Ջեյմս Ուորլիք․ «Ղարաբաղը ամենագեղեցիկ վայրերից մեկն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Մեդիամաքսին ասել է, որ ԼՂ հարցով բանակցությունները պետք է ակտիվացվեն։
«Կարծում եմ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները հակված են խնդրի խաղաղ լուծմանը, եւ ջանքերը պետք է ակտիվացնել»,-ասել է Ջեյմս Ուորլիքը։
Հետահայաց նետելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքին, նա ասել է․
«Հպարտ եմ, որ կարողացանք վերականգնել նախագահների միջեւ երկխոսությունը, եւ առաջարկներ ներկայացրեցինք, որոնք կարող են հանգեցնել երկարատեւ խաղաղության։ Իհարկե, բոլորս ցանկանում ենք գտնել խնդրի լուծումը, բայց դա նախագահների որոշելիք հարցն է, եւ կարեւոր աշխատանքը պետք է շարունակվի»։
«Բոլոր հարցերը՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ տարածքների վերադարձը, բանակցությունների անբաժան մաս են։ Մեկ հարցի տարանջատելու ցանկացած փորձ դժվար թե ընդունելի լինի», - Մեդիամաքսին ասել է պաշտոնաթող դիվանագետը։
Ջեյմս Ուորլիքը վստահություն է հայտնել է, որ «մի օր հայերն ու ադրբեջանցիները կկարողանան խաղաղ եւ անվտանգ կողք կողքի ապրել»։
«Կար ժամանակ, որ դա հնարավոր էր, բայց նոր սերունդը նման փորձ չունի։ Դա չափազանց կարեւոր է դարձնում մարդկանց շփումներին ուղղված ծրագրերին աջակցելը, ինչը կարող է վստահության հիմքեր առաջացնել ապագայի համար»,- ասել է նա։
«Լեռնային Ղարաբաղը աշխարհի ամենագեղեցիկ վայրերից մեկն է։ Իմ երազանքն է մի օր վերադառնալ այնտեղ, երբ խնդիրը լուծված կլինի եւ մարդիկ կապրեն միասին խաղաղ եւ անվտանգ», - ասել է Ջեյմս Ուորլիքը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Ջեյմս Ուորլիքը Մինսկի խմբում ԱՄՆ ներկայացրել է 2013-2016 թթ․։ 2017 թ․ հունվարից նրան փոխարինում է Ռիչարդ Հոգլանդը, որը Ուորլիքի խոսքով, «մեր ամենափարձառու դիվանագետներից մեկն է»:

Джеймс Уорлик: «Карабах - одно из красивейших мест на Земле» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Бывший американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик сказал Медиамакс, что необходимо активизировать переговоры вокруг Нагорного Карабаха.
«Думаю, президенты Армении и Азербайджана настроены на мирное урегулирование проблемы, и есть необходимость активизации усилий», - сказал Джеймс Уорлик.
Говоря о своей работе в качестве сопредседателя Минской группе ОБСЕ, отставной дипломат сказал:
«Я горжусь тем, что нам удалось восстановить диалог между президентами и внести предложения, которые могут привести к долгосрочному миру. Конечно, мы все хотим найти решение проблемы, но это дело президентов, и эта важная работа должна быть продолжена».
«Все вопросы, включая статус Нагорного Карабаха и возвращение территорий, являются неотъемлемой частью переговоров. Любые попытки выделить один из вопросов вряд ли могут быть приемлемы», - сказал Медиамакс бывший посредник.
Джеймс Уорлик выразил уверенность, что однажды армяне и азербайджанцы смогут жить бок о бок в мире и покое.
«Было время, когда это было возможно, но у новых поколений нет подобного опыта. Ввиду этого крайне важно оказывать поддержку программам, нацеленным на контакты между людьми. Это может создать базу для установления доверия в будущем», - сказал он.
«Нагорный Карабах – одно из красивейших мест в мире. Я мечтаю однажды вернуться туда, когда проблема будет уже решена и люди будут жить в мире и покое», - сказал Джеймс Уорлик.
Медиамакс напоминает, что Джеймс Уорлик представлял США в Минской группе ОБСЕ с 2013 по 2016 гг. В январе 2017 года его заменил Ричард Хогланд, которого Уорлик назвал «одним из самых опытных американских дипломатов».