Հեֆերնին «դուրս են մղում» ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011-2014թթ. Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Ջոն Հեֆերնին «դուրս են մղում» Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխօգնականի պաշտոնից:
Այդ մասին գրում է ամերիկյան Foreign Policy ամսագրի կայքը՝ վկայակոչելով գործող եւ նախկին վարչակազմի իր աղբյուրները:
Ս.թ. հունվարին Ջոն Հեֆերնը նշանակվել էր Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնակատար: Նա փոխարինեց Վիկտորիա Նուլանդին՝ դառնալով այն պաշտոնյաներից մեկը, ովքեր պատասխանատու են Եվրոպայի եւ Եվրասիայի տարածաշրջաններում, ներառյալ Հարավային Կովկասում ամերիկյան քաղաքականության մշակման եւ իրականացման համար: Մինչ պաշտոնակատար դառնալը Հեֆերնը պետքարտուղարի օգնականի գլխավոր տեղակալն էր:
Ս.թ. հուլիսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առաջադրեց Ուեսս Միտչելի թեկնածությունը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնի համար: Նրա թեկնածությունը դեռ պետք է հաստատվի Սենատի կողմից:
Foreign Policy-ն գրում է, որ Ուեսս Միտչելի նշանակումից հետո Ջոն Հեֆերնը պետք է վերադառնար պետքարտուղարի օգնականի գլխավոր տեղակալի պաշտոնին եւ դառնար նորանշանակ պաշտոնյայի առանցքային թիմակիցը, սակայն նրան «դուրս են մղում»:
«Սա եւս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է վարչակազմը վարվում մեր ամենտաղանդավոր եւ իրական ինստիտուցիոնալ գիտելիքներ ունեցող դիվանագետների հետ», - Foreign Policy-ին ասել է Պետքարտուղարության նախկին աշխատակից, որը ցանկացել է անանուն մնալ:

Хефферна «вытесняют» с поста заместителя помощника госсекретаря - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Джона Хефферна, занимавшего пост посла США в Армении в 2011-2014 гг., «вытесняют» с поста заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии.
Об этом пишет сайт американского журнала Foreign Policy, ссылаясь на источники в действующей и бывшей администрации.
В январе текущего года Джон Хефферн был назначен исполняющим обязанности помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии. Он заменил Викторию Нуланд, став одним ответственных за разработку и реализацию американской политики в европейском и евразийском регионах, включая Южный Кавказ. До того, как стать исполняющим обязанности, Хефферн был главным заместителем помощника госсекретаря.
В июле текущего года президент США Дональд Трамп выдвинул канидатуру Уэсса Митчела на должность помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии. Его кандидатура должна быть одобрена Сенатом.
Foreign Policy пишет, что после назначения Уэсса Митчела Джон Хефферн должен был вернуться на должность главного заместителя помощника госсекретаря  и стать ключевым членом его команды, однако его «вытесняют».
«Это еще один пример того, как администрация обращается с нашими самыми талантливыми дипломатами, имеющими реальные институциональные знания», - сказал Foreign Policy бывший сотрудник Госдепартамента, пожелавший остаться неназванным.