ԵՄ-ն սպասում է Փաշինյանի հետ աշխատելուն
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միությունն այսօր հայտարարություն է տարածել՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ:
«Հայաստանի Ազգային Ժողովը՝ Սահմանադրության համաձայն, Նիկոլ Փաշինյանին ընտրել է վարչապետ:
Եվրոպական միությունը սպասում է նրա եւ նրա կառավարության հետ աշխատելուն՝ 2017թ. նոյեմբերին ստորագրված ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) կյանքի կոչելու համար՝ ժողովրդավարության հետագա ամրագրման, օրենքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների, ինչպես նաեւ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար բարգավաճ եւ կայուն երկրի ստեղծման նպատակով»,- ասված է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի եւ ԵՄ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի համատեղ հայտարարության մեջ:
Այս նպատակներին հասնելու համար ԵՄ պաշտոնյաները կարեւորել են շահագրգիռ բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության հետ լիարժեք երկխոսության ծավալումը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2018թ. ապրիլի սկզբին Նիկոլ Փաշինյանը քննադատել էր Եվրամիությանը՝ վերջինիս դիրքորոշումը «չափազանց լավատեսական» որակելով եւ նշելով, որ ՀԸԳՀ-ով պայմանավորված բարեփոխումները հիմնականում «կոսմետիկ» բնույթ են կրելու:
«Եվրամիության ինչ-որ մի պաշտոնյա է գալիս Հայաստան, հանդիպում կառավարության հետ, քննարկում են բարեփոխումների ոլորտները: Մեր կառավարությունն ասում է. «Ուզո՞ւմ եք փոխել մեր դատական համակարգը»: ԵՄ-ն դրական է պատասխանում, կառուցվում են դատարանների նոր շենքեր՝ լավ աթոռներով ու հաճելի պատուհաններով, սակայն բովանդակային փոփոխություն տեղի չի ունենում: Սա է Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցությունը», - ասում էր Նիկոլ Փաշինյանը:

ЕС ждает начала работы с Пашиняном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский Союз распространил сегодня заявление по случаю вступления Никола Пашиняна в должность премьер-министра Армении.
«Национальное Собрание Армении в соответствии с Конституцией избрало Никола Пашиняна премьером.
Евросоюз рассчитывает работать с ним и его правительством над выполнением подписанного в ноябре 2017 года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС (СВРП) с целью дальнейшего укрепления демократии, верховенства закона и соблюдения прав человека, а также построения процветающей и устойчивой страны на благо всех граждан Армении»,- говорится в совместном заявлении
верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини и комиссара по европейской политике соседства и вопросам расширения Йоханнеса Хана.
Для достижения перечисленных целей представители ЕС подчеркнули важность всеобъемлющего диалога со всеми заинтересованными сторонами, в том числе - с представителями гражданского общества.
Медиамакс отмечает, что в начале апреля 2018 года Никол Пашинян критиковал Евросоюз, называя позицию ЕС «крайне оптимистичной». Политик отмечал, что реформы, предусмотренные СВРП, в основном будут носить «косметический» характер.
«Из ЕС приезжает какой-нибудь чиновник, встречается с правительством, обсуждаются сферы реформ. Наше правительство спрашивает: «Хотите изменить нашу судебную систему?». ЕС дает положительный ответ, после чего строятся новые здания судов, с хорошими стульями и окнами, однако содержательных изменений не происходит. Таково сотрудничество Армении и Евросоюза»,- говорил Никол Пашинян.