Սերժ Սարգսյանը բացառել է միակողմանի զիջումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում որեւէ ճեղքում արձանագրելու հիմք այս պահին ես չեմ տեսնում»:
«Այդ պարագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ուժերի հավասարակշռության պահպանումը կայունության եւ փխրուն խաղաղության պահպանման միակ միջոցն է», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:
«Բաքուն մշտապես փորձում է մեզ մեղադրել ձեւավորված ստատուս-քվոն երկարաձգելու փորձերի մեջ: Սա իրականությանը չի համապատասխանում: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի խնդիրը լուծվի, բայց ադրբեջանցիներն առաջարկում են այնպիսի լուծումներ, որոնք մեզ համար անընդունելի են, ուստի այս պատճառով խնդիրը չի լուծվում: Երբ նրանք կհասկանան, թե ինչպիսի լուծում կարող է իրականություն դառնալ, այն ժամանակ էլ խնդիրը կկարգավորվի: Այս պատճառով էլ Ադրբեջանն անընդհատ դիմում է մանր ու մեծ սադրանքների, որպեսզի սրի իրավիճակն առաջնագծում եւ այդ ձեւով իր մասին հիշեցնի մեզ եւ միջազգային հանրությանը», - ասել է Հայաստանի նախագահը:
«Հրադադարն անհրաժեշտ է փոխակերպել խաղաղության, սակայն դա երբեք տեղի չի ունենալու միակողմանի զիջումների արդյունքում», - շեշտել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян исключил возможность односторонних уступок - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что «в данный момент не видит оснований для прорыва в мирном урегулировании Карабахского конфликта».
«В данных условиях баланс сил между Арменией и Азербайджаном является единственным средством обеспечения стабильности и хрупкого мира», - сказал президент, выступая перед участниками оперативного совещания руководства Вооруженных сил Армении.
«Баку постоянно пытается обвинить нас в попытках сохранить сформированный статус-кво. Это не соответствует действительности. Мы хотим, чтобы проблема была решена, но азербайджанцы предлагают такие решения, которые мы не можем принять. Поэтому проблема остается неурегулированной. Проблема решится только тогда, когда они поймут, какое решение может быть реализовано. Поэтому Азербайджан постоянно прибегает к малым и большим провокациям, чтобы обострить ситуацию на передовой, и таким образом напомнить о себе нам и мировой общественности», - сказал президент Армении.
«Перемирие необходимо трансформировать в мир, однако этого не будет в результате односторонних уступок», - подчеркнул президент.