Փորձագետները քիչ հավանական են համարում պատերազմի վերսկսումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանցի եւ ռուսաստանցի քաղաքագետները կարծում են, որ առաջիկա ամիսներին ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում ռազմական լայնածավալ գործողությունների վերսկսման հավանականությունը փոքր է։
«Ապրիլյան պատերազմից հետո մենք նոր իրականության առջեւ ենք կանգնած եւ լիարժեք հասկանում ենք, որ հույսը պետք է դնենք մեր ռազմական ներուժի վրա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Փորձագետը նշել է, որ Ադրբեջանը կշարունակի անհաջող ներթափանցման փորձեր կատարել, եւ չի բացառել առաջիկա ամիսներին լուրջ բախման հնարավորությունը:
«Ադրբեջանը նման քայլերով փորձում է ամբողջությամբ արդարացնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացի տապալումը»,- ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանն էլ նկատել է, որ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր առավել քան երբեւէ պետք է հասցեական հայտարարություններ անեն։
«Միայն այդ դեպքում կողմերն ավելի պատրաստակամ կլինեն զերծ մնալ հրադադարի խախտումներից»,- ասել է Ստեփան Գրիգորյանը։
ՌԴ Արեւելագիտության ինստիտուտի Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի աշխատանքային խմբի ղեկավար, քաղաքագետ Ալեքսանդր Սկակովն էլ կարծում է, որ «հակամարտության լուծման բանալիները շատ են, որոնք կողմերի ձեռքերում են»։
Նրա խոսքով՝ աշխարհաքաղաքական բարդ զարգացումների համատեքստում ԼՂ խնդիրն այսօր համանախագահ երկրների համար քիչ կարեւորություն ունի, ուստի խաղաղ լուծմանն ուղղված ջանքերի ակտիվացում չի ակնկալվում։
«Թեեւ Ռուսաստանի համար այս հարցն ուրիշ է, քանի որ Մոսկվան առանձնահատուկ հարաբերություններ ունի թե՛ Երեւանի, թե՛ Բաքվի հետ, այդուհանդերձ, նրա համար եւս այսօր ԼՂ հարցը քիչ կարեւոր է»,- նշել է ռուսաստանցի փորձագետը:

Эксперты считают маловероятным возобновление войны - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армянские и российские политологи считают, что возобновление масштабных военных действий на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана в ближайшие месяцы маловероятно.
«После апрельской войны мы столкнулись с новой реальностью и прекрасно понимаем, что должны полагаться на наш военный потенциал», - сказал на встрече с журналистами директор Центра региональных исследований Ричард Киракосян.
Эксперт отметил, что Азербайджан продолжит предпринимать неудачные попытки проникновения, и не исключил вероятности серьезного столкновения в течение ближайших месяцев.
«Подобными действиями Азербайджан пытается полностью оправдать фиаско процесса, направленного на мирное урегулирование конфликта», - сказал Ричард Киракосян.
Глава Центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян отметил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ сегодня более чем когда-либо должны делать адресные заявления.
«Только в этом случае стороны будут более склонны воздерживаться от нарушений перемирия», - сказал Степан Григорян.
Координатор рабочей группы Центра изучения Центральной Азии и Кавказа Института востоковедения РАН РФ Александр Скаков считает, что «ключей для разрешения конфликта много, и они находятся в руках сторон».
По его словам, в контексте сложных геополитических процессов проблема Карабаха не представляет большого интереса для стран-сопредседателей, поэтому не следует ожидать активизации усилий по достижению мирного урегулированию.
«Конечно, для России этот вопрос имеет иное значение, поскольку у Москвы особые отношения как с Ереваном, так и с Баку. Тем не менее, и для нее сегодня вопрос Карабаха имеет второстепенное значение», - отметил российский политолог.