Նալբանդյանը մեկնաբանել է Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին որոշում է կայացրել, ինչն առաջացրել է արաբական մի շարք երկրների եւ Թուրքիայի դժգոհությունը:
«Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է եւ կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տեւական անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետեւում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին», - ասել է Նալբանդյանը:

Налбандян прокомментировал вопрос статуса Иерусалима - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с комментарием по поводу статуса Иерусалима.
6 декабря президент США Дональд Трамп принял решение о признании Иерусалима столицей Израиля, что вызвало недовольство в Турции и в ряде арабских стран.
«Вопрос статуса Иерусалима является одним из важнейших вопросов международной повестки и может быть разрешен путем переговоров в контексте израильско-палестинского урегулирования, приемлемого для сторон конфликта. Это может проложить путь к установлению прочного мира и безопасности.
В Иерусалиме есть многовековое армянское присутствие, богатое армянское историко-культурное наследие. Армянская апостольская церковь является одной из хранительниц Святых мест. Безусловно, мы внимательно следим за всеми развитиями, связанными с Иерусалимом»,- заявил Налбандян.