Յոհանես Հան. «Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը կստորագրվի»
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը ասել է, որ Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագիրը կստորագրվի նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, ԵՄ հանձնակատարը այդ մասին ասել է հոկտեմբերի 26-ին Տալլինում, ելույթ ունենալով Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիական հասարակության կոնֆերանսին:
«Հայաստանի հետ համաձայնագիրը, միանշանակ, ստորագրվելու է, եւ դրա շուրջ որեւէ քննարկում չկա», - ասել է Հանը՝ պատասխանելով քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի հարցին:
ԵՄ հանձնակատարը ընդգծել է, որ առաջին անգամ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկիրը նման համաձայնագիր կստորագրի Եվրոպական միության հետ, ինչը ցույց է տալիս, որ «համակեցությունը հնարավոր է»:

Johannes Hahn: “Armenia-EU agreement will be signed, no doubt” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn stated that the new Armenia-EU agreement will be signed at the upcoming Eastern Partnership summit in November in Brussels.
Mediamax reports that the commissioner made that statement in Tallinn on October 26, while speaking at the Eastern Partnership Civil Society Conference.
“The agreement with Armenia will be signed, no doubt about it. This is clear, no discussion about it,” said Johannes Hahn, answering the question of Armenian political scientist Stepan Grigoryan.
The commissioner stressed that for the first time a country, which is a member of the Eurasian Union, will sign a far-reaching agreement with the European Union, and “it shows exactly that coexistence is possible”.