Արցախի ՊԲ-ն զգուշացրել է «ավելի խիստ» պատասխանի հեռանկարի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակը հերքել է Ադրբեջանի պնդումներն այն մասին, որ հունվարի 15-ին հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Բաշիրովը:
«Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություններում», - նշել են Արցախի ՊԲ-ում:
Այստեղ նշել են, որ հունվարի 15-ին եւ լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաեւ 60 եւ 82 միլիմետրանոց ականանետեր:
Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմետրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների:
«Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետեւանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է  ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Artsakh Defense Army denied Azerbaijan’s allegations that Azerbaijani serviceman Fikret Bashirov was killed by the Armenian side on January 15.
“We advise Azerbaijani side to look for the causes of the serviceman’s death within the unregulated interpersonal relations, which prevail in their own Army” Artsakh Defense Army noted.
Defense Army remarked that during the day and on the night of January 15 Azerbaijan kept on intensive violation of the ceasefire regime along the entire length of NK-Azerbaijan Line of Contact, applying 60 and 82 mm mortar launchers in addition to fire weapons of different caliber.
Military bases, located on the Eastern and Northeastern areas of NKR Defense Army were most intensively shelled by Azerbaijan, which released 51 shells from 60 mm mortar launcher and 3 shells from 82 mm mortar launcher.
Vanguard units of NKR Defense Army returned fire in some areas to suppress Azerbaijan’s offensive activity.
“The full responsibility for the consequences of further escalations on the frontline will be put on Azerbaijan. NKR Defense Army will take stricter measures, if the rival continues such a behavior,” the statement reads.