Հայաստանն ու Բուլղարիան ամրապնդում են «կենդանի կամուրջը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «արդյունավետ» է գնահատել Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւի այցը:
«Ես վերահաստատեցի իմ հրավերը Ռումեն Ռադեւին՝ աշնանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, եւ իհարկե, մեծ հաճույքով ընդունեցի նախագահի հրավերը՝ այցելելու բարեկամ Բուլղարիա»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Անդրադառնալով Եվրոպական միության խորհրդում Բուլղարիայի նախագահության ստանձնմանը՝ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ առաջընթաց կարձանագրվի նաեւ Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում։
Ռումեն Ռադեւն էլ արդյունավետ է գնահատել հանդիպումները տնտեսական ոլորտում:
«Փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներն ու գործատուներն արդեն աշխատում են միմյանց հետ, եւ որքան ինձ հայտնի է՝ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հունիսին Բուրգաս քաղաքում անցկացնելու մեծ գործարար համաժողով: Այդ այցի ժամանակ հուշագիր կստորագրվի երկու երկրների գործատու կազմակերպությունների միջեւ, որը մեծ առաջընթաց է»,- ասել է Ռումեն Ռադեւը:
Նրա խոսքով՝ երկու ժողովուրդներն ակնկալում են ավելի սերտ եւ արդյունավետ համագործակցություն:
«Հայկական համայնքը Բուլղարիայում ոչ միայն պահպանել է իր ազգային ինքնությունը, այլեւ բավականին լավ եւ արդյունավետ կերպով ինտեգրված է Բուլղարիայի հանրությանը, ներկայացված է մշակութային եւ գիտական կյանքում: Դա կենդանի կամուրջ է մեր երկու պետությունների միջեւ, որը մենք պետք է ամրացնենք»,- ասել է Բուլղարիայի նախագահը:
Կողմերը համաձայնագրեր են ստորագրել աշխատանքային միգրացիայի, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ կապի, գաղտնի տեղեկությունների պաշտպանության ոլորտներում:

Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян назвал сегодня «продуктивным» визит президента Болгарии Румена Радева.
«Я подтвердил свое приглашение Румена Радеву на саммит Франкофонии, который пройдет осенью в Республике Армения, и с большим удовольствием принял приглашение президента посетить дружественную Болгарию»,- заявил президент Армении.
Говоря о председательстве Болгарии в Совете Европейского союза, Серж Саргсян выразил надежду, что по вопросу начала диалога по либерализации въездных виз с Арменией будет достигнут прогресс.
Румен Радев в свою очередь назвал эффективными встречи представителей экономического блока.
«Представители малых и средних предприятий и работодатели уже взаимодействуют друг с другом, и, насколько мне известно, была достигнута договоренность провести в июле в Бургасе большой бизнес-форум. В ходе этого визита будет подписан меморандум между компаниями-работодателями двух стран, что является большим прогрессом»,- заявил Радев.
По словам президента Болгарии, обе страны надеятся на более тесное и эффективное сотрудничество.
«Армянская община в Болгарии не только сохранила свою национальную идентичность, но и хорошо и эффективно интегрировалась в болгарское общество, представлена в культурной и научной жизни. Это живой мост между нашими двумя государствами, который мы должны укреплять»,- отметил президент Болгарии.