Նալբանդյան. Ադրբեջանում յուրովի են ընկալում մարդասիրությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «Ադրբեջանում յուրովի են ընկալում մարդասիրությունը, իսկ դրա իրական դրսեւորումները ծառայեցնում են ատելության խորացման համար»։
Նախարարն այդ մասին ասել է՝ փետրվարի 25-ին Ազգային Ժողովում պատասխանելով պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի հարցին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «ադրբեջանցի դիվերսանտների հանցագործությունները, նրանց կողմից կատարված սպանությունները բացահայտված, փաստագրված եւ ապացուցված են, ներառյալ՝ 17-ամյա պատանու առեւանգումը, խոշտանգումը եւ դաժան սպանությունը»։
«Միջազգային հանրությունը քաջատեղյակ է, թե մարդասպաններին ինչպես են ընդունում եւ հերոսացնում Ադրբեջանում, ինչպես դա եղավ տխրահռչակ Սաֆարովի դեպքում։ Բնական է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը խոսում է մարդասիրության մասին։ Սակայն ի՞նչ մարդասիրության մասին կարելի է խոսել Ադրբեջանի պարագայում։ Ադրբեջանում հայտնված քա՞նի հայազգի քաղաքացիական անձինք են ադրբեջանցիների կողմից ահաբեկիչների ոճով տեսախցիկների առջեւ նվաստացվել, ապա՝ սպանվել։ Կամ այդ ի՞նչ մարդասիրությամբ էին առաջնորդվում Բաքվում, երբ մերժում էին միջազգային կառույցների, ներառյալ՝ Կարմիր խաչի, ԵԱՀԿ-ի, եռանախագահների կոչերը` պայմաններ ստեղծել խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի աճյունների տարհանման համար», - ասել է նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նաեւ հերքել է լուրերն այն մասին, որ Երեւան կատարած վերջին այցի ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բարձրացրել են ադրբեջանցի դիվերսանտներին ներում շնորհելու մասին հարցը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը փետրվարի 18-ին Երեւանում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում տարածքում հայտնաբերված եւ ներկայումս մեղադրյալի աթոռին նստած ադրբեջանցի դիվերսանտների խնդրին, ասել էր, որ չնայած տեղի ունեցած «սոսկալի հանցագործությանը», ԱՄՆ-ն պատկան մարմիններին կոչ է անում «մարդասիրական քայլ անել»:

Налбандян: В Азербайджане по-своему понимают гуманизм - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что «в Азербайджане по-своему понимают гуманизм, а его настоящие проявления используют для углубления ненависти и ксенофобии».
Министр сказал об этом 25 февраля в Национальном собрании, отвечая на вопрос депутата Армена Рустамяна.
Эдвард Налбандян сказал, что «преступления азербайджанских диверсантов, совершенные ими убийства, были раскрыты, задокументированы и доказаны, включая похищение, пытки и жестокое убийство 17-летнего подростка».
«Международной общественности прекрасно известно, как в Азербайджане принимают и героизируют убийц, как это произошло с печально известным Сафаровым. Естественно, что цивилизованный мир говорит о гуманизме. Однако о какой гуманизме можно говорить в случае Азербайджана? Сколько армянских гражданских лиц в Азербайджане подвергались унижениям перед камерами, после чего были убиты? Или какой гуманностью руководствовались в Баку, когда отвергли призывы международных организаций, в том числе и МККК и сопредседателей Минской группы ОБСЕ о создании условий для эвакуации тел погибших пилотов из сбитого вертолета?» - сказал министр.
Эдвард Налбандян также опроверг информацию о том, что в ходе последнего визита в Ереван сопредседатели Минской группы ОБСЕ поднимали вопрос об амнистии в отношении азербайджанских диверсантов.
Помощник госсекретаря США Виктория Нуланд 18 февраля в Ереване, комментируя вопрос азербайджанских диверсантов, обнаруженных на территории Нагорного Карабаха и находящихся на скамье подсудимых, сказала, что несмотря на произошедшее «ужасное преступление» компетентные органы США призывают «проявить гуманность».