Յոհանես Հան. «Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը կստորագրվի»
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը ասել է, որ Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագիրը կստորագրվի նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ԵՄ հանձնակատարը այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 26-ին Տալլինում, ելույթ ունենալով Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիական հասարակության կոնֆերանսին:
«Հայաստանի հետ համաձայնագիրը, միանշանակ, ստորագրվելու է, եւ դրա շուրջ որեւէ քննարկում չկա», - ասել է Հանը՝ պատասխանելով քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի հարցին:
ԵՄ հանձնակատարը ընդգծել է, որ առաջին անգամ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիրը նման համաձայնագիր կստորագրի Եվրոպական միության հետ, ինչը ցույց է տալիս, որ «համակեցությունը հնարավոր է»:

Йоханнес Хан: «Соглашение с Арменией будет подписано» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Комиссар ЕС по политике соседства и расширению Йоханнес Хан заявил, что новое соглашение ЕС с Арменией будет подписано на предстоящем в ноябре саммите Восточного партнерства в Брюсселе.
Как сообщает Медиамакс, еврокомиссар сказал об этом 26 октября в Таллинне, выступая на конференции гражданского общества стран Восточного партнерства.
«Соглашение с Арменией будет подписано, это однозначно, и вокруг этого нет никаких дискуссий», - заявил Йоханнес Хан, отвечая на вопрос армянского политолога Степана Григоряна.
Еврокомиссар подчеркнул, что впервые страна-участница Евразийского экономического союза подпишет подобное соглашение с Европейским союзом, и «это показывает, что сосуществование возможно».