Նալբանդյանը մեկնաբանել է Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին որոշում է կայացրել, ինչն առաջացրել է արաբական մի շարք երկրների եւ Թուրքիայի դժգոհությունը:
«Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է եւ կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ Դա կարող է ճանապարհ հարթել տեւական անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման համար։
Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ ենք հետեւում Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին», - ասել է Նալբանդյանը:

Armenian FM comments on the status of Jerusalem - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian has commented on the status of Jerusalem.
On December 6 President of the United States of America Donald Trump made a decision on recognizing Jerusalem as the capital of Israel, which caused discontent in Turkey and a number of Arabic countries.
“The status of Jerusalem is one of the most important issues on the international agenda and it could be solved through the negotiations within the context of the acceptable solution for the parties to the Israeli-Palestinian conflict. This can pave the way for the establishment of a lasting peace and security.
Jerusalem has a centuries old Armenian presence, a rich Armenian historical and cultural heritage. Armenian Apostolic Church is one of the major guardians of the Christian Holy Places. Therefore, we attentively follow all developments with regard to Jerusalem,” Nalbandian said.