Երեւանը կոչ է արել մերժել կրոնի շահարկումը հակամարտություններում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ կրոնը հաճախ է շահարկվում այն հակամարտությունների պարագայում, որոնք որեւէ առնչություն չունեն հավատքի հետ:
Այս մասին նախարարը նշել է Երեւանում մեկնարկած «Քրիստոնյաների եւ այլ կրոնական խմբերի անդամների դեմ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը եւ հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից եւ անդին» խորագրով ԵԱՀԿ խորհրդաժողովի շրջանակում:
«Կրոնական համերաշխության վրա հիմնված որոշ կազմակերպություններ սատարում են այս պնդումներին՝ ըստ էության վատթարացնելով արդեն իսկ բարդ հակամարտային իրավիճակները: Մենք հավատացած ենք, որ ԵԱՀԿ-ն եւ նախեւառաջ այն մասնակից երկրները, ովքեր հանդիսանում են նման կրոնական հիմքի վրա գործող կազմակերպությունների անդամներ, պետք է վճռականորեն մերժեն նման վտանգավոր գործելաոճը: Իրականում, ներկայիս ավերիչ հակամարտություններից շատերը տեղի են ունենում ոչ թե տարբեր, այլ միեւնույն կրոնի ներկայացուցիչների միջեւ, եւ սա ակնհայտ է հատկապես Մերձավոր Արեւելքի օրինակով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը նկատել է, որ Իրաքում եզդի ժողովուրդը Մերձավոր Արեւելքում կրոնական հենքի վրա բռնությունների հիմնական զոհերից մեկն է, եւ Հայաստանը բարձրաձայնել է եզդի ժողովրդի պաշտպանության խնդիրը բազմաթիվ միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում:
Նա ընդգծել է, որ «ԴԱԵՇ-ի ոճով գլխատումները եւ այլ զազրելի վայրագություններն արդեն իսկ միայն Մերձավոր Արեւելքով չեն սահմանափակվում»:
«Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ԴԱԵՇ-ի շարքերը համալրել են նշանակալի թվով գրոհայիններ ԵԱՀԿ մասնակից այն երկրներից, որոնք սահմանակցում են Հայաստանին: Դա անհանգստացնող հանգամանք է մեզ համար, եւ համոզված եմ ԵԱՀԿ բազմաթիվ մասնակից երկրներ կիսում են այս մտահոգությունը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Ереван призвал не спекулировать религией в конфликтах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что религия часто становится объектом спекуляций в случае с конфликтами, не имеющими какого-либо отношения к вопросам веры.
Об этом министр отметил, выступая в Ереване на конференции ОБСЕ «Противодействие и предотвращение преступлений на почве ненависти в отношении христиан и других религиозных групп».
«Некоторые организации, основанные на религиозной солидарности, поддерживают эти тезисы, по сути ухудшая сложные конфликтные ситуации. Мы верим, что ОБСЕ и в первую очередь те страны-участницы, которые являются членами подобных организаций, должны решительно отказаться от такого опасного опасного поведения. На самом деле, многие из конфликтов современности происходят между представителями одной и той же религии, и это очевидно на примере Ближнего Востока»,- отметил Эдвард Налбандян.
Министр заметил, что езидский народ в Ираке стал одной из основных жертв насилия, осуществляемого на религиозной почве, и Армения поднимала вопрос защиты езидского народа на разных международных площадках, в том числе - и в ОБСЕ.
Он подчеркнул, что «обезглавливания в стиле «Исламского государства» и другие ужасающие зверства уже не ограничиваются Ближним Востоком».
«Последние исследования показывают, что ряды «Исламского государства» пополнились значительным числом боевиков из государств-членов ОБСЕ, которые граничат с Арменией. Это - тревожное обстоятельство, и уверен, что многие страны-участницы ОБСЕ разделяют это опасение»,- заявил Эдвард Налбандян.