ԵԽ-ն եւ ԵՄ-ն կշարունակեն բարեփոխումների ծրագրերը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի եւ ԵՄ ներկայացուցիչներն այսօր Երեւանում ներկայացնել են Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար նախատեսված մի շարք ծրագրերի արդյունքները:
«Գործընկերություն՝ հանուն արդյունավետ կառավարման» ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանի բարեփոխումներին՝ հատկապես ընտրական, դատաիրավական եւ կրթական ոլորտներում։
Եվրոպայի խորհրդի Երեւանի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան նշել է, որ ծրագրի իրականացման համար 2015-2017 թթ. Հայաստանին հատկացվել է €2,4 մլն։
«Ծրագրի իրականացման համար մեծ ուշադրություն է դարձվել երկրի ընտրական գործընթացների բարելավմանը, անպատժելիության դեմ պայքարին,  քրեակատարողական հիմնարկներում առողջապահության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարին»,- ասել է նա:
Նատալյա Վուտովան ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստվում է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանին։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանն էլ նշել է, որ ԵՄ-ն եւս շարունակելու է օժանդակել Հայաստանին՝ բարելավելու պետական կառավարումը եւ ամրապնդելու մարդու իրավունքները։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Գագիկ Ղալաչյանն էլ ասել է, որ «կատարված աշխատանքի արդյունքները շոշափելի են»։
Նա ընդգծել է՝ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են շարունակել համագործակցությունը՝ ավելի լավ արդյունքներ գրանցելու համար։

CoE and EU to carry on reform programs in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Today in Yerevan, Representatives of the Council of Europe and the European Union presented the results of several programs for the Eastern Partnership members, including Armenia.
The main objective of the Partnership for Good Governance (PGG) project is to support reforms in Armenia, especially in electoral processes, judiciary and education.
Head of the CoE Office in Yerevan Natalia Voutova noted that Armenia will receive EUR 2.4 million in 2015-2017 to realize the project.
“The project focuses on improving electoral reforms, combating impunity, strengthening healthcare in correctional facilities and human rights protection, as well as supporting the fight against corruption in higher education in Armenia,” she said.
Natalia Voutova stressed that the Council of Europe is going to continue supporting reforms in Armenia.
Head of the Cooperation Section of the EU Delegation to Armenia, Hoa-Binh Adjemian remarked that the European Union will also continue assisting Armenia in improving state governance and strengthening human rights protection.
Director of the European Department of the Armenian Ministry of Foreign Affairs, Gagik Ghalatchyan stated that “the efforts that were carried out have tangible results”. He stressed Armenian authorities’ readiness to continue cooperation for better results.