Տուսկ. ԵՄ-ն ողջունում է անկախ դատական համակարգ ստեղծելու ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ «Եվրամիությունը շարունակելու է սերտորեն աշխատել Հայաստանի հետ՝ հօգուտ բոլոր հայերի»։
«Իմ այցելությունը Հայաստան ապացուցն է այն կարեւորության, որը ԵՄ-ն վերագրում է Հայաստանի եւ տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին»,- հայտարարել է Տուսկը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների արդյունքներով։
Նա ասել է, որ ԵՄ-ն կշարունակի տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործակցության համաձայնագրի իրականացման համար։
«Մենք նաեւ քննարկել ենք մասնագիտացված հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ հարցեր։ ԵՄ-ն ողջունում է անկախ, արդյունավետ եւ հաշվետու դատական համակարգ ստեղծելու ջանքերը։ Ամուր դատական համակարգն էական բաղադրիչ է ժողովրդավարության, ինչպես նաեւ տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման համար»,- ասել է Դոնալդ Տուսկը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին՝ նա ընդգծել է, որ այն միայն քաղաքական հանգուցալուծում պետք է ունենա։
Դոնալդ Տուսկը հայտնել է, որ Հայաստան այցելության շրջանակում լինելու է Սեւանա լճում՝ հիշեցնելով, որ ԵՄ-ն աջակցելու է նաեւ ջրային ռեսուրսների կառավարման հարցում։

Yerevan/Mediamax/. President of the European Council Donald Tusk has stated that "the European Union will continue closely working with Armenia for the benefit of all Armenians”.
“My visit to Armenia proves the importance that the EU attaches to relations with Armenia and the region,” he noted today following the meeting with Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan.
Donald Tusk has underlined that the EU will continue providing technical and financial assistance for the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
“We have also discussed issues relating to foundation of a special anti-corruption committee. The EU welcomes Armenia’s endeavors to create an independent, efficient and accountable judiciary. Strong judiciary is a key component of democracy as well as economic and social development,” he said.
Touching on the Karabakh conflict, Tusk highlighted that the solution to it can be only political.
Tusk: There is no military solution to Karabakh conflict
Tusk has also announced that he will travel to Lake Sevan in the scope of the visit to Armenia, recalling that the EU plans to assist Armenia with the management of the lake’s water resources.