ՀՀ ԱԳՆ. «Ալիեւը թոզ է փչում իր հասարակության աչքին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարի վերջին հայտարարությունները «կարելի է դիտարկել որպես իրականությունը ոտքից գլուխ շուռ տալու, բանակցային գործընթացը խեղաթյուրելու հերթական անհաջող փորձ»։
ՀՀ ԱԳՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Տիգրան Բալայանն այս մասին նշել է՝ պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին:
«Հենց Ալիեւի կողմից մեջբերվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարություններում հստակ ամրագրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշվելու է ԼՂ ժողովրդի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով։
Ավելի լավ կլիներ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ինքնախաբեությամբ չզբաղվեր եւ թոզ չփչեր ադրբեջանական հասարակության աչքերին։ Մեկ շաբաթ առաջ Ադրբեջանի ղեկավարն արդեն հրապակավ խոստովանել էր բանակցությունների իրական բովանդակության մասին՝ նշելով, որ Բաքվին հորդորում են ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Իլհամ Ալիեւը ռուսաստանյան «Ռոսիա սեգոդնյա» մեդիախմբի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելեւի հետ զրույցում ներկայացրել էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իր տեսլականը, ըստ որի՝ «Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում»:

МИД Армении: «Алиев пускает пыль в глаза своему обществу» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сказал, что последние заявления лидера Азербайджана «можно рассматривать как очередную попытку перевернуть реальность с ног на голову и исказить переговорный процесс».
Как говорится в сообщении МИД Армении, Тигран Балаян сказал об этом, отвечая на вопрос радиостанции «Свобода».
«В заявлениях руководителей стран Минской группы ОБСЕ, на которые ссылается Алиев, четко говорится, что статус Нагорного Карабаха будет определяться посредством волеизъявления карабахского народа, которое будет иметь законную силу.
Было бы лучше, если бы руководство Азербайджана не занималось самообманом и не пускало пыль в глаза азербайджанскому обществу. Неделю назад руководитель Азербайджана уже публично признал реальное содержание переговоров, отметив, что Баку призывают признать независимость Нагорного Карабаха»,- заявил пресс-секретарь МИД Армении.
Медиамакс отмечает, что в беседе с гендиректором медиагруппы «Россия Сегодня» Дмитрием Киселевым Ильхам Алиев изложил свое видение урегулирования карабахского конфликта, согласно которому «Нагорный Карабах может стать автономной республикой в составе Азербайджана».