Փորձագետները քիչ հավանական են համարում պատերազմի վերսկսումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանցի եւ ռուսաստանցի քաղաքագետները կարծում են, որ առաջիկա ամիսներին ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում ռազմական լայնածավալ գործողությունների վերսկսման հավանականությունը փոքր է։
«Ապրիլյան պատերազմից հետո մենք նոր իրականության առջեւ ենք կանգնած եւ լիարժեք հասկանում ենք, որ հույսը պետք է դնենք մեր ռազմական ներուժի վրա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Փորձագետը նշել է, որ Ադրբեջանը կշարունակի անհաջող ներթափանցման փորձեր կատարել, եւ չի բացառել առաջիկա ամիսներին լուրջ բախման հնարավորությունը:
«Ադրբեջանը նման քայլերով փորձում է ամբողջությամբ արդարացնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացի տապալումը»,- ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանն էլ նկատել է, որ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր առավել քան երբեւէ պետք է հասցեական հայտարարություններ անեն։
«Միայն այդ դեպքում կողմերն ավելի պատրաստակամ կլինեն զերծ մնալ հրադադարի խախտումներից»,- ասել է Ստեփան Գրիգորյանը։
ՌԴ Արեւելագիտության ինստիտուտի Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի աշխատանքային խմբի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Սկակովն էլ կարծում է, որ «հակամարտության լուծման բանալիները շատ են, որոնք կողմերի ձեռքերում են»։
Նրա խոսքով՝ աշխարհաքաղաքական բարդ զարգացումների համատեքստում ԼՂ խնդիրն այսօր համանախագահ երկրների համար քիչ կարեւորություն ունի, ուստի խաղաղ լուծմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացում չի ակնկալվում։
«Թեեւ Ռուսաստանի համար այս հարցն ուրիշ է, քանի որ Մոսկվան առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի թե՛ Երեւանի, թե՛ Բաքվի հետ, այդուհանդերձ, նրա համար եւս այսօր ԼՂ հարցը քիչ կարեւոր է»,- նշել է ռուսաստանցի փորձագետը:

Yerevan/Mediamax/. Political experts from Armenia and Russia believe it unlikely for large-scale military operations to renew on the NK-Azerbaijan Line of Contact in the next few months.
“After the April war we face a new reality and we understand fully that we should rely on our own military power,” Director of Regional Studies Center Richard Giragosian told the press.
According to the expert, Azerbaijan will continue making diversion attempts, and a major offensive is most likely to happen in the coming months.
“With these actions Azerbaijan is trying to justify completely failing the peaceful settlement process,” Richard Giragosian said.
Head of Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation Stepan Grigoryan noted that now more than ever the Minsk Group Co-Chairs should make addressed statements.
“Only in that case the parties will be more willing to refrain from ceasefire violations,” Stepan Grigoryan said.
Working Group Coordinator at the Central Asia and Caucasus Regional Research Center, political expert Alexander Skakov believes that “there are many keys to the conflict solution, which the sides are holding in their hands”.
According to him, in the context of difficult geopolitical developments the NK issue is of little importance to the Co-Chairs now, so intensification of efforts aimed at peacefull settlement are not to be expected.
“It’s different for Russia, as Moscow has special relations with both Yerevan and Baku. Nevertheless, Russia also has little care for the NK conflict now,” the Russian expert said.