Արցախի ճանաչումը կանխելու է նոր խնդիրներ, ասել է Փոստանջյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԺ պատգամավոր, «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծի համահեղինակ Զարուհի Փոստանջյանն այսօր ասել է, որ Արցախի ճանաչումը կանխելու է նոր խնդիրներ:
«Եթե ցանկանում ենք կանխել պատերազմական գործողությունները եւ այդ հարցում աջակիցներ ու գործընկերներ ունենանք աշխարհում, ապա ճանաչումն այընտրանք չունի. դրանով մենք կանխում ենք բազմաթիվ խնդիրներ, դառնում քաղաքական գործոն, որը հանդես է գալիս ուժային դիրքերից եւ որի հետ բանակցում են»,- ասել է Զարուհի Փոստանջյանը լրագրողների հետ զրույցում:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետության ճանաչումը չի խանգարում բանակցային գործընթացին:
Հիշեցնենք, որ գործադիրն այսօր հավանություն է տվել  պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի եւ Հրանտ Բագրատյանի ՝ օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման վերաբերյալ  կառավարության եզրակացությանը՝ նախագծի ընդունումը հիմնավորելով Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները:

Признание Арцаха предотвратит новые проблемы, сказала Постанджян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Депутат Национального Собрания Армении, соавтор законопроекта «О признании Республики Арцах» Заруи Постанджян сказала сегодня, что признание Арцаха предотвратит возникновение новых проблем.
«Если мы хотим предотвратить военные действия и чтобы у нас по данному вопросу были помощники и партнеры в мире, то у признания нет альтернативы: тем самым мы предотвратим множество проблем, станем политическим фактором, который выступает с позиции силы, с которым ведут переговоры»,- сказала Заруи Постянджян на встрече с журналистами.
Депутат подчеркнула, что признание Республики Арцах не помешает переговорному процессу.
Напомним, что правительство Армении сегодня одобрило заключение правительства об утверждении законопроекта «О признании Республики Арцах», предложенного депутатами Заруи Постанджян и Грантом Багратяном в качестве законодательной инициативы, объяснив утверждение проекта итогами обсуждений между Арменией и Арцахом с учетом дальнейшего развития событий, в том числе и внешних факторов.