Թրամփի նոր խորհրդականը ժամանակին առաջարկում էր աջակցել Բաքվին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն երրորդ անգամ փոխել է իր ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականին՝ այդ պաշտոնում նշանակելով պետքարտուղարի նախկին տեղակալ եւ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Բոլթոնին:
Ջոն Բոլթոնը ամենահայտնի ամերիկյան նեոկոնսերվատորներից է: Նա համարվում է 2003 թվականի Իրաքի պատերազմի հիմնական «ճարտարապետներից» մեկը, տարբեր տարիներին հանդես է եկել Իրանի եւ Ռուսաստանի խիստ քննադատությամբ:
Մեդիամաքսի արխիվում ընդամենը մեկ հիշատակում կա Ջոն Բոլթոնի հետ հայ պաշտոնյաների հանդիպման մասին՝ 2003 թվականի սեպտեմբերին նրան Նյու Յորքում հանդիպել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի նիստի շրջանակում կայացած հանդիպմանը Օսկանյաը եւ Բոլթոնը քննարկել էին զենքերի չտարածման եւ Միջազգային քրեական տրիբունալի հետ կապված հարցեր:
2011 թվականին պաշտոնաթող դիվանագետ Ջոն Բոլթոնն ասել էր, որ ԱՄՆ-ը պետք է վերանայի իր մոտեցումը եւ ավելի շատ աջակցություն ցուցաբերի Ադրբեջանին, քանի որ Ռուսաստանը ցանկանում է վերականգնել իր դիրքերը տարածաշրջանում:
Նա նաեւ նկատել էր, որ ԱՄՆ-ն պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձնի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2017թ. ապրիլին Brookings Institution-ի փորձագետ Ֆիոնա Հիլը զբաղեցրեց ԱՄՆ նախագահի հատուկ օգնականի եւ Ազգային անվտանգության Խորհրդում Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի հարցերով ավագ տնօրենի պաշտոնը։
Ֆիոնա Հիլը Ֆիոնա Հիլը
Լուսանկարը` http://russiancouncil.ru
Ֆիոնա Հիլը այն եզակի ամերիկյան փորձագետներից է, ով լավ ծանոթ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին եւ պատկերացում ունի ԼՂ հակամարտության մասին։
2010 թ․ հոկտեմբերին Ֆիոնա Հիլը հայտարարել էր, որ «ԼՂ հակամարտությունը այսուհետ չի կարելի սառեցված համարել»։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2015 թ․ հունիսին Ֆիոնա Հիլը երկու գործընկերների հետ համատեղ հրապարակել էր «Վստահության խաղեր․ Ադրբեջան, Եվրոպական խաղեր եւ Արեւմուտք» հոդվածը, որում վերլուծել էր Բաքվի եւ արեւմտյան գործընկերների հարաբերությունների վատթարացման պատճառները։

Новый советник Трампа в свое время предлагал больше поддерживать Баку
Ереван /Медиамакс/. Президент США Дональд Трамп в третий раз поменял своего советника по вопросам национальной безопасности, назначив на эту должность бывшего заместителя госсекретаря и бывшего посла США в ООН Джона Болтона.
Джон Болтон – один из самых известных американских неоконсерваторов. Он считается одним из основных «архитекторов» Иракской войны 2003 года, в разные годы выступал с критикой в адрес Ирана и России.
В архиве Медиамакс есть лишь одно упоминание о встрече армянского должностного лица с Джоном Болтоном: в сентябре 2003 года в Нью-Йорке с ним встретился министр иностранных дел Армении Вардан Осканян. В ходе встречи, состоявшейся в рамках сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Осканян и Болтон обсудили вопросы, касающиеся нераспространения вооружений и Международного уголовного суда.
В 2011 году отставной дипломат Джон Болтон отмечал, что США должны пересмотреть свои подходы и оказывать большую поддержку Азербайджану, поскольку Россия стремится восстановить свои позиции в регионе.
Он также отмечал, что США должны уделять больше внимания урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Медиамакс напоминает, что в апреле 2017 года эксперт Brookings Institution Фиона Хилл заняла пост специального помощника президента США и старшего директора по вопросам России и Европы в Совете национальной безопасности.
Фиона Хилл Фиона Хилл
Фото: http://russiancouncil.ru
Фиона Хилл является одним из немногих американских экспертов, которые разбираются в регионе Южного Кавказа и имеют представление о карабахском конфликте.
В статье, в частности, говорилось, что в восприятии Баку жесткая реакция и санкции Запада в ответ на российскую аннексию Крыма «резко контрастировали с приглушенной международной реакцией на оккупацию примерно одной пятой части территории Азербайджана силами, поддерживаемыми Арменией».
Авторы статьи писали, что одним из путей восстановление доверия между Азербайджаном и Западом могли бы стать «нарастающие усилия по карабахскому урегулированию, подкрепляемые реальными стимулами, демонстрирующими выгоды мира для обеих сторон».
«Западу следует подкрепить свою поддержку независимости и территориальной целостности Азербайджана, оставаясь при этом реалистами и не обещая слишком многого», - отмечали Фиона Хилл и соавторы.