Սերժ Սարգսյանը բացառել է միակողմանի զիջումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում որեւէ ճեղքում արձանագրելու հիմք այս պահին ես չեմ տեսնում»:
«Այդ պարագայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ուժերի հավասարակշռության պահպանումը կայունության եւ փխրուն խաղաղության պահպանման միակ միջոցն է», - ասել է նախագահը՝ ելույթ ունենալով Զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի մասնակիցների առջեւ:
«Բաքուն մշտապես փորձում է մեզ մեղադրել ձեւավորված ստատուս-քվոն երկարաձգելու փորձերի մեջ: Սա իրականությանը չի համապատասխանում: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի խնդիրը լուծվի, բայց ադրբեջանցիներն առաջարկում են այնպիսի լուծումներ, որոնք մեզ համար անընդունելի են, ուստի այս պատճառով խնդիրը չի լուծվում: Երբ նրանք կհասկանան, թե ինչպիսի լուծում կարող է իրականություն դառնալ, այն ժամանակ էլ խնդիրը կկարգավորվի: Այս պատճառով էլ Ադրբեջանն անընդհատ դիմում է մանր ու մեծ սադրանքների, որպեսզի սրի իրավիճակն առաջնագծում եւ այդ ձեւով իր մասին հիշեցնի մեզ եւ միջազգային հանրությանը», - ասել է Հայաստանի նախագահը:
«Հրադադարն անհրաժեշտ է փոխակերպել խաղաղության, սակայն դա երբեք տեղի չի ունենալու միակողմանի զիջումների արդյունքում», - շեշտել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that he sees “no reason to expect breakthrough in the negotiations on peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue at the moment”.
“In this regard, balance of power between Armenia and Azerbaijan is the only means of ensuring stability and fragile peace,” the President said, while delivering a speech to participants of the operational meeting at the Defense Ministry.
“Baku keeps trying to accuse us of attempts to maintain the status-quo. That is not true. We want the issue to be solved, but the Azerbaijani side offers solutions unacceptable to us, so the problem remains unsolved. When they see what solution can become reality, the issue will be resolved. For that reason Azerbaijan constantly undertakes little and large provocations in order to escalate the situation on the front line and remind us and the international community about them,” Armenian President said.
“The ceasefire needs to give place to peace, but that won’t result from unilateral concessions,” Serzh Sargsyan said.