Արցախի ՊԲ-ն զգուշացրել է «ավելի խիստ» պատասխանի հեռանկարի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակը հերքել է Ադրբեջանի պնդումներն այն մասին, որ հունվարի 15-ին հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Բաշիրովը:
«Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություններում», - նշել են Արցախի ՊԲ-ում:
Այստեղ նշել են, որ հունվարի 15-ին եւ լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաեւ 60 եւ 82 միլիմետրանոց ականանետեր:
Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմետրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների:
«Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է  ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Армия обороны НКР заявила о перспективе более «жестких ответов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армия обороны НКР опровергла утверждения Азербайджана о том, что 15 января от выстрела с армянской стороны погиб служащий армии Азербайджана Фикрет Баширов.
«Советуем азербайджанской стороне искать причины гибели военнослужащего в неуставных взаимоотношениях, царящих в их армии», - отметили в Армии обороны НКР.
Здесь также отметили, что 15 января и в ночь на 16 января по всему периметру линии соприкосновения с Нагорным Карабахом Азербайджан продолжил интенсивно нарушить режим прекращения огня, применив наряду со стрелковым оружием 60 и 82-мм минометы.
Особенно интенсивному минометному обстрелу подверглись боевые опорные пункты, дислоцированные на восточном и северо-восточном участках, в направлении которых противник выпустил 51 снаряд из 60-мм минометов, и 3 снаряда из 82-мм миномета.
Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны НКР в некоторых участках прибегли к ответным действиям.
«Вся ответственность за последствия дальнейшей эскалации ляжет на азербайджанскую сторону. В случае продолжения подобного поведения противника, Армия обороны прибегнет к более жестким действиям», - говорится в сообщении.