Տուսկ. ԵՄ-ն ողջունում է անկախ դատական համակարգ ստեղծելու ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Եվրամիությունը շարունակելու է սերտորեն աշխատել Հայաստանի հետ՝ հօգուտ բոլոր հայերի»։
«Իմ այցելությունը Հայաստան ապացուցն է այն կարեւորության, որը ԵՄ-ն վերագրում է Հայաստանի եւ տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին»,- հայտարարել է Տուսկը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների արդյունքներով։
Նա ասել է, որ ԵՄ-ն կշարունակի տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործակցության համաձայնագրի իրականացման համար։
«Մենք նաեւ քննարկել ենք մասնագիտացված հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ հարցեր։ ԵՄ-ն ողջունում է անկախ, արդյունավետ եւ հաշվետու դատական համակարգ ստեղծելու ջանքերը։ Ամուր դատական համակարգն էական բաղադրիչ է ժողովրդավարության, ինչպես նաեւ տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման համար»,- ասել է Դոնալդ Տուսկը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին՝ նա ընդգծել է, որ այն միայն քաղաքական հանգուցալուծում պետք է ունենա։
Դոնալդ Տուսկը հայտնել է, որ Հայաստան այցելության շրջանակում լինելու է Սեւանա լճում՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն աջակցելու է նաեւ ջրային ռեսուրսների կառավարման հարցում։

Туск: ЕС приветствует усилия по созданию независимой судебной системы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Европейского Совета Дональд Туск заявил сегодня в Ереване, что «Евросоюз продолжает тесно сотрудничать с Арменией во благо всех армян».
«Мой визит в Армению является доказательством той важности, которую ЕС придает отношениям с Арменией и регионом»,- заявил Туск на брифинге по результатам переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Он отметил, что ЕС продолжит оказывать техническую и финансовую поддержку для реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
«Мы также обсудили вопросы по созданию специализированной антикоррупционной комиссии. ЕС приветствует усилия по созданию независимой, эффективной и подотчетной судебной системы. Прочная судебная система является важной составляющей для демократического, а также экономического и социального развития»,- сказал Дональд Туск.
Коснувшись карабахского урегулирования, он подчеркнул, что конфликт должен быть решен исключительно политическим путем.
Дональд Туск сообщил, что в рамках визита в Армению посетит озеро Севан, напомнив о поддержке ЕС также в вопросе управления водными ресурсами.