ԵՄ-ն սպասում է ՀՀ «պատմության մեջ լավագույն ընտրություններին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «նոր խորհրդարանը եւ կառավարությունը կառուցված կլինեն հանրային լայն աջակցության եւ վստահության վրա, ինչը կօգնի ավարտին հասցնել թավշյա հեղափոխությունից սկսած գործընթացը»:
Կառավարության ղեկավարն այս մասին ասել է նոյեմբերի 13-ին՝ Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի գլխավորությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից մեկն է եւ ընդգծել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարեւորությունը, որն ապահովում է արդյունավետ մեխանիզմներ` զարգացնելու երկկողմ  գործընկերությունը եւ բարեփոխումները:
Նա ասել է, որ համաձայնագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզն արդեն մշակվել է միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից եւ փոխանցվել Եվրամիության քննարկմանը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում ընտրությունների կազմակերպման հարցում ԵՄ աջակցության համար: Ձեր օգնությունը կօգնի լրացնել գոյություն ունեցող կարողությունները, որպեսզի բարեփոխումներն ավելի արդյունավետ լինեն: Պատահական չէ, որ այսօր, երբ մենք արդեն նշանակալի առաջընթաց ենք գրանցել ժողովրդավարության ամրապնդման գործում, մեր հասարակությունն եվրոպական գործընկերներից ակնկալում է ավելի մեծ աջակցություն»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է Հայաստանում տեղի ունեցող դրական փոփոխությունների փաստը եւ համոզմունք հայտնել, որ դրանք նոր արդյունք կապահովեն Հայաստանի ժողովրդի համար:
«Մենք սպասում ենք Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ լավագույն ընտրություններին»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:

ЕС ожидает «лучших выборов в истории Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что «новый парламент и правительство будут сформированы на широкой общественной поддержке и доверии, что поможет довести до конца процесс, начавшийся с бархатной революции».
Глава правительства сказал об этом 13 ноября на встрече с послами стран Евросоюза в Армении и главой Делегации ЕС, послом Петром Свитальским.
Никол Пашинян отметил, что развитие отношений с Евросоюзом является одним из приоритетов внешней политики Армении. Он подчеркнул важность соглашения о Всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое обеспечивает эффективные механизмы для развития двустороннего сотрудничества и внутренних реформ.
Он заявил, что дорожная карта реализации соглашения уже разработана межведомственной комиссией и передана на обсуждение Евросоюза.
«Благодарю ЕС за содействие в вопросе организации выборов. Ваша поддержка поможет заполнить существующие возможности, чтобы реформы были более эффективными. Не случайно, что сегодня, когда мы уже зафиксировали значительный прогресс в деле укрепления демократии, наше общество ожидает от европейских партнеров еще большей поддержки», - добавил Никол Пашинян.
Согласно сообщению пресс-службы правительства, Петр Свитальский подчеркнул положительные изменения в Армении и выразил уверенность, что они обеспечат новые результаты для жителей страны.