Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը մտահոգություններ ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանն այսօր Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է, որ Երուսաղեմի հոգեւոր բոլոր պետերը միասնական նամակ են հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ մտահոգություն հայտնելով Երուսաղեմի կարգավիճակի վերաբերյալ նրա հայտարարության առնչությամբ։
«Կարծում ենք, որ այդ հայտարարությանը կարող են հետեւել բախումներ, նոր բռնություններ, եւ եղած տառապանքը կավելանա։ ԱՄՆ նախագահին կոչ ենք արել վերանայել իր հայտարարությունը»,- ասել է Հայոց պատրիարքարանի  դիվանապետը։
Նրա խոսքով՝ հայտարարությունից հետո հնարավոր ամեն տեսակի լարվածություն անմիջական ազդեցություն կարող է ունենալ տեղի հայերի եւ Հայոց պատրիարքարանի վրա։
«Մամուլից տեղեկացանք, որ Պաղեստինում արդեն իսկ բողոքի ակցիաներ են իրականացվում։ Մենք ցանկանում ենք, որ կողմերը կարողանան բանակցությունների միջոցով խնդիրը լուծել»,- ասել է նա։
Երուսաղեմի Հայ դատի ատենապետ Հակոբ Սեւանն էլ Մեդիամաքսին փոխանցել է, որ տեղի հայերի մոտ «սպասողական վիճակ» է։
Նրա խոսքով, Թրամփի հայտարարությանը Իսրայելը երկար էր սպասել, բայց այն չի կարող օգնել կողմերի միջեւ խաղաղության հասնելուն։
«Պետք է սպասել եւ տեսնել՝ ի՞նչ կլինի։ Նման հայտարարություններ շատ կարող են լինեն, բայց երկու ժողովուրդները պետք է կողք կողքի խաղաղ ապրեն», - ասել է Հակոբ Սեւանը։

Армянский патриархат Иерусалима выражает обеспокоенность - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Архимандрит Армянского Патриархата Иерусалима отец Корюн Багдасарян в беседе с Медиамакс заявил сегодня, что все духовные лидеры Иерусалима направили совместное письмо президенту США Дональду Трампу, выразив обеспокоенность по поводу его заявления о статусе Иерусалима.
«На наш взгляд, за этим заявлением могут последовать столкновения, насилие и новые страдания. Мы призвали президента США пересмотреть свое заявление»,- отметил архимандрит Армянского патриархата.
По его словам, возможное напряжение может иметь непосредственное влияние на местных армян и на Армянский патриархат.
«Мы узнали из прессы, что в Палестине уже идут акции протеста. Мы хотим, чтобы стороны смогли урегулировать вопрос путем переговоров»,- заявил он.
Глава Армянского национального комитета Иерусалима Акоп Севян сказал Медиамакс, что местные армяне находятся в «выжидательном состоянии».
По его словам, Израиль долго ждал заявления Трампа, но оно не поможет достичь мира между сторонами.
«Необходимо выждать и посмотреть, что произойдет. Таких заявлений может быть много, но два народа должны мирно сосуществовать бок о бок»,- отметил Акоп Севян.