամերիկյան քաղաքականության մշակման եւ իրականացման համար: Մինչ պաշտոնակատար դառնալը Հեֆերնը պետքարտուղարի օգնականի գլխավոր տեղակալն էր:
Ս.թ. հուլիսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջադրեց Ուեսս Միտչելի թեկնածությունը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնի համար: Նրա թեկնածությունը դեռ պետք է հաստատվի Սենատի կողմից:
Foreign Policy-ն գրում է, որ Ուեսս Միտչելի նշանակումից հետո Ջոն Հեֆերնը պետք է վերադառնար պետքարտուղարի օգնականի գլխավոր տեղակալի պաշտոնին եւ դառնար նորանշանակ պաշտոնյայի առանցքային թիմակիցը, սակայն նրան «դուրս են մղում»:
«Սա եւս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է վարչակազմը վարվում մեր ամենտաղանդավոր եւ իրական ինստիտուցիոնալ գիտելիքներ ունեցող դիվանագետների հետ», - Foreign Policy-ին ասել է Պետքարտուղարության նախկին աշխատակից, որը ցանկացել է անանուն մնալ:

Yerevan/Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia in 2011-2014 John Heffern is "being forced out” of his job as Principal Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Website of Foreign Policy magazine reported this, referring to sources in the current and former U.S. administrations.
John Heffern was appointed acting U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs in January of 2017. He replaced Victoria Nuland and became one of key officials responsible for development and realization of U.S. policy in European and Eurasian region, and in South Caucasus in particular. Before taking the new position, John Heffern performed as Principal Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
In July of 2017 U.S. President Donald Trump nominated A. Wess Mitchell to be an Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. His candidacy still has to be approved by U.S. Senate.
Foreign Policy writes that Heffern would have then returned to his permanent assignment as Principal Deputy Assistant Secretary for European Affairs, serving as a key lieutenant to Mitchell, but he “is being forced out”.
“It’s just another indication of the administration hollowing out top talent with real institutional knowledge,” said one former State Department official, who spoke on condition of anonymity.