ԵԽ-ն եւ ԵՄ-ն կշարունակեն բարեփոխումների ծրագրերը Հայաստանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի եւ ԵՄ ներկայացուցիչներն այսօր Երեւանում ներկայացնել են Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար նախատեսված մի շարք ծրագրերի արդյունքները:
«Գործընկերություն՝ հանուն արդյունավետ կառավարման» ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանի բարեփոխումներին՝ հատկապես ընտրական, դատաիրավական եւ կրթական ոլորտներում։
Եվրոպայի խորհրդի Երեւանի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան նշել է, որ ծրագրի իրականացման համար 2015-2017 թթ. Հայաստանին հատկացվել է €2,4 մլն։
«Ծրագրի իրականացման համար մեծ ուշադրություն է դարձվել երկրի ընտրական գործընթացների բարելավմանը, անպատժելիության դեմ պայքարին,  քրեակատարողական հիմնարկներում առողջապահության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի բարձրագույն կրթության ոլորտում կոռուպցիայի դեմ պայքարին»,- ասել է նա:
Նատալյա Վուտովան ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստվում է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանին։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Հոա-Բին Աջեմյանն էլ նշել է, որ ԵՄ-ն եւս շարունակելու է օժանդակել Հայաստանին՝ բարելավելու պետական կառավարումը եւ ամրապնդելու մարդու իրավունքները։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Գագիկ Ղալաչյանն էլ ասել է, որ «կատարված աշխատանքի արդյունքները շոշափելի են»։
Նա ընդգծել է՝ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են շարունակել համագործակցությունը՝ ավելի լավ արդյունքներ գրանցելու համար։

СЕ и ЕС продолжат поддержку реформ в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представители Совета Европы и ЕС представили сегодня в Ереване результаты ряда программ, предназначенных для стран Восточного партнерства.
Основной целью программы «Партнерство во имя эффективного управления» является поддержка реформ в Армении, особенно - в избирательной, судебно-правовой и образовательной сферах.
Руководитель ереванского офиса Совета Европы Наталья Вутова отметила, что в 2015-2017 гг. для реализации программы Армении было выделено €2,4 млн.
«В рамках программы большое внимание было уделено улучшению избирательных процессов в Армении, борьбе против безнаказанности, укреплению здравоохранения и защиты прав человека в исправительных учреждениях, а также борьбе против коррупции в сфере высшего образования»,- отметила она.
Наталья Вутова подчеркнула, что Совет Европы планирует продолжить свою поддержку Армении.
Руководитель отдела сотрудничества Делегации ЕС Хоа-Бин Аджемян подчеркнул, что Евросоюз продолжит содействовать Армении в совершенствовании государственного управления и укреплении прав человека.
Начальник департамента Европы МИД Армении Гагик Галачян заявил, что «результаты проделанной работы ощутимы». Он подчеркнул, что власти Армении готовы продолжить сотрудничество для достижения больших результатов.