Արցախի ԱԳՆ. Բաքուն խորացնում է կողմերի միջեւ անվստահությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությունով՝ մեկ տարի առաջ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում պատերազմական գործողութունների ավարտի կապակցությամբ։
«2016թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը սահմանի ողջ երկայնքով նախաձեռնեցին լայնածավալ հարձակում՝ օգտագործելով ծանր զինխնիկա, հրետանի եւ ռազմական օդուժ։ Միայն կենդանի ուժի ու տեխնիկայի զգալի կորուստներ կրելուց հետո Ադրբեջանը ստիպված եղավ 2016թ. ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի միջնորդությամբ խնդրել ռազմական գործողությունների դադարեցում»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Արցախի ԱԳՆ-ում նշել են, որ «ադրբեջանական ագրեսիան լուրջ մարտահրավեր է դարձել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու անվտանգությանը եւ մեծ վնաս է հասցրել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերի շրջանակում ընթացող ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին»։
«Արցախի Հանրապետությունը հետեւողականորեն աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են 1994թ. մայիսի 12-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի լիակատար պահպանման, 1995թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման մասին համաձայնագրի դրույթների գործնական կիրառման, ինչպես նաեւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման եւ ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ Վիեննայում (2016թ. մայիսի 16) եւ Սանկտ-Պետերբուրգում (2016թ. հունիսի 20) ձեռք բերված համաձայնությունների իրագործման անհրաժեշտությանը»,- ասված է հայտարարությունում։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ընդգծել է, որ Բաքուն նպատակաուղղված կերպով խորացնում է կողմերի միջեւ անվստահությունը եւ ձգտում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը դարձնել «սեփական ապակառուցողական քաղաքականության ու մաքսիմալիստական պահանջների պատանդը»:

Yerevan/Mediamax/. Foreign Ministry of Artsakh issued a statement today regarding the end of military actions on the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact one year ago.
“On the night of 1 to 2 April 2016, in flagrant violation of the ceasefire, the Azerbaijani armed forces launched a large-scale offensive along the entire border using heavy equipment, artillery and aviation. Only after suffering heavy losses in manpower and military equipment, on 5 April 2016, Azerbaijan was forced to ask for a cessation of hostilities with the mediation of Russia,” the statement reads.
Artsakh MFA notes that “the April aggression of Azerbaijan against Artsakh … has become a serious challenge to regional peace and security and has caused great damage to the negotiation process for the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs”.
“The Republic of Artsakh has been consistently supporting the statements of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the need for the full implementation of the ceasefire agreement of 12 May 1994, practical application of the provisions of the agreement of 6 February 1995 on strengthening the ceasefire regime, as well as implementation of the agreements reached in Vienna (16 May 2016) and in St. Petersburg (20 June, 2016) on introduction of a mechanism for investigating incidents and increasing the capacity of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office,” the statement reads.
The Artsakh MFA also stressed that Baku Baku deliberately deepens the mistrust between the parties and tries to make the process of peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict “a hostage of its destructive policy and maximalist demands”.