Կարասինը մեկնաբանել է Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը մեկնաբանել է Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
«Մեր հարեւանները ինքնիշխան պետություններ են, դա վերաբերում է նաեւ ՀԱՊԿ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում մեր դաշնակիցներին: Հասկանալի է, որ արդի պայմաններում նրանք զարգացնում են բազմակողմանի կապեր, դա լիովին բնական է XXI-րդ դարում: Մենք երբեք մեր հարեւաններին եւ դաշնակիցներին ընտրության առջեւ չենք կանգնեցրել, թե ում հետ լինել՝ «մեր, թե նրանց»:
Սակայն մենք իրավունք ունենք ապավինել դաշնակցային հարաբերությունների գերակայությանը: Բացի այդ, պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվում այլ ձեւաչափերում, այդ թվում՝ ԵՄ-ի «Արեւելյան գործընկերության», չպետք է խախտեն այն հանձնառությունները, որոնց շուրջ մենք արդեն պայմանավորվել ենք»,- ասել է դիվանագետը Коммерсантъ-ին տված հարցազրույցում:

Grigory Karasin and Sergey Lavrov
Yerevan /Mediamax/. Deputy Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Grigory Karasin commented on signing of Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the European Union.
“Our neighbors and partners including those within CSTO and EAEU represent sovereign states, and it is natural in XXI century to develop multi-vector contacts. We have never put our neighbors and partners before the choice: “either you are with us or with them”.
Nevertheless, we have the right to anticipate from them prioritization of allied relations. Besides, the agreements, signed within the frames of other formats including the Eastern Partnership, should not go in the detriment of the commitments, which we have agreed on earlier,” said the Russian MP in an interview to Kommersant.