Արցախի ԱԳՆ. Բաքուն խորացնում է կողմերի միջեւ անվստահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությունով՝ մեկ տարի առաջ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում պատերազմական գործողութունների ավարտի կապակցությամբ։
«2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը սահմանի ողջ երկայնքով նախաձեռնեցին լայնածավալ հարձակում՝ օգտագործելով ծանր զինխնիկա, հրետանի եւ ռազմական օդուժ։ Միայն կենդանի ուժի ու տեխնիկայի զգալի կորուստներ կրելուց հետո Ադրբեջանը ստիպված եղավ 2016թ. ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ խնդրել ռազմական գործողությունների դադարեցում»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԳՆ-ում նշել են, որ «ադրբեջանական ագրեսիան լուրջ մարտահրավեր է դարձել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը եւ մեծ վնաս է հասցրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերի շրջանակում ընթացող ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին»։
«Արցախի Հանրապետությունը հետեւողականորեն աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են 1994թ. մայիսի 12-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի լիակատար պահպանման, 1995թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին համաձայնագրի դրույթների գործնական կիրառման, ինչպես նաեւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ Վիեննայում (2016թ. մայիսի 16) եւ Սանկտ-Պետերբուրգում (2016թ. հունիսի 20) ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման անհրաժեշտությանը»,- ասված է հայտարարությունում։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ Բաքուն նպատակաուղղված կերպով խորացնում է կողմերի միջեւ անվստահությունը եւ ձգտում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը դարձնել «սեփական ապակառուցողական քաղաքականության ու մաքսիմալիստական պահանջների պատանդը»:

МИД Арцаха: Баку углубляет недоверие между сторонами - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. МИД Арцаха выступил сегодня с заявлением в связи с завершением год назад военных действий между Азербайджаном и Арцахом.
«В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года, грубо нарушив режим прекращения огня, азербайджанские вооруженные силы предприняли крупномасштабное наступление вдоль всей границы с использованием тяжелой техники, артиллерии и авиации. Лишь понеся значительные потери в живой силе и технике, Азербайджан был вынужден 5 апреля 2016 года запросить при посредничестве России прекращения боевых действий», - говорится в заявлении.
В МИД Арцаха отметили, что «агрессия Азербайджана стала серьезным вызовом региональному миру и безопасности и нанесла большой ущерб переговорному процессу по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта в рамках посреднических усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ».
«Республика Арцах последовательно выражает поддержку заявлениям сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости соблюдения в полном объеме соглашения о прекращении огня от 12 мая 1994 года, практического применения положений соглашения от 6 февраля 1995 года об укреплении режима прекращении огня, а также реализации достигнутых в Вене (16 мая 2016 г.) и Санкт-Петербурге (20 июня 2016 г.) договоренностей о внедрении механизма расследования инцидентов и повышении возможностей офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ», - говорится в заявлении.
В МИД НКР подчеркнули, что Баку целенаправленно углубляет недоверие между сторонами и стремится сделать процесс мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта «заложником своей деструктивной политики и максималистских требований».