Հայաստանն ու Բուլղարիան ամրապնդում են «կենդանի կամուրջը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «արդյունավետ» է գնահատել Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւի այցը:
«Ես վերահաստատեցի իմ հրավերը Ռումեն Ռադեւին՝ աշնանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, եւ իհարկե, մեծ հաճույքով ընդունեցի նախագահի հրավերը՝ այցելելու բարեկամ Բուլղարիա»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Անդրադառնալով Եվրոպական միության խորհրդում Բուլղարիայի նախագահության ստանձնմանը՝ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ առաջընթաց կարձանագրվի նաեւ Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում։
Ռումեն Ռադեւն էլ արդյունավետ է գնահատել հանդիպումները տնտեսական ոլորտում:
«Փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներն ու գործատուներն արդեն աշխատում են միմյանց հետ, եւ որքան ինձ հայտնի է՝ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հունիսին Բուրգաս քաղաքում անցկացնելու մեծ գործարար համաժողով: Այդ այցի ժամանակ հուշագիր կստորագրվի երկու երկրների գործատու կազմակերպությունների միջեւ, որը մեծ առաջընթաց է»,- ասել է Ռումեն Ռադեւը:
Նրա խոսքով՝ երկու ժողովուրդներն ակնկալում են ավելի սերտ եւ արդյունավետ համագործակցություն:
«Հայկական համայնքը Բուլղարիայում ոչ միայն պահպանել է իր ազգային ինքնությունը, այլեւ բավականին լավ եւ արդյունավետ կերպով ինտեգրված է Բուլղարիայի հանրությանը, ներկայացված է մշակութային եւ գիտական կյանքում: Դա կենդանի կամուրջ է մեր երկու պետությունների միջեւ, որը մենք պետք է ամրացնենք»,- ասել է Բուլղարիայի նախագահը:
Կողմերը համաձայնագրեր են ստորագրել աշխատանքային միգրացիայի, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ կապի, գաղտնի տեղեկությունների պաշտպանության ոլորտներում:

Armenia and Bulgaria agree to strengthen the “human bridge” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has described as “productive” the official visit of Bulgarian President Rumen Radev today.
“I have reiterated my invitation to Rumen Radev to take part in the La Francophonie Summit this autumn in Armenia and of course, I have gladly accepted President Radev’s invitation to visit the friendly state of Bulgaria,” said the Armenian President.
Serzh Sargsyan has touched on Bulgaria’s chairmanship in the Council of the European Union, expressing the hope that it will help advance the start of the talks on visa liberalization for Armenia.
Rumen Radev has noted the meetings were productive in terms of economic cooperation.
“Representatives and employers in the field of small and medium size enterprises already work together and as far as I know, they have agreed to hold a large business conference in Burgas in June. The employers of the two countries will sign a memorandum at the conference, which is a big step forward,” said Rumen Radev.
According to him, both nations anticipate a closer and more efficient cooperation.
“The Armenian community in Bulgaria not only retained the national identity, but also integrated into Bulgarian society quite successfully and has representatives in the cultural and scientific life of Bulgaria. It is a human bridge between our two countries, which we should strengthen,” said the Bulgarian President.