Երեւանը կոչ է արել մերժել կրոնի շահարկումը հակամարտություններում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ կրոնը հաճախ է շահարկվում այն հակամարտությունների պարագայում, որոնք որեւէ առնչություն չունեն հավատքի հետ:
Այս մասին նախարարը նշել է Երեւանում մեկնարկած «Քրիստոնյաների եւ այլ կրոնական խմբերի անդամների դեմ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը եւ հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից եւ անդին» խորագրով ԵԱՀԿ խորհրդաժողովի շրջանակում:
«Կրոնական համերաշխության վրա հիմնված որոշ կազմակերպություններ սատարում են այս պնդումներին՝ ըստ էության վատթարացնելով արդեն իսկ բարդ հակամարտային իրավիճակները: Մենք հավատացած ենք, որ ԵԱՀԿ-ն եւ նախեւառաջ այն մասնակից երկրները, ովքեր հանդիսանում են նման կրոնական հիմքի վրա գործող կազմակերպությունների անդամներ, պետք է վճռականորեն մերժեն նման վտանգավոր գործելաոճը: Իրականում, ներկայիս ավերիչ հակամարտություններից շատերը տեղի են ունենում ոչ թե տարբեր, այլ միեւնույն կրոնի ներկայացուցիչների միջեւ, եւ սա ակնհայտ է հատկապես Մերձավոր Արեւելքի օրինակով»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը նկատել է, որ Իրաքում եզդի ժողովուրդը Մերձավոր Արեւելքում կրոնական հենքի վրա բռնությունների հիմնական զոհերից մեկն է, եւ Հայաստանը բարձրաձայնել է եզդի ժողովրդի պաշտպանության խնդիրը բազմաթիվ միջազգային հարթակներում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում:
Նա ընդգծել է, որ «ԴԱԵՇ-ի ոճով գլխատումները եւ այլ զազրելի վայրագություններն արդեն իսկ միայն Մերձավոր Արեւելքով չեն սահմանափակվում»:
«Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ԴԱԵՇ-ի շարքերը համալրել են նշանակալի թվով գրոհայիններ ԵԱՀԿ մասնակից այն երկրներից, որոնք սահմանակցում են Հայաստանին: Դա անհանգստացնող հանգամանք է մեզ համար, եւ համոզված եմ ԵԱՀԿ բազմաթիվ մասնակից երկրներ կիսում են այս մտահոգությունը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Armenia urges to stop exploiting religion in conflicts - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said today that religion is frequently exploited in the conflicts that have nothing to do with faith.
The minister made that statement at the “Preventing and Countering Hate Crimes against Christians and Members of other Religious Groups - Perspectives from the OSCE and Beyond” OSCE conference.
“Certain organizations, based on the accord between religions, support the mentioned claims and thus aggravate the already complicated situation in the conflicts. We believe that the OSCE and the member states who are also involved in such religion-based agencies should resolutely reject this dangerous approach. As a matter of fact, many of current destructive conflicts are between representatives of the same religion, which is especially obvious in the example of the Middle East,” said Edward Nalbandian.
Minister Nalbandian noted that Iraq’s Yazidis became the main victims of religion-based violence in Middle East and Armenia raised the issue of protection of the Yazidi people on multiple global platforms, including the OSCE.
He stressed that “beheadings and other vile atrocities in the style of Daesh are no longer limited to the Middle East”.
“The latest studies show that Daesh ranks have been filled by a high number of fighters from the OSCE members that border Armenia. It is a concerning fact for us and I am certain that many member states of the OSCE share this concern,” stated Edward Nalbandian.