Թուրքիան ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ն «չի սատարի ահաբեկիչներին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ԱԳ ղեկավար Մեվլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների ապագան կախված է Վաշինգտոնի հետագա քայլերից:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Haber Turk թերթին տված հարցազրույցում Չավուշօղլուն հիշեցրել է, որ նախկինում ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը կասկածի տակ էր դրել Սիրիայում քրդական «Ազգային ինքնապաշտպանության ջոկատների» (YPG) դիրքերից թուրքական տարածքների ռմբակոծումը:
«Մենք չգիտենք, որտեղից են նրանք վերցնում այդ տվյալները, մենք հաշվի ենք առնում այն, ինչ վերապրել եւ տեսել ենք ինքներս: Ես կոչ եմ արել նրան ստուգել տեղեկատվության իր աղբյուրները, ինչպես նաեւ չխոսել մեզ հետ YPG-ի դիրքերից»,- ասել է Չավուշօղլուն:
«Մենք ակնկալում ենք, որ «ԱՄՆ-ն կսատարի Թուրքիային, այլ ոչ թե ահաբեկիչներին»,- հավելել է նախարարը:
«Ամերիկայի հետ հարաբերությունների ապագան կախված է ԱՄՆ-ի հետագա քայլերից: Ինչ վերաբերում է ինձ, ապա ես ձեռնարկում եմ այն քայլերը, որոնք պարտավոր եմ, այլապես իմ երկիրը վտանգի մեջ կհայտնվի: Մենք ոչ մեկից չենք վախենալու, եթե ստիպված ենք լինելու մեռնել, ապա կմեռնենք, բայց չենք ապրի վախի մթնոլորտում»,- հայտարարել է Չավուշօղլուն:

Турция ожидает, что США «не будут на стороне террористов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что будущее американо-туркцких отношений зависит от дальнейших шагов Вашингтона.
Как сообщает ТАСС, в интервью Haber Turk Чавушоглу напомнил, что ранее госсекретарь США Рекс Тиллерсон высказал сомнение в том, что с позиций курдских «Сил народной самообороны» (СНС) в Сирии обстреляли турецкую территорию.
«Мы не знаем, откуда они берут данные, мы принимаем во внимание то, что пережили и видели сами. Я сказал ему проверить свои источники информации, а также не говорить с нами с позиций СНС», - сказал Чавушоглу.
Мы ожидаем, что «США будут на стороне Турции, а не террористов», добавил министр.
«Будущее отношений с Америкой зависит от дальнейших шагов США. Что касается меня, то я делаю те шаги, которые должен, в противном случае моя страна будет в опасности. Мы никого не будем бояться: если уж придется умереть, мы умрем, но не будем жить в страхе», - заявил Чавушоглу.