Ադրբեջանը 200-ից ավելի կորուստ ունի
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով իրադրությունը մնում է ծայրաստիճան լարված:
ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են հաջողությամբ վարել պաշտպանական մարտեր եւ հակառակորդին հասցնել ծանր վնասներ:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը եւ օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ:
Լուսանկարը` NKR Defense Army
ՊԲ-ից նշում են, որ միայն Թալիշի ուղղությամբ ոչնչացվել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի առնվազն 30 զինվոր, Մարտակերտի ուղղությամբ՝ 2 տանկ, 2 անօդաչու թռչող սարք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ՝ 1 ուղղաթիռ:
Առավել խոշոր բախումներ են տեղի ունենում մարտագծի հարավարեւելյան ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառելով զրահատեխնիկա, հրետանային միջոցներ, այդ թվում՝ ՄՄ-21 (Գրադ) տիպի կայանք, հարձակման թիրախ է դարձրել ոչ միայն պաշտպանության բանակի դիրքերը, այլեւ՝ խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը:
Այս ուղղությամբ ՊԲ հակաօդայինների կողմից ժամը 12:30-ի սահմաններում խոցվել է թշնամական մեկ ռազմական ուղղաթիռ եւ 2 տանկ:
«Ցավոք, թեժ մարտերի ընթացքում կորուստներ է ունեցել նաեւ ղարաբաղյան կողմը, որի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդվեն ավելի ուշ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Ереван/Медиамакс/. Ситуация на всей линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана остается крайне напряженной.
Как сообщает пресс-служба Армии обороны НКР, передовые подразделения Армии обороны продолжают успешно вести оборонительные бои, нанося противнику большие потери.
В целом, в ходе боевых действий, проходивших в ночь с 1 на 2 апреля и в течение дня, азербайджанские ВС понесли более 200 потерь.
Фото: NKR Defense Army
В Армии обороны отмечают, что в направлении Талиша было уничтожено по крайней мере 30 солдат отряда специального назначения, в направлении Мартакерта – уничтожено 2 танка и 2 беспилотных летательных аппарата, а в южном направлении - 1 вертолет.
Наиболее интенсивные столкновения проходят в юго-восточном направлении линии фронта. Противник, применив бронетехнику и артиллерию, в том числе системы ММ-21 (Град), сделал своей мишенью не только позиции Армии обороны, но и мирные поселения, находящиеся глубоко в тылу.
В этом направлении силы Армии обороны в районе 12:30 сбили один вражеский военный вертолет и уничтожили 2 танка.
«К сожалению, в ходе боев потери понесла и карабахская сторона, о которых подробнее сообщим позднее», - говорится в сообщении.