Վենդի Քոփ. Կրթությունը համակարգային փոփոխության կարիք ունի
Վենդի Քոփը կրթության հնարավորություններն ընդլայնող  անկախ, ոչ առեւտրային կազմակերպությունների համաշխարհային ցանցի՝ Teach For All-ի գործադիր տնօրենն ու համահիմնադիրն է,  Teach For America (TFA) նախաձեռնության հիմնադիրը: 1989 թ.-ին Քոփը Փրինսթոնի համալսարանում իր ավարտական թեզի շրջանակներում առաջարկեց ստեղծել Teach For America-ն:
2007 թ.-ին, Քոփը հիմնեց անկախ, ոչ առեւտրային կազմակերպությունների համաշխարհային ցանցը՝ Teach For All-ը, որը Teach For America-ի մոդելը ներդնում է այլ երկրներում: Վենդի Քոփը Time ամսագրի կողմից ճանաչվել է 100 ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը եւ արժանացել բազմաթիվ պարգեւների եւ պատվոգրերի հանրային ծառայության համար:
Վերջերս Վենդի Քոփը այցելել էր Հայաստան եւ ներկա էր գտնվել հուշագրի ստորագրմանը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության եւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կրթական հիմնադրամի միջեւ: Հուշագրի ստորագրումից մի քանի օր առաջ Teach For Armenia կրթական հիմնադրամը, Scholae Mundi Armenia եւ IDeA հիմնադրամների հետ համատեղ, UWC Dilijan քոլեջում կազմակերպել էր Teach For Armenia-ի 2016 թվականի ծրագրի մասնակիցների առաքելության մեկնարկի արարողությունը:
- Կարծում եմ՝ հնարավորություն ունեցաք համեմատելու, թե ինչ է անում Teach For Armenia-ն այլ երկրներում ձեր նախաձեռնության հետ:
-Չկա ոչինչ, որ պետք է նույնը լինի: Teach For All ցանցի բոլոր կազմակերպությունները միավորված են մեկ ընդհանուր առաքելության եւ ընդհանուր նպատակի ներքո՝ զարգացնել հավաքական առաջնորդություն, երաշխավորել, որ բոլոր երեխաները կարող են իրագործել իրենց ողջ ներուժը: Բոլոր այս կազմակերպություններն անում են դա՝ իրենց գործունեությունը ծավալելով որոշակի միավորող գաղափարների պայմաններում: Նրանք բոլորն էլ հավաքագրում եւ ընտրում են իրենց երկրի լավագույն շրջանավարտներին, խնդրում նրանց երկու տարի նվիրել ամենակարիքավոր համայնքներում դասավանդելուն, ներդրում են կատարում նրանց վերապատրաստման գործում եւ աջակցում, որպեսզի այդ շրջանավարտներն էլ դրական ազդեցություն ունենան երեխաների վրա եւ վերջին հաշվով, ստանան երկարատեւ առաջնորդության եւ հանրային ծառայության հիմնարար փորձ՝ հետամուտ լինելով երազանքին, այն է՝ կրթական հնարավորություն բոլորի համար:
Այս գաղափարը նույն է բոլոր կազմակերպությունների համար, բայց իրագործման մոդելները կարող են տարբերվել: Ցանկացած տեղական կազմակերպություն, այդ թվում՝ Teach For Armenia-ն, մտածում է՝ «Ինչպե՞ս ներդնել այս մոտեցումը առկա համատեքստում, որպեսզի այն ունենա հնարավորինս մեծ ազդեցություն»:
Շատ տպավորված էի նախեւառաջ մարդկանց խմբի բազմազանությամբ, որոնք դիմել էին ծրագրին: Նրանք աշխատանքի հիմքում դնում են այն տեսլականը, որը ցանկանում են ճշմարիտ տեսնել նաեւ իրենց աշակերտների համար, նրանք խոսում են աշակերտների հետ՝ տալով նրանց ոչ միայն ամբողջական կրթություն եւ ակադեմիական հմտությունները, այլեւ հմտություններ եւ վստահություն, որն անհրաժեշտ է՝ ապագայում Հայաստանի տնտեսությունը հարստացնելու եւ ավելի ուժեղ Հայաստան ձեւավորելու համար:
- Եկեք խոսենք ուսուցչի դերի մասին: Մի կողմից, այսօր կան օնլայն կրթության շատ գործիքներ, մարդկանց հեշտ է «ամեն ինչ» գտնել համացանցում: Միեւնույն ժամանակ, սկսում ենք հասկանալ, որ ուսուցչի դերն ավելի ու ավելի կարեւոր է դառնում: Ի՞նչպես կարելի է մոտիվացնել մարդկանց, որպեսզի նրանք մենթորներ դառնան եւ կիսեն իրենց փորձը, գիտելիքները երեխաների հետ:
- Teach For All ցանցում մենք դասավանդումն ընկալում ենք որպես առաջնորդություն: Ամենահաջողակ ուսուցիչները ընդգրկում են երեխաներին՝ նրանց ամբողջական ներուժն օգտագործելու եւ իսկապես լավ կրթություն ստանալու  առաքելության մեջ: Միանգամայն համաձայն եմ, որ լավ դասավանդումն ավելին է, քան սոսկ արդյունավետ շփումը թեմայի, առարկայի հետ: Teach For All ցանցում մենք հավատում ենք, որ օգնելով գալիք սերնդին հասկանալ, թե իրականում ինչ է հաջողակ դասավանդումը, լավագույն ձեւն է ավելի մեծ թվով մարդկանց հավաքագրելու եւ ուսուցիչ լինելը որպես կարիերա ընտրելու համար:
Մեր աշխատանքի հիմքում ընկած է այն հավատը, որ կարիքավոր երեխաների համար դեպի տրանսֆորմացիոն փոփոխություն տանող միակ ճանապարհը համակարգային փոփոխությունն է: Մենք ավելի մեծ թվով ուսուցիչների, բայց բազմաթիվ այլ բաների կարիք եւս ունենք: Մեզ պետք է վերաիմաստավորել դպրոցների կառուցվածքը, դրանց աշխատանքի համակարգը: Պետք է բարելավենք առողջապահության, սննդի եւ վաղ կրթության որակը: Սա ենթադրում է մեծ թվով փոփոխություններ, որոնք պետք է իրականացնել: Մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր համայնքում, գյուղում առաջնորդների խումբ կազմելը դեպի համակարգային փոփոխություններին տանող ճանապարհ է:
- Դուք հանդիպել եք այն 32 ուսուցիչներին, ովքեր երկու տարով մեկնելու են Հայաստանի հեռավոր բնակավայրերի դպրոցներում դասավանդելու համար: Վիճակագրություն ունե՞ք, թե երկու տարին լրանալուց հետո նրանցից քանիսն են ցանկանում շարունակել դասավանդելը կամ որոշակի այլ ձեւով ներգրավվել ձեր նախաձեռնությունում:
- Teach For All ցանցի փորձը վկայում է, որ երկու տարվա դասավանդումն ամբողջությամբ փոխում է հենց իրենց՝ ուսուցիչներին: Ցանցի ներսում բոլոր կազմակերպությունների շրջանավարտների երկու երրորդը շարունակում է ամբողջ դրույքով աշխատել կրթության համակարգում, իսկ շատ շատերը աշխատում են այլ ոլորտներում, բայց զբաղվում են նրանով, ինչն ազդեցություն է ունենում դպրոցների կամ ցածր եկամուտ ունեցող համայնքների կյանքի որակի վրա:
Վենդի Քոփը Վենդի Քոփը
Ամենուր՝ Բուլղարիայից մինչեւ Պերու եւ Հնդկաստան, մեր ցանցի բազմաթիվ վայրերում, մենք սկսել ենք տեսնել, որ այդ երիտասարդներն արդեն ստանձնել են առաջնորդի նշանակալի դերակատարություն՝ բացել են դպրոցներ, նախաձեռնություններ են սկսել ՝ փոխելու ուսուցիչների պատրաստման ձեւերը, ազդեցիկ պաշտոններ են գրավել իրենց երկրի կառավարությունում:
-Դուք այցելել եք UWC Դիլիջան քոլեջ: Դպրոցի հիմնադիրները միշտ ասում են, որ, ըստ իրենց տեսլականի, քոլեջը պետք է շարժիչ դառնա ամբողջ տարածաշրջանի համար՝ օգնելու փոխել մարդկանց կյանքը, նրանց սոցիալական պայմանները, այլ ոչ թե «օազիս» լինի այս տարածաշրջանում: Կարո՞ղ է արդյոք այդ քոլեջը դառնալ ավելին, քան սոսկ կրթական հաստատություն:
- Ես շատ ոգեշնչվեցի՝ տեսնելով ոչ միայն այն բազմակողմանի աշխատանքը, որն  իրականացնում են Ռուբեն Վարդանյանը ու Վերոնիկա Զոնաբենդը Դիլիջանի զարգացման համար՝ UWC Դիլիջան քոլեջը դնելով այդ ջանքերի կենտրոնում: Դա իսկապես շատ տպավորիչ է: Անհամբերությամբ սպասում են այն օրվան, երբ մենք Teach For All-ի համաժողով կկազմակերպենք Դիլիջանում: Կարծում եմ՝ նրանք շատ զորեղ տեսլական ունեն, եւ մենք իսկապես ուրախ ենք դրա մի մասը լինել:
-Հայերս շատ հարուստ մշակութային ժառանգություն ունենք, սակայն մենք նաեւ հետխորհրդային երկիր ենք, որը դեռեւս անցումային փուլում է գտնվում: Ոմանք ասում են, որ մենք շատ ենք տարված անցյալով եւ ավելի շատ ապագային նայելու կարիք ունենք: Ձեր կարծիքով, կրթության տեսանկյունից հնարավո՞ր է ճիշտ հավասարակշռություն գտնել անցյալի եւ ապագայի միջեւ:
- Այնքան գեղեցիկ հարց եք տալիս: Մենք Teach For All ցանցում շատ ենք մտածում այդ մասին: Կարծում ենք, որ երեխաներն պետք լայն պատկերացում ունենան իրենց ազգի մշակույթի եւ պատմության մասին եւ բարձր գնահատեն այն: Միեւնույն ժամանակ, նրանք պետք է ստանան այն հմտություններն ու գիտելիքները, որոնք կօգնեն նրանց փոխել ապագան: Մեր կարծիքով, երկուսն էլ՝ անցյալն ու ապագան, հավասարապես կարեւոր են, եւ հուսով եմ, որ Teach For Armenia-ի ուսուցիչները դրանք առաջ տանող ուժ կլինեն:

Wendy Kopp receives an honorary Doctor of Laws degree at Harvard University, May 24, 2012
Wendy Kopp is the CEO and Co-Founder of Teach For All, a global network of independent nonprofit organizations working to expand educational opportunity in their own countries and the Founder of Teach For America (TFA), a national teaching corps. In 1989, Kopp proposed the creation of Teach For America in her undergraduate thesis at Princeton University.
In 2007, Kopp founded Teach For All, a global network of independent nonprofit organizations that apply the same model as Teach For America in other countries. Wendy has been recognized as one of Time Magazine’s 100 Most Influential People and is the recipient of numerous honorary degrees and awards for public service.
Wendy Kopp recently visited Armenia and attended signing of a memorandum between Teach for Armenia and Armenian Education and Science Ministry. In early July 2016 Teach For Armenia together with Scholae Mundi Armenia and Initiatives for Development of Armenia Foundation (IDeA) held Teach For Armenia’s 2016 Fellowship Fellow Inauguration Ceremony at the campus of UWC Dilijan College.
- I think you had a chance to compare what Teach For Armenia is doing with your initiatives in other countries. If we make a comparison, what is the main difference in Armenia?
- There is nothing that has to be the same. All organizations in the Teach For All network are all united by a common mission and a common purpose, which is essentially to develop collective leadership, to ensure that all kids fulfill their potential. All of these organizations do that through living in the certain kind of unifying principles. They’re all recruiting and selecting as many as possible of their country’s top recent college graduates, asking them to commit two years to teaching their highest-need communities, investing in their training and support, so that they have a positive impact for kids and ultimately gain a foundational experience for a lifetime of leadership and advocacy, and pursuit of a dream - educational opportunity for all.
Every local organization, including Teach For Armenia, is thinking about, “How do we adapt this approach into this context in the way that is going to have the greatest impact?”.
What I have been so impressed with, first of all, just to see such a diverse group of people signing up for this, - some folks from the communities in which Teach For Armenia is working, others who are maybe from much more privileged backgrounds.
To see them putting at the centre of the work a vision for what they want to be true for their students, that speaks to the students, gaining essentially a holistic education and gaining not only the academic skills, but also the character skills and the confidence that is necessary to thrive in the future economy and to shape a stronger Armenia. And also just to see the strength of support that they have from the public and private sectors.
- I want to ask you about the role of the teacher. On one hand, there are many online educational tools, it’s easy for people to find “everything” on the web, but at the same time, we are starting to understand that the role of the teacher is becoming more and more important. What should be done to motivate people to become mentors and share their experience, knowledge, leadership with kids?
- All across the Teach For All network we think about teaching as leadership. The most successful teachers are getting their kids on a mission to achieve their full potential and to gain a really good education. I fully agree that good teaching is far more than communicating the subject area effectively. Across the Teach For All network we believe that helping the rising generation understand what teaching successfully really is about is the best way to enlist many more people in deciding to make this a career.
That being said, the belief that’s at the core of our work is that the only path to the kind of transformational change we need for the highest-need kids is ultimately a systemic change. We need many-many more tremendous teachers, but we need a lot of other things as well. We need to rethink the way schools are even designed, how school systems operate. We need to take pressure off of schools by improving the quality of healthcare, nutrition, and early education. It’s a very big state of things that needs to happen. We believe that the path to affecting the systemic changes that need to happen is through cultivating a group of leaders in any given community or country, who understand what you understand, what you’ve taught successfully in a high-need community.
The people who’ve done that have a very grounded understanding of both the problem and the solution. What we’ve seen is that those people can work together from every level of the school system and outside it to affect the fundamental changes that we need to see.
- You’ve seen these 32 teachers that will go to schools in the remote areas of Armenia for two years. Do you have any statistics on how many of them are willing to continue or are involved in some other way after those 2 years?
- All across the Teach For All network we’ve seen that teaching successfully for two years is completely transformational for the teachers themselves. Two thirds of the alumni of these organizations all across the network are still working full-time in education, and many more are working from other sectors like healthcare, policy or law, but are doing things that impact schools or the quality of life in low-income communities.
Wendy Kopp Wendy Kopp
What we’ve already started to see everywhere from Bulgaria to Peru and India, in so many places all across the network we’ve seen these very young leaders, who have this common experience, already assuming such significant leadership roles - running schools, starting initiatives to contribute to changing the way other teachers are brought into the profession, already assuming positions of influence in their government, ministries, and such.
- You have visited UWC Dilijan College, and its founders are always saying that their vision that this college should become the driver for the whole region and to help change the life of people, their social conditions, etc., and not to become like an “oasis” in this region. Do you really think that this college can really become something bigger than just being an educational institution?
- I’ve been so inspired to see how comprehensive Ruben [Vardanyan] and Veronika’s [Zonabend] work is around developing Dilijan and putting UWC at the centre of the effort, but with their other projects to develop. It’s so impressive and exciting. I’m looking forward to the day when we have the global Teach For All conference in Dilijan. I’m sure it will happen. I think it’s such a powerful vision that they have, we are very excited to be a part of it.
- Armenians have a very rich cultural heritage and at the same time, we are a post-Soviet nation that is still in transition. Some people say that we are looking very much back to the past and we have to look more into the future. Do you think that from the educational point of view it’s possible to find a right balance between past and future?
- That’s such a beautiful question, and we think a lot about this at Teach For All. We think that kids need to gain a deep understanding and appreciation for their own culture and history. At the same time, they need to gain the skills and the knowledge to be able to change the future. We think both are equally important, and I hope that the Teach For Armenia teachers will be a force for that. Part of helping students develop a sense of agency and a sense that they can shape their own careers, change Armenia and the world is helping them gain a foundation of understanding their own culture and history, and gaining a real appreciation of that.