Արցախի ճանաչումը կանխելու է նոր խնդիրներ, ասել է Փոստանջյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ պատգամավոր, «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծի համահեղինակ Զարուհի Փոստանջյանն այսօր ասել է, որ Արցախի ճանաչումը կանխելու է նոր խնդիրներ:
«Եթե ցանկանում ենք կանխել պատերազմական գործողությունները եւ այդ հարցում աջակիցներ ու գործընկերներ ունենանք աշխարհում, ապա ճանաչումն այընտրանք չունի. դրանով մենք կանխում ենք բազմաթիվ խնդիրներ, դառնում քաղաքական գործոն, որը հանդես է գալիս ուժային դիրքերից եւ որի հետ բանակցում են»,- ասել է Զարուհի Փոստանջյանը լրագրողների հետ զրույցում:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետության ճանաչումը չի խանգարում բանակցային գործընթացին:
Հիշեցնենք, որ գործադիրն այսօր հավանություն է տվել  պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի եւ Հրանտ Բագրատյանի ՝ օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման վերաբերյալ  կառավարության եզրակացությանը՝ նախագծի ընդունումը հիմնավորելով Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները:

Recognition of Artsakh will prevent new issues, says Postanjyan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The MP of Armenian National Assembly and co-author of the draft law on "Recognition of the Republic of Artsakh” Zaruhi Postanjyan said today that recognition of Artsakh will prevent new issues.
“If we want to prevent war and gain supporters and partners in this matter, recognition is the only way. It will allow us to prevent many issues and become a political factor with strong position to be negotiated with,” said Zaruhi Postanjyan at the meeting with journalists.
The MP stressed that recognition of the Republic of Artsakh doesn’t hinder the negotiation process.
It is worth reminding that Armenian Government approved today the draft law conclusion on “Recognition of the Republic of Artsakh” presented by MPs Zaruhi Postanjyan and Hrant Bagratyan, which was conditioned by the results of the discussions between Armenia and Artsakh, taking into consideration future developments, including external factors.